Constellation. Księżyc, Mars i dalej.

Tłumaczenie: Adrian Markowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historia Podboju Kosmosu". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Project Constellation
978-83-7839-087-9
technika

Program Constellation narodził się w roku 2004. Impulsem do jego opracowania było styczniowe przemówienie George'a W. Busha, w którym - podobnie jak uczynił to wcześniej John Fitzgerald Kennedy - prezydent nakreślił wyzwania dla NASA. Były nimi: powrót na Księżyc i budowa stałej bazy księżycowej oraz załogowa misja na Marsa. Prace rozpoczęły się z impetem, powstały projekty nowych rakiet...

Prace rozpoczęły się z impetem, powstały projekty nowych rakiet nośnych Ares, statku kosmicznego Orion i nowego lądownika księżycowego. Rozpoczął się też program sond księżycowych, które miały przetrzeć szlaki dla przyszłych astronautów.

Kiedy w 2010 r. prezydent Barack Obama odwołał program, wzbudziło to protesty amerykańskich weteranów programów kosmicznych z Neilem Armstrongiem na czele. Jednak już w kwietniu 2010 r. prezydent naszkicował zarys nowego programu kosmicznego - SLS, którego cele okazały się bardzo zbliżone do programu Constellation.

źródło opisu: Prószyński Media, 2012

źródło okładki: zdjęcie autorskie