Miasta dla ludzi

Tłumaczenie: Szymon Nogalski
Cities for People
technika
Barbara

Książka Jana Gehla „Miasta dla ludzi” (Cities for People) to jedno z najważniejszych źródeł wiedzy, do jakich odnoszą się współcześni projektanci, planiści i władze miejskie na całym świecie. Jan Gehl, duński architekt i urbanista, nie tylko pisze o tym, jak sprawić, by wielkie miasta stały się przyjazne dla ludzi. Jest także autorem strategii urbanistycznych, które zostały wcielone w życie...

Jest także autorem strategii urbanistycznych, które zostały wcielone w życie w kilkudziesięciu metropoliach w skali całego globu, między innymi w: Kopenhadze, Sztokholmie, Rotterdamie, Londynie, Ammanie, Londynie, Melbourne, Sydney, San Francisco czy Nowym Jorku. Jego idee stają sie także coraz bardziej znane w Polsce. Każda wizyta Jana Gehla w naszym kraju jest wielkim wydarzeniem, które za każdym razem przyciąga rzesze odbiorców.

źródło opisu: Wydawnictwo RAM 2014

źródło okładki: Wydawnictwo RAM 2014

Krzysztof Kafka | 2018-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2018

Gehl, jak to Gehl.
A zatem.. książka odkrywcza nie jest. Momentami nawet infantylna i zdradzająca wiarę autora w pewne totoemy, w symbole. Nie jestem przekonany że rower w mieście jest bezdyskusyjny. Że jest lekarstwem na Wszystko. Na wszystko.
Rower jest po prostu środkiem przemieszczania się. nie jest lekarstwem na wszystko. Zastosowanie zasad projektowania według Gehla może przynieść skutki tyko powierzchnowne, symboliczne, naskórkowe. Problemy miast współczesnych leżą zupełnie gdzie indziej. Gehl ich nie dostrzega.
BTW wolę Gehla słuchać niż czytać.

Jakub | 2016-11-29
Przeczytana: 27 listopada 2016

Ciężko mi się czytało tę książkę. Dlaczego? Bo czasami patrzyłem za okno a tam: sąsiedzi chcą się od nas odgrodzić, w mieście chcą budować nową dwupasmową drogę i tunel, a przejście dla pieszych o które zabiegałem nie zostało zbudowane z racji na "Św. Przepustowość".

Większość rzeczy była dla mnie dość oczywista bo interesuję się tym tematem od paru lat. Doszło kilka liczb i ciekawe przykłady. Jedno z czym mam problem to przykład Wenecji jako idealnego miasta. Dla mnie się to kłóci z protestami mieszkańców, którzy mają dość komercjalizacji miasta i masowo się z tego "przyjaznego wg Gehla" miast wyprowadzają.

Cała recenzja tu:

Dominika | 2018-04-01
Przeczytana: styczeń 2018

Książka bogata w ilustracje. Jeśli chodzi o treść to uważam, że nie zaskakuje. Gdy się ją czyta to w większości ma się wrażenie, że autor nie pisze nic nowego. Może jest to prędzej przypomnienie, a niektóre kwestie osobiście inaczej odbieram i zdarzało mi się nie zgodzić z autorem (bywało to czasami denerwujące). Dla mnie za mało przykładów miast "idealnych".
Podsumowanie: dobrze się czyta, nie zanudza, zmusza do przemyśleń (przynajmniej w moim przypadku).

oqihwd0 | 2015-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2015

Świetna książka o rozwoju miast, przestrzeni publicznej, projektowaniu z uwzględnieniem ludzkich wymiarów. Po przeczytaniu zacząłem identyfikować elementy, które sprawiają, że jedne ulice tętnią życiem, a inne są martwe. Dlaczego w poniemieckich dzielnicach mieszka się przyjemnie, a w polskich nowych dzielniach się tylko sypia.

Najbardziej denerwujące są małe niedoróbki w polskim wydaniu, niektóre podpisy nieprzetłumaczone, w obrębie 2ch stron 3 akapity z dodatkowmymi literami na początku.

Jakub | 2015-05-29
Przeczytana: 29 maja 2015

Książka ciekawa, dużo ilustracji co akurat w tym wypadku jest plusem. Jednak dużo powtórzeń i koszmarne wydanie polskie (cześć podpisów pod zdjęciami nie przetłumaczona, układ strony się czasem rozjeżdża - nigdy czegoś takiego nie widziałem w książce).

McGregor | 2018-07-15
Dominik Wolski | 2018-06-05