Lapidarium

esej, Kapuściński
Asior

źródło okładki: google

kawa | 2019-03-19

Nie mogę przyznać więcej gwiazdek. Mnie nie odpowiada aż taka lapidarność.

PrzeCzytana | 2019-02-04
Przeczytana: 03 lutego 2019

Recenzowanie dzieł wielkich pisarzy, którzy są pewnymi symbolami i moimi wielkimi inspiracjami, wzbudza we mnie różne emocje i sprawia mi trudność. Z jednej strony, każdy ma prawo pisać (blog zniesie wszystko), a sama recenzja jest i tak subiektywna; z drugiej czuję się niepewnie, bo w końcu piszę o kimś, kogo śmiało można nazwać jednym z mistrzów polskiego reportażu, człowieku kultowym w Polsce. Co napisać, żeby nie chlapnąć jakiejś totalnej głupoty?

Lapidarium to dość stara książka. Pierwsze wydanie pojawiło się w 1990 roku, czyli 28 lat temu. Zawiera zbiór luźnych notatek, opinii, spostrzeżeń i opisów scenek sytuacyjnych, które Kapuściński zapisywał od 1972 roku do 1989 roku, ale o ile wiem, nie zostały wykorzystane do dłuższych tekstów.

W swoich zapiskach autor najczęściej nawiązuje do tego, co aktualnie widzi, widział, bądź co akurat mu się przypomniało czy skojarzyło. Jest tam też trochę interesujących cytatów z książek i artykułów, które aktualne czytał. Notatki te dotyczą...

robofree | 2018-03-17
Przeczytana: 16 marca 2018

Kapuściński odkrywa przed czytelnikiem świat końca dwudziestego wieku, głównie lat 80-tych. To zbiór luźnych spostrzeżeń, dotyczących ówczesnego świata jaki i refleksji nad ludzką kondycją. To przede wszystkim człowiek i jego rola w społeczeństwie, umiejętność działania i jego miejsce w państwie. Kapuściński w swoich reporterskich wędrówkach po świecie, widzi wiele kontrastów i różnic, ale także ogrom podobieństw i tych samych problemów, nurtujących ludzkość, niezależnie od szerokości geograficznej. Autor w krótkich, lakonicznych spostrzeżeniach, niekiedy przytaczając cytaty i opinie innych, tworzy wyrazisty obraz ówczesnej Polski i świata. Dla czytelnika może być zadziwiające, jakże wiele analogii, między tamtym światem a dniem dzisiejszym - jest nadal aktualnych.

Wojciech Gołębiewski | 2018-03-09
Przeczytana: 09 marca 2018

Tak się złożyło, że czytam w zwariowanej kolejności: "Lapidarium II", potem IV, V, a teraz bez numeru czyli I. (z 1990)
Zaczyna się zapiskami z Meksyku z 1972 roku. Tu Kapuściński jest w swoim reporterskim żywiole, więc 'no comment', i czytamy dalej. Pisane w Warszawie w 1982. I już fajna refleksja (s.36):

„...Są dwa rodzaje ubóstwa: ubóstwo materialne i ubóstwo potrzeb. Oba są wygodne dla władzy. W pierwszym wypadku - ponieważ bieda osłabia i przygniata człowieka, czyni go bardziej uległym, pogłębia jego poczucie niższości; w drugim - ponieważ ktoś, czyje potrzeby są ubogie, nawet nie wie, że istnieją rzeczy, których mógłby domagać się, zabiegać o nie i walczyć...”

Z Warszawy 1983; charakterystyka rasisty (s.47):
„...Rasistą jest człowiek prymitywny, bezmyślny. Agresywny sekciarz. Cham. Ludziom, którzy uważają się za coś wyższego, niż są i niż na to ...

kingagaja | 2017-07-16
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 16 lipca 2017

Mądra książka mistrza Kapuścińskiego. Dlaczego mistrza? Bo ktoś, kto pisze o sprawach współczesnych tak, że mogą się one odnosić do przyszłości jest mistrzem. "Lapidarium" to zbiór wspomnień z miejsc i wydarzeń, zbiór zapisków i refleksji, złotych myśli. Tego nie czyta się jednym tchem, a raczej powoli, smakując każde słowo, każde zdanie. Rozkoszując się znaczeniem i głębią przemyśleń. Wartościowa i urzekająca świeżością spojrzenia pozycja.

projekt_książki | 2017-04-30

Zbiór luźnych zapisków, refleksji, wspomnień. W tomie znajdziemy zarówno zapiski z zagranicy, z podróży do Meksyku, jak i z Polski, np. ze strajku w stoczni Gdańskiej. Z przemyśleń najbardziej spodobały mi się te dotyczące rasizmu. Kapuściński pisze, że gdyby nie było chamstwa, nie byłoby i rasizmu; rasistą jest cham.

Mi Kapuścińskiego zawsze dobrze się czyta. Wolę jednak kiedy poszczególne teksty w książce łączy coś więcej niż tylko figura autora. Lubię zanurzać się w temat i czuć, że poznaję go coraz lepiej, że coraz lepiej coś rozumiem. Tutaj jest dla mnie za dużo przeskakiwania.

Orszada | 2016-09-27
Przeczytana: 27 września 2016

Obserwować i wyciągać wnioski. Człowiek wzrasta po samym przeczytaniu. Lapidarnie, ale myślę, że to wystarczy, by zachęcić do lektury. Warto!

Ula | 2016-01-25
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone

Świetna pozycja, a niedokończona tylko dlatego, że musiałam oddać do biblioteki. Wadą takich książek jest to, że nie da się (ja nie daję rady?) czytać ich ciągiem. Są według mnie skonstruowane tak, żeby sięgać po nie od czasu do czasu. Ale na pewno warto i będę do niej wracać. Mnóstwo świetnych spostrzeżeń i okazji, żeby poczuć jedność z wielką historią tego świata.

pepper0 | 2015-11-13
Przeczytana: 12 listopada 2015

Refleksyjna książka, która pozwala na chwilę przysiąść i zastanowić się nad różnymi aspektami naszego szarego, codziennego życia.

ali71 | 2013-12-08
Przeczytana: 05 sierpnia 2013

W sumie mogę powiedzieć ,że ktoś w jedno miejsce zebrał wszystkie moje myśli małe rzeczy nad ktorymi zastanawiam się kiedy nic nie robię a coś mnie dręczy i nurtuje.Forma jest świetna mała myśl niosąca głebię warto naprawdę warto poświęcic chwilę na refleksję dzieki tej książce