Pod znakiem chryzantemy

historia

źródło okładki: zdjęcie autorskie

ArtZ72 | 2017-01-06
Przeczytana: 1993 rok

W japońskiej kulturze szpiegostwo zawsze było cenione jako integralna, niezwykle istotna część przygotowywania i prowadzenia wojny. Książka Pana Lewickiego przedstawia stosunkowo mało znane aspekty działalności japońskich służb specjalnych Kempeitai w okresie rozwoju japońskiego imperializmu, tzn. od końca XIX w. do końca II wojny światowej. Obserwujemy, na jaką skalę Japończycy prowadzili działania wywiadowcze i dywersyjne w krajach, z którymi weszli w rywalizację - często jeszcze zanim doszło do działań wojennych, np. w carskiej Rosji czy w USA. Obserwujemy tez Kempeitai w okupowanych przez Japonię krajach. "Pod znakiem chryzantemy" to niezwykle wciągająca i ciekawie napisana książka. Powiem więcej, to obowiązkowa lektura dla każdego, kogo interesują dzieje Azji i Pacyfiku, jak również historia służb specjalnych.