Światełko w oknie

Okładka książki Światełko w oknie Jan Karon
Okładka książki Światełko w oknie
Jan Karon Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: W moim Mitford (tom 2) Seria: Kameleon literatura piękna
W moim Mitford (tom 2)
Kameleon
A light in the window
Zysk i S-ka
2002-01-01
2002-01-01
83-7150-746-1
Mira Czarnecka

No i jak tu nie sięgnąć po kolejny tom? Opowieść o Mitford uspokaja mój umysł i duszę. Że naiwne? I co z tego! Że bajkowe? Czemu nie?! Ale za to jakie piękne, mądre, dobre. Czasem właśnie tego w literaturze mi potrzeba - pokrzepienia serc. To moje zdanie, moje serce, moja wrażliwość:) Lubię tę opowieść i chciałabym mieszkać w takim mieście. To wcale nie takie nierealne...

Powiem szczerze że sielankowa atmosfera miasteczka w żaden sposób nie wpłynęła na mnie. Rzadko zdarza mi się dawać tak słabą ocenę.

"Światełko w oknie" to druga część wielotomowej sagi Jan Karon o miasteczku Mitford. Mieścinie, jaką określają słowa "zabita dechami", której sercem i duszą, i wszelkim dobrem, jest pastor, ojciec Timothy.

Nasz główny bohater właśnie wrócił do domu. Co prawda pierwsze dni po letnich szaleństwach w Sligo rozpoczęły się gwałtownym spotkaniem z samochodem, ale w końcu wrócił. Był w swoim ukochanym Mitford i nawet pędzące auto nie odwróciło jego uwagi od przyrody, która jakby na jego powitanie zachowała resztki lata. Znowu jest przy nim Barnaba, pies, którego uspokajają tylko wersety z Pisma Świętego, znowu jest ukochany Dooley, nastolatek i rozrabiaka, ale i...

"Edith Malloy robi wszystko, co w jej mocy, żeby cię usidlić."

I jeszcze ta jej potrawka! Kobiety uwzięły się na pastora, nie ma co. A przecież nasz pastor musi się pilnować, w końcu ma ponad sześćdziesiąt lat i cukrzycę. A tu jeszcze sąsiadka "zza płota", Cynthia, wprawia jego serce w szybszy rytm...

Cóż, ojciec nie ma łatwego życia. Nie dość, że parafia, kazania, to jeszcze miłość i zwierzęta. Ale tak to już jest w Mitford, że nikt tutaj nie żyje tylko dla siebie. Tu kłopoty miasta mieszają się z problemami jego różnorodnych mieszkańców.

"Mitford dba o swoich."

Jednak gdy na drodze ojca stanie kuchenka mikrofalowa, a ukochana Cynthia nagle wyjedzie, świat znowu stanie się mieszaniną koszmarów. Bo przecież z jednej strony jest zazdrosny, ale z drugiej - jak tutaj zmienić swoje życie? Nawet spoglądając na rosnący Dom Nadziei nie potrafi sobie wyobrazić zmian w swoim własnym gospodarstwie. Przecież ledwo przywykł do psa, królika, chłopca, a teraz... ŻONA? Czy to dobre wyjście dla pastora? I to w jego wieku? Jak małżeństwo wpłynie na niego, na pracę? Czy nie ucierpi na tym jego oddanie, w końcu będzie prawdziwie odpowiedzialny za jeszcze kogoś. I te zmiany... W jego wieku zmiany to już nic przyjemnego.

Strach... Ojciec się zwyczajnie boi, jak zwykły kawaler boi się utraty kontroli, tego pełnego oddania, uczucia, bo w końcu kiedyś już próbował i nie wyszło... więc czy teraz się uda? Szczególnie z taką kobietą?

Powieść Jan Karon to ciepła baśń, a jednocześnie rzeczywistość, o której się czasem marzy. To taka może trochę zbyt cukierkowa, ale jednak ucieczka od codzienności. Ucieczka, którą warto polecić każdemu. Powieść pełna pokoju i spokoju, trochę nazbyt wścibska, ale i pozwalająca rozwinąć skrzydła. Powieść na teraz. Warto poznać najpierw jej poprzedniczkę, czyli "W moim Mitford", a następnie "Te wysokie, zielone wzgórza" oraz "Do Kanaanu".

Druga część równie sympatyczna jak poprzednia. Myślałam,że na tej poprzestanę ale chyba jednak wypożyczę dalsze części.Bardzo ciepła książka.

• Obyczajowe
  • E.... (chcę przeczytać)
  • Współczesna obca

Dodaj cytat z książki Światełko w oknie