The Yellow Wallpaper and Other Stories

angielski
agata

źródło okładki: http://en.wikipedia.org/

Karolina | 2017-05-14

Pierwsze polskie tłumaczenie "Żółtej tapety" do przeczytania pod linkiem http://czepiamsieksiazek.pl/?p=3466

Oprócz tego kilka impresji z lektury i seansu filmu Bergmana o analogicznej tematyce. Zapraszam na CZEPIAM SIĘ KSIĄŻEK!

"Przechodzę przez ścianę, rozumiesz? Co świt budzi mnie stanowczy głos, wstaję i idę do tego pokoju. Pewnego dnia ktoś wołał mnie zza tej tapety. Zajrzałam do szafy. Nikogo tam nie było. Ale głos wciąż mnie wzywał, więc przycisnęłam się do ściany, a ona ustąpiła jak liście i znalazłam się w środku. Uważasz, że zmyślam, prawda? Wchodzę do dużego pokoju, jest jasno i cicho. Ludzie przesuwają się do przodu i do tyłu niektórzy do mnie mówią, a ja ich rozumiem…" Cytat ten nie pochodzi z Żółtej tapety, chociaż mógłby. To słowa Karin, bohaterki filmu Jak w zwierciadle Ingmara Bergmana. Obejrzałam go jakiś czas temu i od razu pomyślałam o opowiadaniu Charlotte Perkins Gilman, które czytałam przed laty. Zaczęłam się zastanawiać, czy szwedzki reżyser zainspirował...

Kryanka | 2015-02-07

"Kochanie, ta okropna tapeta doprowadzi mnie do obłędu!"
Bardzo dosłownie.

mallavi | 2015-07-26
Na półkach: Przeczytane, 2015, Bookfinity

Czy można napisać zajmujące opowiadanie oparte na motywie tapety ściennej?

Choć „Żółta tapeta” może być interpretowana na różne sposoby, zaczyna się dość niewinnie i zwyczajnie – przeżywająca załamanie nerwowe bohaterka przyjeżdża do wiejskiej posiadłości, którą zatroskany mąż – znany i szanowany lekarz - wynajął specjalnie dla niej.

Zmartwiony stanem żony, kategorycznie zabrania jej podejmowania się jakichkolwiek obowiązków domowych, a opiekę nad nowonarodzonym dzieckiem zleca siostrze. Jest więcej niż przekonany, że świeże powietrze i spokój stanowią remedium na przypadłość ukochanej, za najgorsze rozwiązanie uważając wszelkie próby zgłębienia tych histerycznych stanów.

Opowiadanie ma formę wpisów z dziennika potajemnie prowadzonego przez bohaterkę, która już w pierwszych dniach pobytu zauważa nietypową aurę panującą w domu i porównuje go do nawiedzonego dworku. Jej niepokój budzą kraty...

mynameism | 2013-06-04
Na półkach: Przeczytane, Po angielsku

Wciągająca historia, która pozwala czytelnikowi przeżywać obłęd głównej bohaterki wraz z nią.

Eliza | 2016-04-20
KATKA | 2013-09-05
Przeczytana: wrzesień 2013

Intrygująca. Chętnie przeczytam coś jeszcze tej autorki.

Kamila | 2018-03-13
LeeMiRoo | 2018-02-24