Śpiąca laleczka

Tłumaczenie: Łukasz Praski
Cykl: Kathryn Dance (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Sleeping Doll
Daever, kryminał
rogni84

Z kalifornijskiego więzienia ucieka Daniel Pell, skazany na dożywocie za wymordowanie rodziny zamożnego biznesmena. Zbieg przystępuje do realizacji swojego planu, zabijając kolejne ofiary i manipulując ludźmi, z których czyni posłuszne sobie marionetki. Na czele pościgu staje Kathryn Dance, agentka Biura Śledczego Kalifornii. Aby odkryć zamiary psychopatycznego mordercy, zwraca się o pomoc do kobiet należących niegdyś do założonej przez Pella grupy fanatycznie oddanych mu wyznawców. Odpowiedź może także znać Śpiąca Laleczka, dziewczynka, która jako jedyna przeżyła zbrodnię popełnioną przez Pella przed siedmiu laty. Żeby wygrać pojedynek z bezwzględnym zbrodniarzem, Kathryn Dance musi przedrzeć się przez labirynt kłamstw i przemilczeń i dotrzeć do prawdy o przeszłości.

Nie miałam w planach czytać tej książki. Autora kojarzyłam tylko z 'tym który napisał książkę na podstawie której powstał Kolekcjoner kości' a, że Kolekcjoner krwią i flakami stał to jakoś mi nie było po drodze.
Ale na szczęście książka została mi polecona za co chciałam serdecznie podziękować Izabeli ;) gdyby nie to, że powiedziała, że dobre i warto to bym nie tknęła. A to byłby błąd.
Flaki? Nieee
Krew? Troszkę, ale w granicy rozsądku.
Psychopata? Oj tak! Ale jaki ;)
Policjantka? Tak. Wyjątkowa.
Na takich podstawach można zbudować wiele. Zwłaszcza jak ma się tak ogromną wiedzę o psychologi i kinetyce jaką ma Deaver. Widać, że on w tym siedzi, że pisze o czymś co go interesuje a nie zostało oparte tylko na researchu.
Sama akcja... Dość spokojna jak na thriller, ale mimo, że większość dzieje się w biurze, papierach, na przesłuchaniach nie jest nudno.
A na dodatek Daniel Pell nie jest zwykłym zwyrolem. Odebrałam go jako odpowiedniego przeciwnika dla Kathryn, oboje posiedli podobne...

słoneczko | 2018-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2018

Kolejna książka Deavera, która pomimo braku moich ulubionych bohaterów L. Rhyme i A. Sachs zrobiła na mnie wrażenie. Thriller psychologiczny na dobrym poziomie.
Plusy:
- ciekawa fabuła, poszukiwanie i pościg za mordercą Danielem Pell’em;
- dobrze wykreowana postać agentki Kathryn Dance, która specjalizuje się w poszukiwaniu mentalnych dowodów zbrodni;
- precyzyjne i dokładne wyjaśnienia metod stosowanych w kinezyce;
- ciekawa postać mordercy Daniela Pella, przebiegły, bezwzględnie manipulujący ludźmi;
- pokazanie jak wielki jest w dzisiejszych czasach wpływ sekt na ludzi;
- świetna przypowiastka, można wierzyć w siłę wyższą, ale radzić w życiu musimy sobie za pomocą w danej chwili dostępnych środków;
- wiele zwrotów akcji, wysokie tempo, czyta się szybko;
- zaskakujące zakończenie.
Minusy:
- trochę nudna pierwsza połowa książki, mało akcji;
- słabo rozwinięty wątek tytułowej „Śpiącej laleczki”.
Ogółem książka może nie rewelacyjna ale dobra, warta przeczytania.

Roland | 2015-01-04
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Pierwsza powieść, w której główną role odgrywa agentka specjalna Kathryn Dance. Owszem wystąpiła ona w powieści „Zegarmistrz”, lecz jej rola była jedynie drugoplanowa. W „Śpiącej laleczce” nasza agentka gra pierwsze skrzypce. Deaver po raz kolejny raczy czytelnika wartką fabułą, częstymi zwrotami akcji, niespodziewanym kierunkiem historii oraz zaskakującym zakończeniem i to w liczbie hurtowej. Powieść Deavera można śmiało nazwać modelowym thrillerem psychologicznym, gdzie tzw. psychologia odgrywa kluczową rolę. Akcja książki jest tak skonstruowana, że nie pozwala na znudzenie, a zakończenie usatysfakcjonuje niejednego czytelnika.

Z kalifornijskiego więzienia ucieka Daniel Pell, skazany na dożywocie za wymordowanie rodziny zamożnego biznesmena. Na czele pościgu staje Kathryn Dance, agentka Biura Śledczego Kalifornii. Aby odkryć zamiary psychopatycznego mordercy, zwraca się o pomoc do kobiet należących niegdyś do założonej przez Pella Rodziny, grupy fanatycznie oddanych mu...

Thadeus | 2017-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2017

Książka nawet dobra, chociaż będąc pod wrażeniem cyklu z Lincolnem Rhyme'em i Amelią Sachs ta książka nie dorównuje tamtym powieściom, może kolejne książki z tego cyklu zmienią moje zdanie na temat tego cyklu z Kathyn Dance w roli głównej, jeszcze nie wiadomo.

Główna bohaterka jest na plus i pewnie z każdym kolejnym tomem moja sympatia do niej wzrośnie ;)

Mamy tu drugi świat: Zachodnie Wybrzeże, Kalifornia, psychologiczne w odróżnieniu od fizycznych dowody zbrodni. Możemy się wiele dowiedzieć o kinezyce, ludzkiej psychologii , a także mentalności sekt ;)

Fabuły nie zdradzam, nie lubię już czytać opisów co streszczają ją do połowy, polecam zajrzeć bezpośrednio do książki ;) Polecam :)

Meowth | 2016-05-04
Przeczytana: 04 maja 2016

No i proszę, to się nazywa spełnione marzenie! Stosunkowo niedawno, opiniując książkę "Zegarmistrz" tego samego autora, napisałam, że chętnie poznałabym bliżej wprowadzoną tam przez niego do fabuły nową postać, agentkę Kathryn Dance, specjalistkę kinezyki - i oto właśnie trafiłam na pierwszy tom cyklu Deavera, w którym to ona jest główną bohaterką.

Choć książki początkowo nie czytało mi się nazbyt szybko, uważam, że jest to bardzo interesujący thriller, a opisywane sposoby rozpoznawania kłamstwa z najmniejszych sygnałów, nadawanych przez kłamców nieświadomie (i dla laika raczej nieuchwytnych) są naprawdę frapujące. Po tej lekturze aż kusi, by dokładniej przyglądać się swoim rozmówcom!
O ile jednak taka wiedza jest rzeczą nabytą, o tyle imponowała mi również niezwykła u agentki Dance intuicja oraz umiejętność błyskawicznego kojarzenia faktów, dzięki czemu bezustannie postępowała o krok, ba! o ćwierć kroku za ściganym mordercą. A w tym przypadku była to sztuka nie lada, ponieważ...

Amadeusz Sobiesierski | 2013-03-15
Przeczytana: 03 marca 2013

Nie jestem zwolennikiem ani tym bardziej promotorem pisania recenzji w których użytkownik zamieszcza co się tylko da łącznie z numerem ISBN ,nazwą wydawnictwa oraz pełną notką od autora zamieszczoną na tylniej okładce (co uważam za tandetne ) .
A wszystko to po to by otrzymać upragnionego laika.
Sama książka bez wątpienia robi wrażenie.
Ciekawie przedstawienie zagadnienia kinezyki oraz wpływu sekt na ludzi.
Błyskotliwa postać głównej bohaterki K.Dance ścigającej zbiegłego skazańca D.Pella nie pozwala oderwać się od lektury,sama książka jak na thriller tego autora przystało trzyma fason
Akcja przemieszcza się z prędkością światła , a samo zakończenie jest jak zwykle nie do przewidzenia.
Z przyjemnością przeczytam inne książki tego autora.

Kokosanka | 2013-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2013

Przyznam szczerze, że pierwsza połowa książki znudziła mnie strasznie, nic takiego konkretnego się nie działo. Pell zawsze uciekał policji i dziwnym trafem zawsze zaskakiwał uzbrojonych policjantów i ich zabijał.WOW! Dopiero druga połowa książki mnie wciągnęła i było naprawdę ciekawie, ale to dla Deavera akurat nic nowego, bo zawsze potrafił zaskakiwać, dlatego daję też tylko 6/10. W książce podoba mi się opis działania sekt, jakim to naprawdę trzeba być inteligentnym i przebiegłym, by wmówić drugiej osobie, że czarne jest białe- zatrważające!

Dorota_1988 | 2011-07-20
Przeczytana: 19 lipca 2011

Rewelacyjna książka. Trzyma w napięciu do ostatnich stron.

Barbara | 2013-11-28

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Według mnie tytuł zupełnie tu nie pasuje,wątek "śpiącej laleczki" właściwie niewiele wnosi do fabuły .Postacie przerysowane i jak dla mnie zbyt wiele kombinowania,po śmierci Pella już nie chciało mi się czytać książki do końca,powiało nudą.
Lubię kiedy czasami pewne wątki zostają niedopowiedziane,koniec z happy endem nie zawsze jest satysfakcjonujący.

Stayrude | 2011-09-27
Przeczytana: 23 września 2011

Od tych wydarzeń minęło już osiem lat.
Osiem lat temu, wszyscy bez wyjątku, uważnie śledzili szeroko relacjonowane w telewizji, prasie i radiu, wydarzenia rozgrywające się 200 km na południe od San Francisco.
7 maja w Carmel, uroczym, spokojnym miasteczku doszło do masakry. Wezwana na miejsce zdarzenia policja, na białych, wypolerowanych kafelkach w kuchni znalazła leżącą, w kałuży własnej krwi kobietę. Zaś w pokoju obok jej męża i dwóch synów. Wszyscy czworo nie żyli.
Jedyną osobą, która przeżyła ten wieczór była śpiąca w swoim łóżku na piętrze, dziewięcioletnia Theresa Croyton - "Śpiąca laleczka".
Sprawcą tej tragedii był Daniel Pell. Człowiek zafascynowany Charlesem Mansonem, używający z wielką wprawą psychomanipulacji, mający na koncie dziesiątki wyroków skazujących za drobne przestępstwa takie jak kradzież, pobicia i włamania. Będący charyzmatyczną postacią, Daniel gromadzi wokół siebie ludzi, którzy nieco pogubili się we własnym życiu. Stworzył im Rodzinę, która była jego...