Śpiąca laleczka

Tłumaczenie: Łukasz Praski
Cykl: Kathryn Dance (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Sleeping Doll
Daever, kryminał
rogni84

Z kalifornijskiego więzienia ucieka Daniel Pell, skazany na dożywocie za wymordowanie rodziny zamożnego biznesmena. Zbieg przystępuje do realizacji swojego planu, zabijając kolejne ofiary i manipulując ludźmi, z których czyni posłuszne sobie marionetki. Na czele pościgu staje Kathryn Dance, agentka Biura Śledczego Kalifornii. Aby odkryć zamiary psychopatycznego mordercy, zwraca się o pomoc do kobiet należących niegdyś do założonej przez Pella grupy fanatycznie oddanych mu wyznawców. Odpowiedź może także znać Śpiąca Laleczka, dziewczynka, która jako jedyna przeżyła zbrodnię popełnioną przez Pella przed siedmiu laty. Żeby wygrać pojedynek z bezwzględnym zbrodniarzem, Kathryn Dance musi przedrzeć się przez labirynt kłamstw i przemilczeń i dotrzeć do prawdy o przeszłości.

Roland | 2015-01-04
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Pierwsza powieść, w której główną role odgrywa agentka specjalna Kathryn Dance. Owszem wystąpiła ona w powieści „Zegarmistrz”, lecz jej rola była jedynie drugoplanowa. W „Śpiącej laleczce” nasza agentka gra pierwsze skrzypce. Deaver po raz kolejny raczy czytelnika wartką fabułą, częstymi zwrotami akcji, niespodziewanym kierunkiem historii oraz zaskakującym zakończeniem i to w liczbie hurtowej. Powieść Deavera można śmiało nazwać modelowym thrillerem psychologicznym, gdzie tzw. psychologia odgrywa kluczową rolę. Akcja książki jest tak skonstruowana, że nie pozwala na znudzenie, a zakończenie usatysfakcjonuje niejednego czytelnika.

Z kalifornijskiego więzienia ucieka Daniel Pell, skazany na dożywocie za wymordowanie rodziny zamożnego biznesmena. Na czele pościgu staje Kathryn Dance, agentka Biura Śledczego Kalifornii. Aby odkryć zamiary psychopatycznego mordercy, zwraca się o pomoc do kobiet należących niegdyś do założonej przez Pella Rodziny, grupy fanatycznie oddanych mu...

Meowth | 2016-05-04
Przeczytana: 04 maja 2016

No i proszę, to się nazywa spełnione marzenie! Stosunkowo niedawno, opiniując książkę "Zegarmistrz" tego samego autora, napisałam, że chętnie poznałabym bliżej wprowadzoną tam przez niego do fabuły nową postać, agentkę Kathryn Dance, specjalistkę kinezyki - i oto właśnie trafiłam na pierwszy tom cyklu Deavera, w którym to ona jest główną bohaterką.

Choć książki początkowo nie czytało mi się nazbyt szybko, uważam, że jest to bardzo interesujący thriller, a opisywane sposoby rozpoznawania kłamstwa z najmniejszych sygnałów, nadawanych przez kłamców nieświadomie (i dla laika raczej nieuchwytnych) są naprawdę frapujące. Po tej lekturze aż kusi, by dokładniej przyglądać się swoim rozmówcom!
O ile jednak taka wiedza jest rzeczą nabytą, o tyle imponowała mi również niezwykła u agentki Dance intuicja oraz umiejętność błyskawicznego kojarzenia faktów, dzięki czemu bezustannie postępowała o krok, ba! o ćwierć kroku za ściganym mordercą. A w tym przypadku była to sztuka nie lada, ponieważ...

Kokosanka | 2013-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2013

Przyznam szczerze, że pierwsza połowa książki znudziła mnie strasznie, nic takiego konkretnego się nie działo. Pell zawsze uciekał policji i dziwnym trafem zawsze zaskakiwał uzbrojonych policjantów i ich zabijał.WOW! Dopiero druga połowa książki mnie wciągnęła i było naprawdę ciekawie, ale to dla Deavera akurat nic nowego, bo zawsze potrafił zaskakiwać, dlatego daję też tylko 6/10. W książce podoba mi się opis działania sekt, jakim to naprawdę trzeba być inteligentnym i przebiegłym, by wmówić drugiej osobie, że czarne jest białe- zatrważające!

Amadeusz Sobiesierski | 2013-03-15
Przeczytana: 03 marca 2013

Nie jestem zwolennikiem ani tym bardziej promotorem pisania recenzji w których użytkownik zamieszcza co się tylko da łącznie z numerem ISBN ,nazwą wydawnictwa oraz pełną notką od autora zamieszczoną na tylniej okładce (co uważam za tandetne ) .
A wszystko to po to by otrzymać upragnionego laika.
Sama książka bez wątpienia robi wrażenie.
Ciekawie przedstawienie zagadnienia kinezyki oraz wpływu sekt na ludzi.
Błyskotliwa postać głównej bohaterki K.Dance ścigającej zbiegłego skazańca D.Pella nie pozwala oderwać się od lektury,sama książka jak na thriller tego autora przystało trzyma fason
Akcja przemieszcza się z prędkością światła , a samo zakończenie jest jak zwykle nie do przewidzenia.
Z przyjemnością przeczytam inne książki tego autora.

Dorota_1988 | 2011-07-20
Przeczytana: 19 lipca 2011

Rewelacyjna książka. Trzyma w napięciu do ostatnich stron.

Barbara | 2013-11-28

Według mnie tytuł zupełnie tu nie pasuje,wątek "śpiącej laleczki" właściwie niewiele wnosi do fabuły .Postacie przerysowane i jak dla mnie zbyt wiele kombinowania,po śmierci Pella już nie chciało mi się czytać książki do końca,powiało nudą.
Lubię kiedy czasami pewne wątki zostają niedopowiedziane,koniec z happy endem nie zawsze jest satysfakcjonujący.

Stayrude | 2011-09-27
Przeczytana: 23 września 2011

Od tych wydarzeń minęło już osiem lat.
Osiem lat temu, wszyscy bez wyjątku, uważnie śledzili szeroko relacjonowane w telewizji, prasie i radiu, wydarzenia rozgrywające się 200 km na południe od San Francisco.
7 maja w Carmel, uroczym, spokojnym miasteczku doszło do masakry. Wezwana na miejsce zdarzenia policja, na białych, wypolerowanych kafelkach w kuchni znalazła leżącą, w kałuży własnej krwi kobietę. Zaś w pokoju obok jej męża i dwóch synów. Wszyscy czworo nie żyli.
Jedyną osobą, która przeżyła ten wieczór była śpiąca w swoim łóżku na piętrze, dziewięcioletnia Theresa Croyton - "Śpiąca laleczka".
Sprawcą tej tragedii był Daniel Pell. Człowiek zafascynowany Charlesem Mansonem, używający z wielką wprawą psychomanipulacji, mający na koncie dziesiątki wyroków skazujących za drobne przestępstwa takie jak kradzież, pobicia i włamania. Będący charyzmatyczną postacią, Daniel gromadzi wokół siebie ludzi, którzy nieco pogubili się we własnym życiu. Stworzył im Rodzinę, która była jego...

Pawko | 2014-04-06

To moja pierwsza książka Deaver'a, ale z całą pewnością nie ostatnia.
Poszukuję w książkach więcej przekazu, ale tutaj jest coś innego - 100% akcji i dobrej książki, w której autor zawiera dużo ciekawej wiedzy i wyraźnie rysuje postacie. Bardzo interesująco też zaskakuje zwrotami akcji, których trudno się nawet spodziewać...

...i aż umierasz z ciekwaości co będzie na następnej stronie :)

SickSense | 2016-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2016

Naprawdę świetna książka. Autor stworzył niesamowity klimat, oddał pełnię emocji oraz stworzył szereg niepowtarzalnych charakterów. Z pozoru nawet mało znaczące postacie są dopracowane i autentyczne. Na szczególną uwagę zasługuje niezwykłe tempo akcji, a także niezliczona ilość jej zwrotów. Co chwila bieg wydarzeń mnie zaskakiwał i nie pozwalał się oderwać od lektury. Brawa dla Deavera należą się także za zgłębienie psychologii mordercy, sekty oraz samych osób prowadzących śledztwo i dawkowanie informacji na ten temat w przystępny i zaciekawiający czytelnika sposób. "Śpiąca laleczka" to genialny thriller psychologiczny, pełen trzymających w napięciu chwil, a także potrafiący niesamowicie zaskoczyć nawet namiętnych pochłaniaczy tego gatunku. Oczywiście polecam.

Przemysław Czapski | 2013-03-18
Przeczytana: 18 marca 2013

Książka, którą czyta się jednym tchem. Niesamowite zwroty akcji zaskakują od samego początku do końca książki. Ciekawie zbudowane postaci, śledztwo oparte na kinezyce ( mowie ciała ) sprawia , że książka jest intrygująca i na pewno dołączy do jednych z moich ulubionych w swojej kategorii.