Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie

Okładka książki Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie
Bill BassJon Jefferson Wydawnictwo: Znak Literanova reportaż
344 str. 5 godz. 44 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
Death's Acre: Inside the Legendary Forensic Lab the Body Farm Where the Dead Do Tell Tales
Wydawnictwo:
Znak Literanova
Data wydania:
2012-03-05
Data 1. wyd. pol.:
2012-03-05
Liczba stron:
344
Czas czytania
5 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324016563
Tłumacz:
Janusz Ochab
Tagi:
trupia farma kryminalistyka Tennessee

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Trupia Farma. Nowe śledztwa Bill Bass, Jon Jefferson
Ocena 7,4
Trupia Farma. ... Bill Bass, Jon Jeff...
Okładka książki Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego Bill Bass, Jon Jefferson
Ocena 7,7
Trupia Farma. ... Bill Bass, Jon Jeff...
Okładka książki Without Mercy Bill Bass, Jon Jefferson
Ocena 7,5
Without Mercy Bill Bass, Jon Jeff...
Okładka książki The Breaking Point Bill Bass, Jon Jefferson
Ocena 7,5
The Breaking P... Bill Bass, Jon Jeff...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Makabryczna farma



162 0 38

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
1086 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
815
666

Na półkach: ,

Niewiele mam na co dzień do czynienia z literaturą popularnonaukową; miałem ładnych parę miesięcy temu, kiedy studiowałem i edukowałem się we wcześniejszych latach, ale rzadko było to coś, co sprawiało mi frajdę czy satysfakcję. Ot po prostu, trzeba było parę razy zajrzeć, zakuć najważniejsze i zdać. I to by było na tyle. Każdy z nas to zna na własnej skórze. Z "Trupią farmą" jest jednak całkiem inaczej. Zetknąłem się z nią przypadkiem czytając całkiem niezłą "Chemię śmierci" Simona Becketta, gdzie mocno zainteresowany przez autora antropologią i powodowany typową dla mnie ciekawością poszperałem na internecie na temat Trupiej farmy, o której autor w tej książce napomknął. Nie zawsze ciekawość prowadzi do piekła, tym razem doprowadziła mnie do kapitalnej książki, o takim właśnie tytule, która pogłębiła moje najnowsze zainteresowanie i zaspokoiła kilka interesujących kwestii oraz odpowiedziała na parę pytań na temat antropologii sądowej. (Już nie mówiąc o tym, że sprawiła wiele frajdy, że mogę się w ów temat bardziej i konkretniej zagłębić, tym razem już nie dzięki powieści, a bardziej poważnej i fachowej literatury).

Za szpitalem na wzgórzach Tennessee w miasteczku Knoxville znajduje się instytucja Billa Bassa - szefa wydziału antropologii na Uniwersytecie Tennessee - o osobliwej nazwie: Trupia Farma. Jest to jedyne laboratorium na świecie, gdzie pracownicy i studenci zajmują się badaniami dotyczącymi rozkładu zwłok na prawdziwym materiale ludzkim, który placówka otrzymuje zgodnie z prawem od zakładów pogrzebowych i, co ciekawe, od zaistnienia placówki w mediach, wielu zwykłych obywateli z własnej woli podpisuje dokumenty o przekazaniu ich zwłok do Trupiej Farmy w poczet nauki.

Trupia farma powstała w 1980 roku, a ruszyła w 1981 po otrzymaniu od zakładu pogrzebowego pierwszego ciała pewnego alkoholika, które wydała jego córka. Od tamtej pory tysiące studentów, przyszłych antropologów sądowych, oraz dotychczasowych pracowników laboratorium z Billem Bassem na czele, uczy się na prawdziwych zwłokach, gdzie ciała poddawane są różnego rodzaju testom: od zanurzeń w wodzie, czy cięcia różnymi narzędziami, aż po wystawianie na żer drapieżnikom. Jednakże antropolodzy nie badają tylko samych ciał, badają również otoczenie wokół nich: glebę, na której leżały, wodę lub bagna, w których były zanurzone, czy samochody i inne miejsca, w których zwłoki specjalnie umieszczono. Dzięki temu autorzy są w stanie odpowiedzieć w tej książce na wiele pytań, m.in. :

-Z jakiej odległości ludzki nos wyczuwa rozkładające się ciało?
-Jakie owady pojawiają się na ludzkich zwłokach i jak przyczyniają się do ich rozkładu?
-Od jak dawna zmarły nie żyje?
-Jaka była płeć, wiek, wzrost i rasa zmarłego?

Dodatkowo w książce mamy krótki wstęp, który specjalnie napisała słynna amerykańska pisarka kryminałów, Patricia Cornwell, która to też miała bezpośrednią styczność ze słynną placówką i doktorem Bassem i miała niejako wpływ do nadania nazwy "Trupia farma" (taki tez tytuł nosi jedna z książek autorki), a na końcu autorzy załączyli jeszcze dwa aneksy: jeden, w którym przedstawione są schematy kości ludzkiego szkieletu i układ czaszki, oraz drugi, gdzie znajduje się słowniczek terminów antropologicznych i sądowych.

Trupia farma to bez wątpienia miejsce, które od początku pełne jest kontrowersji. Zdarzały się bowiem przypadki niezadowolenia wśród okolicznych mieszkańców, którym przeszkadzał ów "poligon ciał", który znajdował się blisko nich, czy niezadowolonej dziennikarki, która nakręciła kontrowersyjny film o ciałach poległych żołnierzy i pokazała opinii publicznej chcąc doprowadzić do zamknięcia placówki. Jednakże laboratorium i jego pracownicy ani razu nie przegrali żadnej sprawy w sądzie i funkcjonują sprawnie do dziś. Jest to jedna z najważniejszych instytucji, która przyczyniła się do wyuczenia wielu utytułowanych dzisiaj antropologów sądowych, a przede wszystkim przyczyniła się (i ciągle to robi) do identyfikacji zwłok oraz przyczyn ich śmierci, co często spowodowało ujęcie oprawcy i jego sprawiedliwe osądzenie.

Książka ta nauczyła mnie kilku istotnych kwestii odpowiadając na pytania związane z kryminalistyką i antropologią sądową zaspokajając tym samym zainteresowanie tematem, które jakiś czas temu się u mnie narodziło, i chyba jak z Mery Roach, także i ze mną jest coś nie w porządku, bo podobnie jak jej ta książka sprawiła mi cholerną przyjemność podczas czytania i pewnie jeszcze do niej wrócę. Bez wątpienia warta poznania (i obowiązkowa) pozycja dla zainteresowanych antropologią sądową i kryminalistyką do czego zachęcam. ;)

O samej Trupiej Farmie może Wam jeszcze opowiedzieć (a nawet oprowadzić) Bill Bass we własnej osobie, jeśli poszukacie na youtubie:

https://www.youtube.com/watch?v=wt9evg5GG-o

Niewiele mam na co dzień do czynienia z literaturą popularnonaukową; miałem ładnych parę miesięcy temu, kiedy studiowałem i edukowałem się we wcześniejszych latach, ale rzadko było to coś, co sprawiało mi frajdę czy satysfakcję. Ot po prostu, trzeba było parę razy zajrzeć, zakuć najważniejsze i zdać. I to by było na tyle. Każdy z nas to zna na własnej skórze. Z "Trupią...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    5 939
  • Przeczytane
    5 243
  • Posiadam
    1 645
  • Ulubione
    260
  • Teraz czytam
    213
  • Chcę w prezencie
    150
  • 2018
    130
  • 2019
    89
  • Literatura faktu
    57
  • 2021
    39

Cytaty

Więcej
Bill Bass Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie Zobacz więcej
Bill Bass Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego Zobacz więcej
Bill Bass Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także