Łowca. Sprawa Trynkiewicza

Wydawnictwo: Znak Literanova
Trynkiewicz, morderca, umysł
literatura faktu
Ag2S

Opowieść o mrocznych zakamarkach umysłu mordercy. O tym, że zrobił coś strasznego, przypomniała mu krew za paznokciem, którą zauważył, jedząc obiad u rodziców. Pamiętał, ile zapłacił za zakupy w sklepie, a nie był w stanie przypomnieć sobie, w jaki sposób chłopcy znaleźli się niego w domu. A może było zupełnie inaczej? Wszystko pamiętał, tylko taką wersję, pełną sprzeczności i niedomówień,...

Opowieść o mrocznych zakamarkach umysłu mordercy.

O tym, że zrobił coś strasznego, przypomniała mu krew za paznokciem, którą zauważył, jedząc obiad u rodziców. Pamiętał, ile zapłacił za zakupy w sklepie, a nie był w stanie przypomnieć sobie, w jaki sposób chłopcy znaleźli się niego w domu. A może było zupełnie inaczej? Wszystko pamiętał, tylko taką wersję, pełną sprzeczności i niedomówień, przedstawił w czasie przesłuchań?

Trynkiewicz, choć minęło tak wiele lat, nadal budzi grozę, a najczęściej używanym wobec niego określeniem jest bestia. Historia nieśmiałego nauczyciela z Piotrkowa pokazuje, jak rodzi się zło i co się dzieje w umyśle psychopatycznego zabójcy.

Dla Ewy Żarskiej Trynkiewicz jest paskudnym wspomnieniem z dzieciństwa. Kiedy w Piotrkowie polował na swoje ofiary, ona bawiła się na sąsiednich podwórkach. Żarska próbuje w gąszczu zeznań, tropów, sprzecznych opinii i manipulacji znaleźć odpowiedź na ważne pytania. Jak się rodzi morderca? Jak wybiera ofiary? Jak poluje? Dlaczego tak długo pozostaje niezauważony?

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/

Oficjalna recenzja
Silverq21 książek: 605

Po co?

Każda seria musi się skończyć i nie piję tu wcale do eksterminatorów cudzych egzystencji. Mowa tu o czytelniczej pomyślności, jaka spotykała mnie w ostatnim czasie w dziedzinie reportaży. „Czas krwawego księżyca” czy „Wściekły pies” okazały się prawdziwą ucztą dla fanów znakomitych, choć wcale nie lekkostrawnych historii, do tego doskonale napisanych. Pozycja, o której będzie mowa, miała stanowić kolejne danie o niezwykłym smaku.

No właśnie, miała, bo okazuje się, że nie wszystko złoto, co się świeci. Musicie wybaczyć mi ten truizm, ale spoglądając na „Łowcę. Sprawę Trynkiewicza”, pomyślałem, że będzie to podobna książka. Największy hałas wokół słynnego pedofila wybrzmiał i zdawało się, że jest to odpowiedni moment, by przyjrzeć się sprawie z dystansu, pod innym kątem. Szybko jednak miałem dojść do przekonania, że dałem się omamić blaskowi kruszcu, nie znajdując pod jego powierzchnią wyczekiwanej formy.

Pozornie mamy tu wszystko, co dobry reportaż zawierać powinien. Mnogość perspektyw, pieczołowite nakreślenie sprawy, prześwietlenie głównego bohatera i przyjrzenie się jego motywom (a może ich brakowi). Problem w tym, że mimo poprawności struktury nie ma w tej publikacji poszukiwań wykraczających poza dobrze znane ramy. Ewa Żarska robi wszystko pod linijkę i niewiele z tego wynika.

Jeżeli komuś wydawało się, że książka powie w tym temacie coś innego, a może rzuci nowe światło na pewne szczegóły, to srogo się zawiedzie. Wszystko jest tu poprawne, klasyczne, pozbawione reporterskiego żaru i błysku. Nie znajdziemy tu zabawy formą, próby ożywienia skostniałej struktury, czegoś, co sprawiłoby, że jest to pozycja, której warto poświęcić czas. Chwilami trudno nie odnieść wrażenia, że to na siłę wydłużony artykuł, który ma ambicje stać się lepszą lub gorszą, ale jednak książką.

Zarówno matka Mariusza Trynkiewicza, jak i sam oprawca wielokrotnie w przekazach autorki powtarzali, że nie widzą sensu powstania tej publikacji, i ja się z nimi w stu procentach zgadzam. Nie mam wrażenia, że ofiary lub ich bliscy dostali szansę szerszego zabrania głosu, że dowiedziałem się czegoś nowego albo że ujrzałem w przestępcy kogoś innego niż pedofila, który powinien spędzić życie za kratkami. „Łowca. Sprawa Trynkiewicza” nic do tematu nie wnosi, nie cechuje go sugestywność, pomysł czy wartka realizacja. To pozycja pisana na autopilocie, która nie oferuje niczego ponad chwytliwy tytuł z celebryckim zbrodniarzem na czele.

Patryk Rzemyszkiewicz

kryminalnakuchnia | 2018-07-29

Piotrków Trybunalski i jego okolice, to jedno z najczęściej wybieranych i lubianych destynacji na długi weekend czy wakacje przez Łodzian. W towarzystwie jezior, lasów można odetchnąć od zgiełku i pędu dnia codziennego. Będąc dzieckiem, nie wyobrażałam sobie wakacji bez kolonii nad jeziorem Bugaj czy Zalewem Sulejowskim. Jak się okazało po latach, mój beztroski wypoczynek był tłem do bestialskich mordów Mariusza Trynkiewicza.

Historię tego upadłego człowieka, postanowiła przybliżyć czytelnikom, jedna z reporterek komercyjnej stacji, Ewa Żarska, w swym reportażu pt: „Łowca. Sprawa Trynkiewicza ”. Dziennikarka, w bardzo przystępny i ciekawy sposób, przedstawia czytelnikom szczegóły dotyczące makabrycznych zbrodni, których rzekomo dokonał. Autorka uzupełniła treść książki o materiały dotąd nie publikowane jak: zdjęcia z mieszkania Trynkiewicza, „Wizji lokalnej” czy notatki urzędowe.

„Łowca. Spawa Trynkiewicza”, to nie tylko historia sprzed lat, która wstrząsnęła piotrkowską...

Arlet | 2018-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2018

"Łowca" - reportaż o sprawie Mariusza Trynkiewicza autorstwa Ewy Żarskiej to mój czytelniczy debiut w tym gatunku.
Sprawę "bestii z Piotrkowa" znałam, jednak ta książka pozwoliła mi zaznajomić się z nią dogłębnie. Mogłam uczestniczyć w przebiegu śledztwa i późniejszych rozpraw, poznałam zeznania różnych ludzi, rodzin ofiar, najbliższych Trynkiewicza jak i samego mordercy. Autorka przybliżyła wiele faktów z życia tego psychopaty. Przedstawiła też obecny stan rzeczy i kilka rozmów jakie przeprowadziła z osobami, które związane były i są z tą sprawą. Książka mnie nie męczyła, choć napisana jest w specyficzny sposób, jak na reportaż przystało.

Zgadzam się z podsumowaniem autorki. Trynkiewicz żyje jak król w Gostyninie, za państwowe pieniądze. Maluje, pisze wiersze, decyduje o tym co bedzie robił w ciągu dnia. Przez tyle lat był pod ochroną, nie zaznał cierpienia, był pod opieką lekarzy i terapeutów, otrzymywał pomoc również od rodziców. Natomiast rodzinami zamordowanych chłopców nikt...

Sargento_Garcia | 2018-09-10
Na półkach: Przeczytane, Od znajomych
Przeczytana: 10 września 2018

Spójnie, ciekawie i rzeczowo przedstawiona historia zbrodni dokonanej przez Mariusza Trynkiewicza. Ewa Żarska pokazała jakie piętno ta sprawa odcisnęła na rodzinach ofiar i społeczeństwie Piotrkowa Trybunalskiego.

alak | 2018-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2018

Miałam wtedy 17 lat, pamiętam tamto lato, ciepłe, spędzone nad jeziorem, którego brzegi porośnięte są lasem. Pamiętam szok, gdy wiadomość dotarła do nas o tym okropnym morderstwie. I chociaż odległość do naszej miejscowości to kilkaset kilometrów, rodzice zareagowali w ten sam sposób, co mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego. Tragedia ta poruszyła wszystkich Polaków.
Minęło 30 lat od tamtych wydarzeń i nagle Ewa Żarska postanawia wydać książkę z fragmentami zeznań świadków. Wydawać by się mogło, że wszyscy zapomnieli, ale wciąż przecież żyją członkowie rodzin ofiar. Przeszli przez swoje piekło i tak naprawdę nigdy nie potrafili wrócić do normalnego życia. Piętno tamtej tragedii zostawiła w ich pamięci skazę do końca życia.
Nikt nie zastanawia się nad uczuciami rodziców zbrodniarza. Wychowali jedynaka najlepiej jak potrafili, kochając bezgranicznie, dając wykształcenie, ofiarowując wsparcie psychiczne i finansowe. Kiedy dowiadują się o tragedii nie uwierzą. Jak większość rodziców na...

wrotka | 2018-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2018

30 lat temu w Piotrkowie Trybunalskim Mariusz Trynkiewicz zamordował 4 nastoletnich chłopców. Za popełnione zbrodnie został skazany na karę śmierci, którą później na mocy moratorium zamieniono na 25 lat pozbawienia wolności. Ewa Żarska, dziennikarka pochodząca z miasta mordercy na podstawie niepublikowanych nigdzie wywiadów, zeznań świadków, komentarzy prowadzących śledztwo i relacji samego Trynkiewicza dokładnie odtworzyła przebieg zdarzeń tych makabrycznych zbrodni i szczegółów prowadzonego śledztwa oraz samego procesu. Dziennikarka dotarła do ludzi, którzy wtedy uczestniczyli w szukaniu sprawcy bestialskich mordów na chłopcach i tych, którzy byli blisko całej tej sprawy. „Łowca. Sprawa Trynkiewicza” jest trudną książką. Wiele w niej makabrycznych szczegółów, które nie są fikcją literacką, ale reporterską relacją tego co wydarzyło się naprawdę. Ewa Żarska w swoim reportażu umieściła wszystkie dostępne fakty, z którymi każdy kogo interesuje ten temat powinien się zapoznać. Krok po...

Iwona Nocoń | 2018-10-26
Przeczytana: 25 października 2018

Zakupiłam tę książkę korzystając z promocji w @empikcom - 3 za 2. Byłam ciekawa tego, co znajdę w środku. Gdyby nie fakt że Trynkiewicz odsiadywał wyrok w więzieniu znajdującym się w moim mieście, pewnie nie przyszłoby mi do głowy interesować się jego osobą.
Główny bohater jest intrygującą postacią, ale nie rozumiem z jakiego powodu wydano na jego temat książkę. Nie znalazłam w niej nic, czego bym nie znalazła przeszukując Internet. Człowiekowi, który dopuścił się tak makabrycznego czynu, nie powinno się poświęcać tyle uwagi. Czekam na reportaż, który nie będzie o Trynkiewiczu, a o tym co zrobił. Ode mnie 5/10.

Aniaczyanka | 2018-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2018

Na początku byłam dość negatywnie nastawiona do tej książki. Pomyślałam, że nie wnosi nic nowego oprócz zwiększenia popularności Trynkiewicza, który i tak już jest "jakby celebrytą". Potem ze strony na stronę zmieniałam zdanie -sama mam dzieci, ale czy jestem wystarczająco ostrożna? Czy jestem świadoma, jakie niebezpieczeństwa się czają za rogiem? A z innej strony-czy zdawałam sobie sprawę z tego, jak potoczyło się życie rodzin ofiar? Rodziców Trynkiewicza? Też nie. Nie żałuję tej lektury, pozwoliła mi dostrzec pewne sprawy. Także to, że to my decydujemy o czym warto pamiętać, a przed czym się strzec.

Anna K | 2018-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2018

Historia pewnego mordercy

Upalne lato 1988 roku. W lesie nieopodal Piotrkowa Trybunalskiego zostają zanelzione spalone ciala trzech chłopców. Miejscowa ludność jest przerażona. Od tej pory dzieci nie pozostają bez żadnej opieki i nie włóczą się bez celu. Rozpoczyna się żmudne śledztwo pełne makabrycznych szczegółów. Presja lokalnej społeczności oraz mediów jest ogromna. Wkrótce milicjanci trafiają na ślad Mariusza Trynkiewicza. Osoby cichej, nie wzbudzającej problemów, nauczyciela przedmiotów technicznych, do którego dzieci wprost lgnęły. Czyżby osoba pracująca w jednym z najbardziej zaufanych społecznie zawodów była mordercą i zboczeńcem?

Ta książka miała nigdy nie powstać. Zarówno rodziny ofiar jak i matka Trynkiewicza nie widzieli sensu w ponownym rozdrapywaniu ran. Wszyscy nabrali wody w usta i nie chcieli powracać do makabrycznych wydarzeń sprzed lat. Mimo upływu 30 lat sprawa morderstw chłopców nadal wzbudza skrajne emocje. Część z rodzin rozpoczęła nowe życia próbując...

bookini-w-poscieli | 2018-08-18
Przeczytana: 02 sierpnia 2018

Postać Mariusza Trynkiewicza jest znana chyba każdemu "mrocznemu" czytelnikowi - osobiscie dość wnikliwie już na studiach zgłebiłam jego historię opowiadaną przez niego jak i osoby z nim zwiazane. "Łowca-sprawa Trynkiewicza" zaciekawiła mnie głównie ze wzgledu na sama autorkę - Ewę Żarska, ktora pochodzi z Piotrkowa Trybunalskiego i jako mloda dziewczyna żyła w samym centrum morderczych działań Trynkiewicza.
Jest to dobrze skonstrułowany reportaż, który oprócz dokladnego przypomnienia zbrodni "Wampira z Piotrkowa" pokazuje nam jak wpłynęły one na społeczeństwo a szczególnie na rodziny ofiar Trynkiewicza. Reporterka krok po kroku przedstawia nam jak doszlo do zbrodni udostępniajac niepublikowane informacje z akt sprawy oraz wywiady z policjantami czy świadkami - pokazując przy tym, że tak naprawdę cała uwaga organów ścigania, psychologów, pracowników penitencjarnych byla skupiona głównie na samym oprawcy. Trynkiewicz uchodzi za dosc charyzmatyczna postać, do której wiele osób...

Psotka | 2018-08-04
Przeczytana: 29 lipca 2018

Gdy tylko uzyskałam możliwość korzystania w bibliotece z działu dla dorosłych, mój gust diametralnie się zmienił. Z tak zwanych bajeczek przeszłam od razu do konkretów, czyli kryminałów i thrillerów. Od tego czasu to jest właśnie mój świat. Jedyne co się zmieniło to to, że chętniej siadam do książek o mordercach, ale tych prawdziwych. Pewnie zszokuje to nie jedną osobę, ale właśnie to naprawdę lubię. Dla wyjaśnienia nie robię tego dla rozrywki. Raczej z chęci poznania motywu działania, spróbowania zrozumienia co taką osobą kierują, jak działa jego psychika.

Ewa Żarska podjęła się tematu, o którym dość głośno było w 2014 roku. O co, a może o kogo chodzi? O Mariusza Trynkiewicza. Urodził się w Piotrkowie Trybunalskim w 1962 roku. Uczył się różnie, ale skończył pedagogikę i pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego. Jednak to chyba tyle, jeśli chodzi o normalność i dobrą stronę jego osoby. Pierwsze problemy pojawiły się, jak Mariusz poszedł do wojska. W czasie trwania służby...