Średniowieczna gra symboli

Tłumaczenie: Hanna Igalson-Tygielska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Horyzonty Cywilizacji". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Oficyna Naukowa
Une histoire symbolique du moyen age occidental
83-7459-017-3
historia
ermanism

Średniowieczna gra symboli to studia dotyczące różnych aspektów znaczenia symbolicznego i form jego wyrażania. Książka zadziwia bogactwem i różnorodnością badanej materii oraz rozległością spojrzenia na świat symboli, które uczy czytać i rozumieć. Daje pełen przegląd problematyki: od średniowiecznych bestiariuszy przez symboliczny świat roślin, kwiatów i drzew, barw, emblematów i herbów,...

Książka zadziwia bogactwem i różnorodnością badanej materii oraz rozległością spojrzenia na świat symboli, które uczy czytać i rozumieć. Daje pełen przegląd problematyki: od średniowiecznych bestiariuszy przez symboliczny świat roślin, kwiatów i drzew, barw, emblematów i herbów, które kształtowały średniowieczną wyobraźnię symboliczną, do szachów i szachownicy oraz zasobu imion osobowych, inspirowanych przez legendę o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu. Ukazuje również rezonans średniowiecznej symboliki w nowożytnych utworach literackich.

źródło opisu: Oficyna Naukowa, 2006

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Narcyz | 2018-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2018

Jak na tematykę oraz treść tego opracowania książka napisana jest dosyć przystępnym językiem. I bardzo dobrze, bo choć temat wydaje się mocno hermetyczny tak naprawdę dotyczy nas wszystkich.
Michel Pastoureau omawiając symbolikę średniowiecza pokazuje przy okazji, że ta symbolika w jakiejś części przetrwała kolejne wieki nawet do dzisiaj. Możemy się dowiedzieć jaka była geneza niektórych przesądów, stereotypów, które funkcjonują do dzisiaj.
Nie można jednak tego opracowania ograniczać do tej tylko płaszczyzny, ponieważ głównym tematem jest pokazanie sposobu myślenia oraz postrzegania świata przez ludzi średniowiecza. A było ono zupełnie różne od naszego. Symbolika była nieodłączną częścią życia średniowiecznego człowieka i kluczem dzięki któremu mógł on rozumieć otaczającą rzeczywistość. Bez porównania ze współczesnością, którą ukształtowało racjonalne oświecenie. Przykładem na to jak bardzo ludzie średniowiecza różnili się od nas jest kwestia postrzegania, nazywania i...

Calmin | 2013-06-20
Na półkach: Przeczytane, historia
Przeczytana: 2011 rok

Jedna z najwspanialszych książek naukowych o średniowieczu. Pokazuje tą epokę taką jaka była: kolorową i ciekawą a nie taką za jaką niesłusznie uchodzi czyli nudną i bezbarwną. Z takich książek powinno uczyć się dzieci historii a nie z dennych podręczników!

Elevander | 2016-10-18
Przeczytana: 18 października 2016

Pamiętam, jak na pierwszym roku studiów siedziałem w czytelni nad jednym z rozdziałów tej książki (dotyczącym powstania herbów) zadanym na zajęcia z nauk pomocniczych historii. Dopiero teraz zabrałem się jednak za przeczytanie całości tej pracy. Cóż mogę o niej powiedzieć? Jest to przede wszystkim książka, która dotyczy zagadnień rzadziej omawianych w podręcznikach dziejów średniowiecznych. Tymczasem znaczenie symbolu dla kultury tej epoki było absolutnie kluczowe, czego Pastoureau dowodzi na bardzo wielu przykładach. Opisuje więc w pierwszych rozdziałach problem symboliki zwierzęcej i roślinnej poprzez przedstawienie takich kwestii jak... procesy zwierząt winnych jakichś przestępstw. Dlaczego takie, a nie inne stworzenia były uważane za symbole pozytywne, a inne za złe, pewne kolory przestawały być modne, niektóre zwierzęta były uważane za godne królów.

Lektura książki pozwala lepiej zrozumieć myślenie ludzi średniowiecza z ważną rolą autorytetu starożytnych, oryginalnych...

comafan | 2013-05-24

Uwielbiam tę książkę. Zwłaszcza część o kolorach.

Jakoubek | 2016-02-21

Bardzo ważna i cenna praca autorstwa jednego z najwybitniejszych współczesnych mediewistów. Pastoureau pokazuje nowe perspektywy badawcze. Gorąco polecam.

Umcak | 2018-07-25
HomemadeDynamite | 2018-05-22