Średniowieczna gra symboli

Okładka książki Średniowieczna gra symboli Michel Pastoureau
Okładka książki Średniowieczna gra symboli
Michel Pastoureau Wydawnictwo: Oficyna Naukowa Seria: Horyzonty Cywilizacji historia
historia
Horyzonty Cywilizacji
Une histoire symbolique du moyen age occidental
Oficyna Naukowa
2006-01-01
2006-01-01
Hanna Igalson-Tygielska
symbolika symbol średniowiecze bestiariusze

Okładka książki Szkoła Nawigatorów. NR 28, Tekstylny Robert Haller, Władysław Jakubski, Elżbieta Kowecka, Fritz Lauterbach, Gabriel Maciejewski, Katarzyna Mróz, Michel Pastoureau, Michał Radoryski, Edmund Trepka, Adam Trojanowski, Irena Turnau, Anton Zischka
Szkoła Nawigat... Robert Haller, Wład...
Okładka książki Le petit livre des couleurs Michel Pastoureau, Dominique Simonnet
Le petit livre... Michel Pastoureau, ...

Jak na tematykę oraz treść tego opracowania książka napisana jest dosyć przystępnym językiem. I bardzo dobrze, bo choć temat wydaje się mocno hermetyczny tak naprawdę dotyczy nas wszystkich.
Michel Pastoureau omawiając symbolikę średniowiecza pokazuje przy okazji, że ta symbolika w jakiejś części przetrwała kolejne wieki nawet do dzisiaj. Możemy się dowiedzieć jaka była geneza niektórych przesądów, stereotypów, które funkcjonują do dzisiaj.
Nie można jednak tego opracowania ograniczać do tej tylko płaszczyzny, ponieważ głównym tematem jest pokazanie sposobu myślenia oraz postrzegania świata przez ludzi średniowiecza. A było ono zupełnie różne od naszego. Symbolika była nieodłączną częścią życia średniowiecznego człowieka i kluczem dzięki któremu mógł on rozumieć otaczającą rzeczywistość. Bez porównania ze współczesnością, którą ukształtowało racjonalne oświecenie. Przykładem na to jak bardzo ludzie średniowiecza różnili się od nas jest kwestia postrzegania, nazywania i rozpoznawania kolorów.
Książka jest naprawdę fantastyczna. Absolutnie obowiązkowa lektura dla mediewistów, ale i inni miłośnicy historii powinni do niej sięgnąć.

Pamiętam, jak na pierwszym roku studiów siedziałem w czytelni nad jednym z rozdziałów tej książki (dotyczącym powstania herbów) zadanym na zajęcia z nauk pomocniczych historii. Dopiero teraz zabrałem się jednak za przeczytanie całości tej pracy. Cóż mogę o niej powiedzieć? Jest to przede wszystkim książka, która dotyczy zagadnień rzadziej omawianych w podręcznikach dziejów średniowiecznych. Tymczasem znaczenie symbolu dla kultury tej epoki było absolutnie kluczowe, czego Pastoureau dowodzi na bardzo wielu przykładach. Opisuje więc w pierwszych rozdziałach problem symboliki zwierzęcej i roślinnej poprzez przedstawienie takich kwestii jak... procesy zwierząt winnych jakichś przestępstw. Dlaczego takie, a nie inne stworzenia były uważane za symbole pozytywne, a inne za złe, pewne kolory przestawały być modne, niektóre zwierzęta były uważane za godne królów.

Lektura książki pozwala lepiej zrozumieć myślenie ludzi średniowiecza z ważną rolą autorytetu starożytnych, oryginalnych etymologii. Poza tym był świetny rozdział o grze w szachy i o jej aspektach hazardowych! Myślę, że to jedna z najlepszych książek o kulturze średniowiecza. Polscy mediewiści takich książek raczej nie piszą, ale trzeba tu zaznaczyć, że brak im tak szczegółowych opracowań monograficznych, jakimi dysponują ich francuscy koledzy. Żeby dojść do takiej tematyki, trzeba najpierw opracować inne zagadnienia, a tego niestety ciągle u nas brak. Dobrze więc, że przełożono książkę Pastoureau, bo - mimo iż do spraw polskich odnosi się ona marginalnie - pozwala na lepsze zrozumienie cywilizacji średniowiecznej Europy.

Tomasz Babnis

Jedna z najwspanialszych książek naukowych o średniowieczu. Pokazuje tą epokę taką jaka była: kolorową i ciekawą a nie taką za jaką niesłusznie uchodzi czyli nudną i bezbarwną. Z takich książek powinno uczyć się dzieci historii a nie z dennych podręczników!

Bardzo ważna i cenna praca autorstwa jednego z najwybitniejszych współczesnych mediewistów. Pastoureau pokazuje nowe perspektywy badawcze. Gorąco polecam.

• Średniowiecze
  • Historyczne
  • Kulturoznawstwo

Dodaj cytat z książki Średniowieczna gra symboli