Historia powszechna. Średniowiecze

Seria: Historia Powszechna - nowa seria
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
historia

Nowoczesny podręcznik historii powszechnej średniowiecza! Publikacja przedstawia dwanaście wieków dziejów Europy i regionów z nią związanych, od późnego cesarstwa rzymskiego do epoki wielkich odkryć geograficznych. Autor ukazuje procesy, które formowały społeczeństwa, narody i państwa oraz wydarzenia, które bezpośrednio oddziaływały na losy ludzi. Łączy perspektywę ogólną, opisującą zjawiska...

Nowoczesny podręcznik historii powszechnej średniowiecza!

Publikacja przedstawia dwanaście wieków dziejów Europy i regionów z nią związanych, od późnego cesarstwa rzymskiego do epoki wielkich odkryć geograficznych. Autor ukazuje procesy, które formowały społeczeństwa, narody i państwa oraz wydarzenia, które bezpośrednio oddziaływały na losy ludzi. Łączy perspektywę ogólną, opisującą zjawiska długiego trwania, z perspektywą ukierunkowaną na prezentację pojedynczych wydarzeń. Przedstawia kulturę życia codziennego, ukazuje formowanie się społeczeństw, opisuje zjawiska, które zaciążyły na późniejszym rozwoju Europy.

Podstawowa lektura studentów wydziałów historii, prawa i administracji, dziennikarstwa i nauk politycznych, socjologii, filologii obcych i polskiej oraz innych kierunków, na których historia jest tematem zajęć uzupełniających, a także uczniów starszych klas szkół średnich, nauczycieli i kandydatów na studia wyższe humanistyczne.

Roman Michałowski jest profesorem Instytutu Historycznego UW, zajmuje się historią powszechną, głównie Europy zachodniej, wczesną historią Polski oraz naukami pomocniczymi historii. W jego dorobku naukowym znajdują się książki poświęcone dziejom kultury politycznej Francji karolińskiej, kontaktom Polski i Cesarstwa w czasach Ottona III, a od 2005 r. także budowie struktur państwa i Kościoła za czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

źródło opisu: ksiegarnia.pwn.pl

źródło okładki: ksiegarnia.pwn.pl

Leszczu | 2012-01-14
Na półkach: Przeczytane, Naukowe

Czemu tylko 'przeciętna'? Albowiem jest nierównomiernie rozłożona.
Jest w niej bardzo dużo informacji dotyczących wczesnego i pełnego średniowiecza, bardzo mało już mniej więcej od XIV wieku wzwyż (XIII wiek jeszcze jest jakoś opisany), zawiera jedynie podstawowe informacje. Wiele więcej miejsca poświęcone jest okresom, dla których zachowało się o wiele mniej źródeł pisanych, niż dla późniejszego okresu.
Autor skupił się bardzo dokładnie głównie nad dziejami Europy Zachodniej - państwa Franków i ich kontynuatorów aż do momentu "wytworzenia się" Francji, oraz ich wschodnim odłamem, czyli Niemcami. Natomiast dzieje państw słowiańskich i węgierskiego potraktowane zostały bardzo pobieżnie - można je porównać z informacjami, jakie można znaleźć w podręcznikach do liceum.
Dużo także miejsca poświęca się papiestwu i dziejom Kościoła powszechnego, nawet w części poświęconej schyłkowej fazie średniowiecza.
Ujawniają się tutaj zainteresowania badawcze profesora, skądinąd przecież bardzo...

Elevander | 2013-04-16
Na półkach: Przeczytane, Średniowiecze

Podręcznik historii średniowiecznej profesora Michałowskiego miał w zamyśle wydawców odesłać na zasłużoną emeryturę syntezy Manteuffla oraz Zientary. Niestety, nie spełnił tego zadania. Zupełnie zrezygnowano z opisywania dziejów innych kręgów kulturowych (a wypadałoby chociaż - przy zachowaniu "prymatu Europy" - chociaż zarysować najważniejsze wydarzenia), późne średniowiecze zostało potraktowane dość skrótowo, a w książce jest sporo błędów w datach.

Bauero | 2015-07-21
Przeczytana: maj 2014

Dla mnie ta książka osobiście jest słaba. Spodziewałem się czegoś obszerniejszego zwłaszcza jako podręcznik, który aspiruje do roli akademickiego. Opisana bardzo skrótowo, nie wspomnę o XIV, XV wieku, który tutaj został marginalnie potraktowany. Ta książka ponoć miała zastąpić syntezy Manteuffla oraz Zientary, a tu się okazało, że bez tych książek raczej się nie obędzie.

Viator | 2017-04-22
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Praca bardzo dobra, wszechstronny zakres tematyczny, lecz niestety daje o sobie znać bardzo pobieżne potraktowanie późnego średniowiecza. Tak samo historia krajów na peryferiach Europy jest raczej przedstawiona tylko w zarysie. Mimo wszystko jest to książka warta polecenia dla tych, którzy chcą mieć wiedzę ogólną o dziejach średniowiecznej Europy.

Calmin | 2013-06-21
Na półkach: Przeczytane, historia
Przeczytana: luty 2011

Dobra synteza historii średniowiecznej.

missWatson92 | 2016-07-14
Radogost | 2016-06-04