Między płcią a rodzajem

Wydawnictwo: Impuls
6 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
10
0
9
0
8
0
7
1
6
0
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
978-83-7587-245-3
liczba stron
222
słowa kluczowe
płeć
język
polski
dodał
Mavericus

Niniejsza książka odnosi się do zjawisk związanych z różnicami i podobieństwami rodzajowymi, pyta o ich zakres i znaczenie, genezę i konsekwencje. Celem prezentowanej publikacji jest podkreślenie istnienia ważnego połączenia między nauką a praktyką – badania naukowe w psychologii rodzaju nie są prowadzone sobie a muzom, lecz mają na celu m.in. analizę określonych zjawisk społecznych i rożnych...

Niniejsza książka odnosi się do zjawisk związanych z różnicami i podobieństwami rodzajowymi, pyta o ich zakres i znaczenie, genezę i konsekwencje.
Celem prezentowanej publikacji jest podkreślenie istnienia ważnego połączenia między nauką a praktyką – badania naukowe w psychologii rodzaju nie są prowadzone sobie a muzom, lecz mają na celu m.in. analizę określonych zjawisk społecznych i rożnych aspektów ludzkiego zachowania oraz ich wyjaśnianie(np. przez badanie treści stereotypów rodzaju obecnych w danej kulturze i genezy ich powstania). Wyniki badań naukowych mogą mieć konkretne przełożenie na jakość życia człowieka, m.in. wyjaśniając przyczyny takich zjawisk, jak tzw. cieknący rurociąg, dotyczący kobiet, które zwalniają tempo pracy, a nawet porzucają swoją profesję (np. na skutek urodzenia dziecka), i mogą zostać efektywnie wykorzystane do zbudowania skutecznej kampanii społecznej zwiększającej np. szanse zatrudnienia kobiet po dłuższym okresie przebywania poza rynkiem pracy. W niniejszej książce prezentowane artykuły zostały tak dobrane, by pokazywały określony problem społeczny związany z kwestiami psychologii rodzaju oraz opisywały sposób, w jaki przedstawiane badania naukowe przyczyniają się do jego rozwiązania.
Książka składa się z trzech części, z których każda dotyka nieco innego aspektu kobiecości i męskości. Pierwsza część skupia się m.in. na doniesieniach „z frontu badań” nad stereotypami, począwszy od analizy treści i struktury stereotypu polskiego mężczyzny i polskiej kobiety, a skończywszy na porównaniu funkcjonowania poznawczego i społecznego obu płci, oraz podsumowuje współczesne wyniki badań na temat różnic płciowych i opisuje konsekwencje ich istnienia. W drugiej części Czytelnik będzie miał okazję zapoznać się z przeglądem rożnych zagadnień, które mają związek z jakością relacji między partnerami w związku intymnym.
Natomiast ostatnia część, redagowana wspólnie z dr Pauliną Petrus, dotyczy konkretnych przykładów przełożenia nauki na działania mające na celu podniesienie jakości funkcjonowania kobiet i mężczyzn: tworzenia skutecznych kampanii na rzecz równouprawnienia, ruchów społecznych czy realizowania projektów mających na celu rozwój przedsiębiorczości kobiet w krajach rozwijających się.

Życzymy Państwu owocnej lektury
Aneta Chybicka
Natasza Kosakowska-Berezecka


Polecamy również z tej kategorii:

Badania nad zastosowaniem elementów śpiewu klasycznego w rehabilitacji chory ...
Maria Izabela Mielnik
28.00

Dydaktyczne i pozadydaktyczne uwarunkowania efektów nauczania indywidualnego ...
Beata Jachimczak
38.00

Szkoła wyższa w toku zmian
Janina Kostkiewicz
38.00

Inne książki tego autora:

Kobiecość w obliczu zmian – studia interdyscyplinarne
Aneta Chybicka
39.80

 

źródło opisu: http://www.impulsoficyna.com.pl/index.php?cat=wysz...(?)

źródło okładki: zdjęcie autorskie

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 1373

Od pewnego czasu interesuje się książkami wzbogacającymi mnie o wiedzę o zachodzących zmianach w społeczeństwie. Temat niniejszej pozycji porusza ważny wątek. Dotyczy on drażliwości, której powodem jest stereotypowe myślenie o kobietach i męźczyznach.
Przypuszczałem, że badania naukowe poparte statystyką odpowiedzą na wiele moich wątpliwości. W wielu miejscach książka mnie rozczarowała. Zbyt duża ilość danych, które nie były skoncentrowane na wyselekcjonowanych kategoriach. Mnie w szczególności zaintrygowało co autorki miały do przedstawienia w rozdziale o pracoholizmie. Czy płeć ma wpływ to zjawisko? Jaki byłem zdumiony informacja, że kobiety są bardziej podatne na pracoholizm niż mężczyźni. Stereotypy mają to do siebie, że utwierdzają w błędnych przekonaniach. W zdominowanym przez mężczyzn umacniano przeświadczenie, że kobiety to słaba płeć. To z całą pewnością ewoluuje. "Kobiety zaczęły sięgać po coraz wyższe szczeble kariery zawodowej i zajmować inne niż dotychczas wyższe stanowiska państwowe" *. Nie trzeba daleko szukać była Pani premier Hanna Suchocka. W chwili obecnej drugą najważniejsza osobą w Polsce zaraz po prezydencie jest Pani Marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Nie wspominając o wielu kobietach zajmujących stanowiska prezesów, kierowniczek etc.
" Mężczyźni także zaczynają podejmować inne niż dotychczas obowiązki związane m.in. z szerszym udziałem w tradycyjnie kobiecych pracach domowych. Można spodziewać się, że zmiany społeczne znajdują odzwierciedlenie w percepcji społecznej, w ty mw strukturze i treści stereotypów płci"**

Teorie naukowe przedstawione w książce wzbogaca tekst Krzysztofa Ulanowskiego pt. Świętość czy pornografia? Erotyczne aspekty religijności starożytnego Egiptu"
"Egipcjanie czcili byka pod kilkoma odmiennymi postaciami, a ich symbolika zawsze miała wydźwięk erotyczny, związany z zapłodnieniem i potencją seksualną. Kobiety pielgrzymowały do świątyń byka Apisa, aby zapewnić sobie płodność. Na miejscu odsłaniały narządy rodne, aby zostać zapłodnione przez boga"***. Dla mężczyzn oznaką płodności był fallus inaczej penis. Balsamiści odcinali go i oddzielnie balsamowali by w zaświatach jego właściciel cieszył się z doznań seksualnych.

Podsumowując książka jest kompilacją ciekawych i wzbogacających artykułów popartych statystyką. Wadą jest zbytnie rozwarstwienie tematów na wiele wątków. Mozna by skupić się na kilku tematach i z pewnością badania byłyby bardziej wiarygodne. Nie jestem zwolennikiem poparcia teorii na ankietach studentek i studentów. Moim zdaniem nie było potrzebny wprowadzania tak wielu interwałów wiekowych
( większych przedziałów wiekowych). Przypomina to wysłanie ankieterów w teren średniej wielkości miasta. Po wyciągnięciu wniosków z takich badań ankietowych. Rezultatem jest, że 80% przyjęło opcje A, a 20% opcję B. To nie są badania, które mogły odpowiedzieć na mnożące się pytania. Jaka jest najczęstszy polski stereotyp? Oczywiście przyznaję rację, że badanie Włochów i zestawienie ich z Polakami to intrygujący pomysł. Jednak to tylko kroczek w stronę wyjaśnienia wiekopomnych zagadnień. Moim zdaniem jest nie do końca przemyślana.
*- tamże, str. 16
**- tamże, str. 16
***- tamże, str. 92

Książka recenzowana dzięki uprzejmości Oficyny Wydawniczej Impuls

www.illumien.blogspot.com

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Granice marzeń. O państwach nieuznawanych

Widać ogrom dziennikarskiej pracy wykonanej przy pisaniu reportażu, prawie każda strona wzbudza drzemiące w głębi mnie fascynacje wschodem/ Kaukazem,...

zgłoś błąd zgłoś błąd