Między płcią a rodzajem

Okładka książki Między płcią a rodzajem Aneta Chybicka, Natasza Kosakowska-Berezecka
Okładka książki Między płcią a rodzajem
Aneta ChybickaNatasza Kosakowska-Berezecka Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
222 str. 3 godz. 42 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
222
Czas czytania
3 godz. 42 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7587-245-3
Tagi:
płeć
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zaplanuj swoje szczęście. Praktyczne ćwiczenia z myślenia i działania Aneta Chybicka, Katarzyna Poszewiecka
Ocena 0,0
Zaplanuj swoje... Aneta Chybicka, Kat...
Okładka książki Siła kobiet w biznesie Aneta Chybicka, Elżbieta Zubrzycka
Ocena 7,3
Siła kobiet w ... Aneta Chybicka, Elż...
Okładka książki Rozwojownik Aneta Chybicka, Malwina Puchalska-Kamińska
Ocena 7,2
Rozwojownik Aneta Chybicka, Mal...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
848
334

Na półkach: , , , , ,

Od pewnego czasu interesuje się książkami wzbogacającymi mnie o wiedzę o zachodzących zmianach w społeczeństwie. Temat niniejszej pozycji porusza ważny wątek. Dotyczy on drażliwości, której powodem jest stereotypowe myślenie o kobietach i męźczyznach.
Przypuszczałem, że badania naukowe poparte statystyką odpowiedzą na wiele moich wątpliwości. W wielu miejscach książka mnie rozczarowała. Zbyt duża ilość danych, które nie były skoncentrowane na wyselekcjonowanych kategoriach. Mnie w szczególności zaintrygowało co autorki miały do przedstawienia w rozdziale o pracoholizmie. Czy płeć ma wpływ to zjawisko? Jaki byłem zdumiony informacja, że kobiety są bardziej podatne na pracoholizm niż mężczyźni. Stereotypy mają to do siebie, że utwierdzają w błędnych przekonaniach. W zdominowanym przez mężczyzn umacniano przeświadczenie, że kobiety to słaba płeć. To z całą pewnością ewoluuje. "Kobiety zaczęły sięgać po coraz wyższe szczeble kariery zawodowej i zajmować inne niż dotychczas wyższe stanowiska państwowe" *. Nie trzeba daleko szukać była Pani premier Hanna Suchocka. W chwili obecnej drugą najważniejsza osobą w Polsce zaraz po prezydencie jest Pani Marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Nie wspominając o wielu kobietach zajmujących stanowiska prezesów, kierowniczek etc.
" Mężczyźni także zaczynają podejmować inne niż dotychczas obowiązki związane m.in. z szerszym udziałem w tradycyjnie kobiecych pracach domowych. Można spodziewać się, że zmiany społeczne znajdują odzwierciedlenie w percepcji społecznej, w ty mw strukturze i treści stereotypów płci"**

Teorie naukowe przedstawione w książce wzbogaca tekst Krzysztofa Ulanowskiego pt. Świętość czy pornografia? Erotyczne aspekty religijności starożytnego Egiptu"
"Egipcjanie czcili byka pod kilkoma odmiennymi postaciami, a ich symbolika zawsze miała wydźwięk erotyczny, związany z zapłodnieniem i potencją seksualną. Kobiety pielgrzymowały do świątyń byka Apisa, aby zapewnić sobie płodność. Na miejscu odsłaniały narządy rodne, aby zostać zapłodnione przez boga"***. Dla mężczyzn oznaką płodności był fallus inaczej penis. Balsamiści odcinali go i oddzielnie balsamowali by w zaświatach jego właściciel cieszył się z doznań seksualnych.

Podsumowując książka jest kompilacją ciekawych i wzbogacających artykułów popartych statystyką. Wadą jest zbytnie rozwarstwienie tematów na wiele wątków. Mozna by skupić się na kilku tematach i z pewnością badania byłyby bardziej wiarygodne. Nie jestem zwolennikiem poparcia teorii na ankietach studentek i studentów. Moim zdaniem nie było potrzebny wprowadzania tak wielu interwałów wiekowych
( większych przedziałów wiekowych). Przypomina to wysłanie ankieterów w teren średniej wielkości miasta. Po wyciągnięciu wniosków z takich badań ankietowych. Rezultatem jest, że 80% przyjęło opcje A, a 20% opcję B. To nie są badania, które mogły odpowiedzieć na mnożące się pytania. Jaka jest najczęstszy polski stereotyp? Oczywiście przyznaję rację, że badanie Włochów i zestawienie ich z Polakami to intrygujący pomysł. Jednak to tylko kroczek w stronę wyjaśnienia wiekopomnych zagadnień. Moim zdaniem jest nie do końca przemyślana.
*- tamże, str. 16
**- tamże, str. 16
***- tamże, str. 92

Książka recenzowana dzięki uprzejmości Oficyny Wydawniczej Impuls

www.illumien.blogspot.com

Od pewnego czasu interesuje się książkami wzbogacającymi mnie o wiedzę o zachodzących zmianach w społeczeństwie. Temat niniejszej pozycji porusza ważny wątek. Dotyczy on drażliwości, której powodem jest stereotypowe myślenie o kobietach i męźczyznach.
Przypuszczałem, że badania naukowe poparte statystyką odpowiedzą na wiele moich wątpliwości. W wielu miejscach książka mnie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    10
  • Przeczytane
    2
  • Posiadam
    1
  • Recenzowane z uprzejmości wydawnictw
    1
  • Risercz
    1
  • Oddane w dobre ręce/LC/Fb/
    1
  • Bursztynowy Kredens(czyli, pożyczone od dobrej duszyczki)
    1
  • 52(2012)
    1
  • Socjologia płci i ciała
    1
  • Utrwalone dagerotypy a stereotypy
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Między płcią a rodzajem


Podobne książki

Przeczytaj także