Zgłosuj na książki roku 2017

Teatr płci. Eseje z socjologii gender

Wydawnictwo: Wschód-Zachód
978-83-61422-04-4
queer, gender, płeć, płeć kulturowa

Zbiór tekstów z zakresu gender studies i queer studies o charakterze podręcznikowym. Wśród autorek i autorów specjalistki/specjaliści z tej dziedziny. Płeć i seksualność odczytana przewrotnie, obrazoburczo, rewolucyjnie. W prezentowanym tomie problematyka płci podejmowana jest z perspektywy socjologicznej – jako wydarzenie społeczne. To społeczeństwo nadaje nam płeć w akcie performatywnej...

W prezentowanym tomie problematyka płci podejmowana jest z perspektywy socjologicznej – jako wydarzenie społeczne. To społeczeństwo nadaje nam płeć w akcie performatywnej interpelacji, zaś blokowanie nas w ramach norm płciowych lokuje nas także w sieci społecznych relacji przemocy i dominacji. Staramy się dowieść w tej książce, że choć instancja płci poddana wnikliwej analizie dekonstrukcyjnej ujawnia swą arbitralność, przygodność, niestabilność swojego znaczenia, to jednak w przestrzeni społecznej wciąż znaczy stabilnie: oznaczając ciała jako upłciowione wywołuje konkretne, materialne skutki opisywane w kategoriach podporządkowania, wykluczenia, marginalizacji. Staramy się dowieść, że nie jest przy tym możliwa analiza kategorii płci bez odniesienia do seksualności, bowiem płeć jest konstruktem heteronormatywnym: być mężczyzną to pożądać kobiety (i dominować), być kobietą, to być obiektem pożądania (i być podporządkowaną). Oznacza to także, że jednym z najdonioślejszych wyzwań, przed jakimi stoi współczesna humanistyka to przemyślenie możliwości prze-pisania płci w taki sposób, aby – o ile to możliwe – wyprowadzić te kategorie poza zasięg mechanizmów przemocy. Szczególnie pouczające jest w tym zakresie doświadczenie tych, którzy mają „kłopot z płcią”: osób homoseksualnych czy też transseksualnych, to jest osób, które nie chcą/nie mogą jednoznacznie odpowiedzieć na interpelację kategorii płci. (ze "Wstępu")

kat | 2016-07-10
PGrunt | 2016-05-07