Gender dla średnio zaawansowanych

Książka jest przypisana do serii/cyklu "z wagą". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: W.A.B.
feminizm, płeć, gender, kobieta, socjologia
jusola

Pierwszy w Polsce zbiór wykładów na temat kulturowych, obyczajowych i praktycznych konsekwencji płci. Autorka analizuje teksty literackie, praktyki interpretacyjne, retorykę życia codziennego i nasze obyczaje w kontekście teorii feministycznych. Jej wykłady wykraczają poza ramy gatunku, zachowując wszystkie zalety komunikacji bezpośredniej - wykorzystują anegdoty, opisują prawdziwe spotkania ze studentami, zawierają także wątki autobiograficzne. Zgodnie z duchem współczesnej humanistyki, łączą różne dyscypliny, zacierają granice między dyskursami, nie tracąc z oczu czytelnika. Godzą teorię z praktyką życiową i konkretnymi zastosowaniami, odwołując się przy tym do polskich realiów.

źródło opisu: W.A.B., 2008

źródło okładki: W.A.B.

Antoni Leśniak | 2015-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2015

To napisana niezwykle trudnym i hermetycznym językiem lektura, która kompletnie nie pozwala poznać i zrozumieć a przed wszystkim wyjaśnić czym jest zjawisko gender i jaka jest jego naukowa geneza i interpretacja. A przecież w myśl słów samej Autorki rzeczywiście brakuje nam w Polsce fachowej i rzetelnej literatury, która próbowałaby dźwignąć ten temat i spróbować zwykłemu zjadaczowi chleba choćby w najprostszy sposób dotknąć zagadnienia. Tymczasem będąca na fali medialnej dyskusji, wprowadzającej wiele chaosu i zamieszania, wręcz prosi się o podręcznik czy elementarny zbiór esejów, które mogłyby, odwołując się do naukowego dyskursu, ale jednak językiem przyjaznym dla przeciętnego odbiorcy, zaprezentować odpowiedź, o którą domaga się pochodzące z różnych stron pytanie: a co takiego gender. Niestety po tej lekturze nie będziemy w stanie prosto i zwięźle powiedzieć, że gender to to, i tu pada przejrzysta i czytelna definicja. Sprawia to ogromny kłopot, bo sama książka jest niezwykle...

Klaudia Cebula | 2013-12-03

Fantastyczna i przyjemna odsłona genderowych wykładów. Zawiera wiele trafnych spostrzeżeń które poparte są przykładami z literatury. Ogromny plus za rozdział poświęcony pisarstwu kobiecemu i roli sag w literaturze. Z książki dowiecie się, że nie można czytać literatury najnowszej bez pryzmatu gender. A jest to najtrafniejsze założenie książki. Zdecydowanie polecam.

Paula | 2016-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2016