Mózg mężczyzny

Okładka książki Mózg mężczyzny Louann Brizendine
Okładka książki Mózg mężczyzny
Louann Brizendine Wydawnictwo: VM Group nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Male Brain
VM Group
2010-09-08
2010-09-08
9788375992045
Opracowanie zbiorowe
mózg badania tajemnice płeć mózgu

„Mózg kobiety i mózg mężczyzny mają dostęp do tych samych połączeń neuronowych, lecz bez żadnej interwencji z zewnątrz używają ich w inny sposób”. [s.36]

„Osobiście wierzę, że wiedza o męskim mózgu może pomóc mężczyznom i kobietom odczuwać do siebie silniejszą bliskość oraz więcej współczucia, a także bardziej się nawzajem doceniać. Takie zrozumienie może być kluczowym czynnikiem prowadzącym do prawdziwej równowagi płci. Mam nadzieję, że niniejsza książka się do tego przyczyni i pomoże stworzyć bardziej ludzkie, cywilizowane społeczeństwa”. [s.103]

DLA KOGO:
Dla mężczyzn, by lepiej zrozumieli siebie. I dla kobiet, by lepiej zrozumiały mężczyzn :)

CO W ŚRODKU:
- Nie będzie niespodzianką jeśli napiszę, że książka dotyczy tytułowej tematyki - działania męskiego mózgu. Na początku znajduje się opis budowy tego narządu oraz hormonów działających na męski organizm, co stanowi dobry wstęp do tego, co znajdziemy dalej. A znajdziemy przejście przez wszystkie fazy życia mężczyzny – od narodzin, aż do późnej starości, śledząc zachodzące zmiany na poziomie biologicznym i neuropsychologicznym.

- Autorka, chociaż sama mężczyzną nie jest, to jako specjalistka w tej dziedzinie (jest neuropsychiatrą) przeprowadza nas przez proces kształtowania się męskiego mózgu jeszcze w łonie matki, poprzez wiek nastoletni, postrzeganie seksu, związków, miłości, aż do zmian hormonalnych, które zachodzą gdy mężczyzna zostaje ojcem i gdy się starzeje.

- Książka opiera się na badaniach naukowych, ale jest napisana w sposób łatwy i przystępny nawet dla osób nie znających się na biologii czy neuropsychologii. Zaskoczenie stanowiła dla mnie ilość przypisów w stosunku do objętości treści – prawie połowa! Książkę posiadam w wersji pdf i siedząc na ławce w parku z czytnikiem… nagle się skończyła.

- Trochę irytowała mnie gloryfikacja ojcostwa oraz sprowadzenie mężczyzny do organizmu, który sterowany testosteronem opiera swoje życie na poszukiwaniu seksu i rywalizacji z innymi. Jest oparta po prostu na bardzo prostej teorii ewolucyjnej i warto wziąć pod uwagę, że to tylko jeden aspekt tłumaczący zachowanie człowieka.

- Bliźniacza książka to „Mózg kobiety” tej samej Autorki. Jest napisana w podobnym stylu, tylko o połowę dłuższa :D

Bardzo rzeczowa, poparta doświadczeniem i masą badań naukowych książka.

Bardzo rzeczowa, poparta doświadczeniem i masą badań naukowych książka.

Książka „Mózg mężczyzny” Louann Brizendine, podobnie jak „Mózg kobiety” zachowany ma ten sam układ chronologiczny, poczynając od poczęcia a na „mózgu dziadka” kończąc. Autorka w sposób niezwykle jasny objaśnia działanie hormonów męskich na zachowania w różnym wieku.

Pokazuje różnice w działaniu mózgu męskiego w stosunku do żeńskiego. Wyjaśnia dlaczego łatwiej uspokoić niemowlaka wprawioną w ruch zabawką niż spokojnym czytaniem książeczki. Dlaczego sińce i poobijane rowery są rzeczą normalną w wieku szkolnym, a agresywne zachowanie nastolatka, wcale nie wynika z różnicy pokoleń, tylko męskich hormonów które z siłą wodospadu zalewają mózg młodzieńca. Tłumaczy dlaczego mózg mężczyzny nastawiony jest na rozwiązywanie problemów w sposób logiczny a nie emocjonalny, jak to ma miejsce u kobiet.

Wyjaśnia wiele zachowań których kobiety u mężczyzn nie rozumieją, a które powodowane są wyższą dawką jednego z męskich hormonów lub jego spadkiem. W wieku starszym mózg mężczyzny nie jest już pod wpływem dużych dawek testosteronu i wazopresyny, dlatego estrogen i oksytacyna sprawia, że mężczyźni stają się bardziej empatyczni, a ich bojowość ustępuje miejsca tolerancji i cierpliwości.

Pozwoli również matką zrozumieć różnice w zachowaniu chłopca i dziewczynki od pierwszych chwil życia do dojrzałości. Starsi zaś mężczyźni zrozumieją zmianę swoich zachowań i możliwości seksualnych, które to zmiany pomagają żyć dłużej i przemieniają mężczyznę w milszego i delikatniejszego opiekuna bliskich osób. Ta hormonalna przemiana sprawia, że mężczyźni ci stają się bliżsi ideałowi mężczyzny, którego tak pragną kobiety.

Książka pomaga lepiej odnieść się do męskiego świata, zrozumieć różnice wrodzonych różnic, dojrzeć nasze nierealistyczne, kobiece oczekiwania wobec mężczyzn. A mężczyznom pokazuje, że wiele zachowań agresywnych, popęd seksualny, czy brak empatii, to nie zły charakter, lecz normalne zachowanie męskiego mózgu który rządzi męskimi poczynaniami.

I na koniec cytat:
„Mam nadzieję, że niniejsza książka przyczyni się do tego, by mózg mężczyzny został dostrzeżony oraz zrozumiany jako doskonale nastrojony i złożony instrument, którym jest w rzeczywistości.”

Bardzo dobra książka, niezbyt obszerna ale za to naszpikowana całym mnóstwem informacji i teorii opartych na najnowszych badaniach naukowych.
Autorka postanowiła opisać specyfikę funkcjonowania męskiego mózgu.
Na samym początku autorka wymienia i opisuje główne typy hormonów oraz nerwowych transmiterów, które mają wpływ na biologię, zachowanie i myślenie człowieka. Ten wstęp jest dość istotny, gdyż rozdział po rozdziale autorka opisuje różne etapy rozwoju człowieka męskiej płci oraz to, jakie hormony czy neurotransmitery dominują lub są produkowane przez organizm. Bardzo fascynująca lektura.
Autorka dzieli życie chłopca/mężczyzny na kilka etapów. W każdym etapie poziom na przykład testosteronu, głównego męskiego hormonu jest inny.
Na przykład w okresie przedszkolnym - w wieku około 4-5 lat - chłopcy przechodzą pierwszy etap, kiedy zwiększa się ilość testosteronu. Autorka będąc matką chłopczyka długo nie potrafiła zrozumieć niechęci swojego synka do dziewczęcych zabawek oraz kolorów. Tu wpływ środowiska nawet nie jest w stanie wymusić na małym chłopcu zainteresowania dziewczęcymi zabawkami. Biologia na tyle jest silna. Dziewczynki potrafią jednak interesować się zarówno dziewczęcymi jak i chłopięcym zabawkami na tym etapie rozwoju.
Kolejny burzliwy okres w życiu chłopca to dojrzewanie wieku od 15-20 roku życia. Tu znowu rośnie poziom testosteronu wielokrotnie.
Badania przeprowadzane na dorosłych mężczyznach wykazały że pojawienie się dzieci, ciąża partnerki również mają wpływ na gospodarkę hormonalną mężczyzny.
Ciekawym faktem dla mnie było to, iż u mężczyzn w podobnym wieku jak u kobiet dochodzi do zmian hormonalnych, na wzór menopauzy - ilość typowo męskich hormonów zmniejsza się, jednak mężczyzna nie traci zdolności biologicznej reprodukcji, tak jak to ma miejsce u kobiety.
Bardzo dobra książka. Mocno polecam.
Bardzo dobra książka. Mocno polecam. Dzięki książce lepiej poznałem własną „biologię” i nie tylko na aktualnym etapie życia, lepiej zrozumiałem to jak moja „biologia” działała na wcześniejszych etapach życiowych oraz czego jeszcze mogę się spodziewać na dalszych etapach życia. Polecam.

Autorka postanowiła opisać specyfikę funkcjonowania męskiego mózgu.

Przeczytałem tę lekturę wraz z narzeczoną - mam wizję tego, czym ta książka może być dla mężczyzny i kobiety. Napisana jest naukowo, choć zrozumiale dla każdego - w oparciu o własne doświadczenia z poradni psychologicznej autorki oraz jej badań naukowych. Po kolei analizuje to jak działa mózg mężczyzny w różnych etapach życia i w różnych sytuacjach. W szczególności analizuje co się dzieje od strony hormonów i chemii w niektórych sytuacjach, budzących konflikty damsko-męskie.

Muszę przyznać, że pozwala - facetowi - spojrzeć na swoje postępowanie, wartości i nawyki z punktu widzenia naukowego i przez wytłumaczenie reakcji chemicznych w różnych sytuacjach daje odpowiedzi na to, co mężczyźnie wydaje się naturalne, zaś kobiecie nie zawsze. Dla czytelnika-kobiety książka ujawnia pewne nie zawsze oczywiste prawdy, przynajmniej moja towarzyszka potwierdzała, że jest "dokładnie tak" i "tak właśnie robisz".

p.s. ilość przypisów i bibliografii jest przytłaczająca, większość objętości to właśnie one. Na szczęście te dodatki są skumulowane już po zakończeniu właściwej treści książki, więc można je ominąć (ja tak zrobiłem...)

• Psychologia
  • Neuronauka
  • (T) Mózg
  • Mam pdf/Kindle

Dodaj cytat z książki Mózg mężczyzny