Zagadka "drugiej płci" : spory wokół różnicy seksualnej w psychoanalizie i w feminizmie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Horyzonty nowoczesności". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Universitas
83-242-0746-5

Dyskusje wokół "różnicy seksualnej" stały się jednym z podstawowych topoi współczesnej humanistyki i filozofii. Wynika to nie tylko z rosnącego oddziaływania na te dziedziny koncepcji feministycznych. Istotny jest wpływ tradycji psychoanalitycznej, gdzie podziałowi na płeć męską i żeńską już wcześniej przyznano kluczowe znaczenie w procesie kształtowania się tożsamości kulturowej jednostki. W książce autor stara się pokazać, jak dalece popularne dzisiaj rozróżnienie na sex i gender oraz rozliczne feministyczne koncepcje "różnicy seksualnej" mają swoje źródło w teorii Freuda. I to mimo iż jest on w nich często ostro krytykowany. Innym ważkim punktem odniesienia jest psychoanaliza Lacana, który w swoim nauczaniu starał się zerwać z niektórymi patriarchalnymi przesądami Mistrza. Ostatecznie w procesie kształtowania się ludzkiej tożsamości pozostaje w dzisiejszej psychoanalizie, feminizmie, jak i też w filozofii otwarta.

sharifa | 2015-03-15

Ciężko mi powiedzieć, czy książka jest dobra czy zła, ponieważ na pewno nie jest to pozycja popularno-naukowa, a raczej rzetelnie opracowany szkic filozoficzny skierowany do osób zorientowanych w tematyce gender. Niektóre fragmenty mnie zaciekawiły, inne z kolei znużyły. Plusem były na pewno obszerne wyjaśnienia i własne stanowisko autora omówione na końcu. Minusem zaś przeintelektualizowany język - można to było napisać zdecydowanie prościej. Jeśli miałabym komuś polecić to raczej tym, którzy są choć trochę obeznani w temacie i których nie odstrasza bardzo naukowe słownictwo.

MiaRosa | 2011-09-14
Przeczytana: 14 września 2011

Przez prawie całą lekturę miałam wrażenie, że autor obawia się czegoś. Chociażby tego, że mężczyźni mogliby wypaść z pola rozważań o różnicy seksualnej. To by oczywiście było absurdalne...

WeronikaStępkowska | 2016-07-31
Daisy | 2016-02-08