Piaski skorpiona

Okładka książki Piaski skorpiona Bear Grylls
Okładka książki Piaski skorpiona
Bear Grylls Wydawnictwo: Pascal Cykl: Misja przetrwanie (tom 3) powieść przygodowa
powieść przygodowa
Misja przetrwanie (tom 3)
Mission Survival: Sands of the Scorpion
Pascal
2012-01-25
2012-01-25
Arkadiusz Belczyk
Sztuka przetrwania

Nowy cykl powieściowy mistrza survivalu Beara Gryllsa! Autentyczne techniki przetrwania w najtrudniejszych sytuacjach!
Beck Granger powraca! Tym razem będzie się musiał zmierzyć z bezlitosną pustynią i bezwzględnymi przemytnikami. Kolejna po Złocie bogów i Wilczym szlaku opowieść, od której nie będziesz się mógł oderwać!
Beck Granger wraz ze swoim przyjacielem Peterem przypadkowo poznali tajemnice przemytników i muszą uciekać przez mordercze piaski. Jeśli nie zdołają dotrzeć do cywilizacji, grozi im powolna, okrutna śmierć.
Jak zdobyć wodę...
Jak jeść skorpiony...
Jak wytrzymać straszliwe upały...
Beck ma do dyspozycji tylko kilka prowizorycznych narzędzi – niezbyt ostry scyzoryk, strażacki toporek, latarkę, kawałek linki i podarty spadochron. W dodatku pustynia nie jest jego jedynym wrogiem. Zbyt dużo wie i teraz ścigają go niebezpieczni przestępcy. Musi także opiekować się swoim przyjacielem, który nigdy nie znalazł się w tak trudnej sytuacji i nie zna żadnych technik przetrwania. Czy Beck poradzi sobie w obliczu zagrożeń?

Beck Granger wraz ze swoim przyjacielem Peterem...

To nie był dobry pomysł!
Nazwałabym go nawet lekkomyślnym zachowaniem ze strony wuja Ala, który zabierając siostrzeńca Becka i jego przyjaciela Petera, nastolatków w wieku gimnazjalnym, na konferencję naukową do Sierra Leone, pozostawił ich bez opieki dorosłych w hotelu. Mógł zaufać Beckowi, który przeżył niejedną niebezpieczną przygodę na zimnej Alasce i w kolumbijskiej dżungli wiedzącemu, że oddalanie się poza teren hotelu w obcym mieście, kraju, a zwłaszcza na innym kontynencie, nie jest bezpieczne. Nie przewidział jednak siły ciekawości kierującej Peterem, który zachęcony wizją przygody i opowieściami o przemytnikach diamentów, zaprowadził Becka aż do samolotu-pułapki. Jedynym wyjściem z niej był wyskok nad pustynią Sahara. Udało się im to, jednak wokół nich rozprzestrzeniały się kilometry piasku, z góry prażyło zabójcze słońce, a oni byli w tym, w czym wyszli z hotelu, mając do dyspozycji to, co zabrali z awionetki: niezbyt ostry scyzoryk, strażacki toporek, latarkę, kawałek linki i podarty spadochron.
I jeden cel – musieli przeżyć.
Patrzyłam ze zdziwieniem na ich wiek, wyposażenie i miejsce, do którego zaprowadziła chłopięca ciekawość, mając niedawno zdobytą świadomość, że ja nie przeżyłabym. I nie mówię tego czysto teoretycznie, ale na poły praktycznie. Na szkoleniu dostałam mniej więcej te same przedmioty do wykorzystania, w tych samych warunkach do przeżycia i … zginęłam! Okazało się, że jako zupełny laik w sytuacjach skrajnych, miałabym większe szanse na przeżycie w grupie, pod warunkiem, że nie byłabym osobą kierującą wyprawą. Peterowi, niedoświadczonemu w podobnych przygodach chłopcu, taką szansę przeżycia stworzył Beck. Przyjaciel uczony od najmłodszych lat niezbędnej sztuki survivalu przez rodziców dużo podróżujących po świecie. Uczestnik niebezpiecznych wypraw, w których już sprawdził praktycznie swoje umiejętności i wiedzę, jak radzić sobie w ekstremalnych warunkach. Dla niego najsłabszym ogniwem w powodzeniu misji przetrwania był Peter. Ich życie zależało od jego determinacji, siły ducha, woli przeżycia i spolegliwości wobec poleceń Becka. A muszę przyznać, że niektóre były trudne do wykonania w sferze psychicznej, choć proste w czynnościach fizycznych.
Pod tą przygodową warstwą opowieści kryje się bardzo praktyczny poradnik survivalu, którego zasady i pomysły na schronienie się przed żarem słońca w dzień i zimnem w nocy, na zdobycie pożywienia i wody, wyznaczenie kierunku poruszania się, rozpalenie ogniska, na sposoby postępowania z osobą z udarem słonecznym i na wiele, wiele innych, można wykorzystać również w zwykłym, codziennym życiu w sytuacjach, które mogą przydarzyć się każdemu. Chociażby podczas wypoczynku letniego na plaży, gdy ktoś przedobrzy z kąpielą słoneczną czy podczas górskiej wędrówki, gdy zawiedzie poczucie kierunku. Od teraz wiem, że można odnaleźć go za pomocą zegarka. Również elektronicznego!
Ogromną zaletą tej powieści jest to, że napisał ją praktyk, mistrz survivalu, znanego mi z serialu telewizyjnego, który oglądam z otwartymi szeroko nie tylko oczami, ale momentami i ustami. Kiedy więc Beck, rozgryzając skorpiona czy pająka, "poczuł rozlewającą się na języku ciepłą, gęstawą maź, która była lepka, śliska i przelewała mu się między zębami zupełnie jak smarki z nosa. Smakowała jeszcze gorzej", wiedziałam, że dokładnie tak smakuje. Kiedy lecąc w powietrzu, "nie czuł, że spada. Opór powietrza sprawiał, że zdawało mu się, jakby leżał w łóżku, owiewany gorącym wiatrem", wiedziałam, że tak właśnie odczuwa się skok z lecącego samolotu i dokładnie takie wrażenia mu towarzyszą. Autentyczność i prawdziwość odczuć, doznań, emocji i zachowań jest największą zaletą tej opowieści, która nie tylko wyposaża młodego czytelnika w wiedzę, jak poradzić sobie w podobnej sytuacji, ale przede wszystkim daje otuchę i nadzieję, że w każdych warunkach, nawet najbardziej beznadziejnych, można sobie poradzić, również będąc nastolatkiem. Nie ma w niej miejsca na „jojczenie”! Wystarczy pomyśleć, wykorzystać całą swoją wiedzę, a nawet wiarę w Boga (wszystko się przyda, jak przekonuje autor),by zachować nadzieję i optymizm oraz odwagę, kontrolując strach, bo "żeby być odważnym, trzeba się trochę bać. Jeśli się nie pokonuje własnego strachu, to nie jest odwaga, tylko głupota".
Pozycje z tego cyklu, z którego ta jest częścią trzecią, poleciłabym każdemu chłopcu (i każdej aktywnej gimnazjalistce kochającej przygodę!) w ramach przygotowania do życia, będąc przekonaną, że otrzymują sporą dawkę sprawdzonej, praktycznej i przetestowanej wiedzy obudowanej w wartości moralne. Autor nie wymyśla również wątku przestępczego. Zapoznaje młodych czytelników z problemem, z jakim boryka się wiele krajów afrykańskich – przemyt diamentów powiązany z nielegalnym handlem bronią.
Jest tylko jedno niebezpieczeństwo.
Pociecha przejęta chęcią wypróbowania rad może zniknąć w pobliskich lasach na kilka dni. Nastolatkowie mają szalone pomysły, więc nie wolno ich pozostawiać samym sobie, o czym boleśnie przekonał się wuj Al.
Muszę jeszcze pochwalić wydawnictwo za jedną bardzo ważną rzecz, którą uczyniło dla młodego czytelnika – dostosowanie parametrów edytorskich tekstu do poziomu rozwoju czytelniczego dziecka i etapu procesu czytania, który w wielu (niestety!) przypadkach jest fizyczną (dosłownie!) drogą przez mękę. Duże litery nadające tekstowi przejrzystości, zachęcają do sięgnięcia po nią. Wbrew pozorom to bardzo ważny czynnik wpływający na wybór książki do czytania w tym wieku.
Aż chce się czytać!
naostrzuksiazki.pl

To nie był dobry pomysł!

Piaski Skorpiona to trzeci tom serii Misja przetrwanie od Beara Gryllsa. W tym tomie Beck wraz ze swoim przyjacielem Peterem i wujem Alem lecą do Afryki. Podczas pobytu nad basenem Peter nagrywając motyla podsłuchuje przez przypadek rozmowę domniemanych przemytników. Wraz z Beckiem zamierzają to sprawdzić. Kończy się to kłopotami i wylądowaniem na morderczej pustyni Saharze bez żadnego przygotowania. Wraz z Peterem muszą znaleźć sposób na przetrwanie, dojście do cywilizacji oraz na powstrzymanie przemytników.

Książka zaczęła się dość nudnie, lecz z każdą kartką historia nabierała tempa. Chłopcy podczas pobytu na pustyni doświadczają wielu nieprzyjemności i muszą walczyć o przetrwanie. Muszą przy tym robić rzeczy, których nigdy wcześniej by nie zrobili w normalnych warunkach.
Było to niecałe 300 stron zabawy z ciekawymi bohaterami, którzy nawet w trudnej sytuacji potrafili mieć poczucie humoru.
8/10

Bear Grylls to pisarz, którego poznałam właściwie przez przypadek. Na jednej z grup sprzedażowych zauważyłam jego książki i przyciągnęły moją uwagę swoimi okładkami. Niektóre tomy w księgarni kosztowały 6 złotych, żal było nie skorzystać. ,,Piaski skopiona” to trzeci tom serii pt. ,,Misja: Przetrwanie”.

Beck Granger wraz ze swoim wujem Alem i przyjacielem Peterem udali się do Afryki, gdzie mężczyzna, słynny doktor, miał wziąć udział w konferencji. Miejsce, w którym przebywali, nie było bezpieczne ze względu na grasujących tam przemytników, którzy okradali kraj. Peter przez przypadek nagrał coś, czego nie powinien słyszeć. Beck nie chciał zostawić przyjaciela w potrzebie i tak znaleźli się na pokładzie samolotu … z przemytnikami włącznie. Jak się to dla nich skończyło? Czy uszli z życiem z tej przygody?

Całkiem niedawno zaczęłam zapoznawać się z tą serią, a jestem już przy trzecim tomie. Może nie jest to jakieś zniewalające tempo, ale nie czytam jednej powieści za drugą. Lubię delektować się ulubionymi cyklami i tak właśnie jest w przypadku pozycji Beara Gryllsa. Seria przeznaczona jest dla nastolatków. Duża czcionka naprawdę ułatwia czytanie i sprawia, że zanim się obejrzymy czytamy ostatnie zdanie danego tomu. Lektura zajmuje kilka godzin, więc jest idealna na dłuższą podróż.

Każda książka to inna przygoda Beara, jego wuja Ala i zazwyczaj jeszcze jednego bohatera. W pierwszym tomie bohater musiał się zmierzyć z wodą, w drugim z górami i śniegiem, w trzecim z Saharą i bardzo wysoką temperaturą. Jak widzicie Bear Grylls nie powiela schematów, dzięki czemu każda jego publikacja jest inna i przez to ciekawa. Kolejne tomy podobają mi się coraz bardziej. Przede mną czwarta część – ,,Ślady tygrysa”. Już nie mogę doczekać się jej lektury.

,,Misja: Przetrwanie. Piaski skorpiona” to powieść, w której bohater musi się zmierzyć z wieloma trudnościami – temperaturą, pożywieniem, brakiem wody, chorobą, przemytnikami, wężami i innymi skorpionami. Nie ma łatwo. Aby przeżyć trzeba iść dalej, mimo wszystko. Zainteresowanych zapraszam do lektury.

Beck Granger wraz ze swoim wujem Alem i przyjacielem Peterem udali się...

Kolejna rewelacyjna książka, która jest naprawdę warta przeczytania :)

Kolejna rewelacyjna książka, która jest naprawdę warta przeczytania :)

Czytana synowi. Jemu się podobała, momentami zrywał boki ze śmiechu, więc muszę uznać, że książka dobra.

Jeżeli ktoś liczy na fantastyczną fabułę, która będzie zaskakiwała setką wątków, wyborów moralnych i temu podobnych, niestety srodze się rozczaruję. Na szczęście jednak nie o to w tej książce chodzi. Ważniejsze jest to, jak przetrwać na pustyni, jak znaleźć wodę, pożywienie, schronienie i inne przydatne porady, gdyby ktoś nagle znalazłby się na samym środku Sahary. Przyjemnie i szybko się to czyta.

Autor świetnie wplótł w "szkołę przetwania" na pustyni sensacyjny wątek przemytników diamentów.

Tak samo dobra jak dwie poprzednie. Polecam

Tak samo dobra jak dwie poprzednie. Polecam

Bardzo interesująca

Bardzo interesująca

• 2015
  • Kuba - 2014
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)

Dodaj cytat z książki Piaski skorpiona