Okup drapieżców

Flood Child
978-83-259-0211-7
fantasy, młodzieżowa
Leonor

ZATOPIONA ANGLIA 2216 rok.... Wszystko jest inne. Londyn to miasto biedaków. Mocarstwem jest Większa Szkocja. Na morzu prym wiodą drapieżcy. Ludzie żyją bez technologii i komputerów. Gdy porwana zostaje córka premiera, na pomoc dziewczynce wyrusza trzynastoletnia Lilly Melkun, właścicielka niezwykłego kota morskiego. Jako okup chce ofiarować drapieżcom stary i bardzo cenny klejnot. Uważaj,...

ZATOPIONA ANGLIA 2216 rok....

Uważaj, Lilly! Ten klejnot to tak naprawdę...

Brzmi ciekawie, prawda? A to dlatego, że takiej historii jeszcze nie było. Nic dziwnego, że książka zwyciężyła w konkursie The Times na najlepszą książkę młodzieżową fantasy!

witcherrie | 2014-03-15
Przeczytana: 14 marca 2014

Na temat ''Okupu drapieżców'' w tej opinii mogę się rozwinąć jak papier toaletowy. Zacznę jednak od tego, że nagroda od ''The Times'' jest dla tej książki w pełni zasłużona.
Lektura jest typowo przygodową książką- główna bohaterka Lily Melkun podróżuje łodzią wraz ze swoim niezwykłym kotem. Nie ma tutaj żadnych miłosnych wątków, więc dla osoby znudzone czytaniem książek z historyjkami zakochanych będą zachwycone.
Na pewno dużym plusem jest umieszczenie akcji aż w roku 2216- kiedy ludzie z wyjątkiem Wielkiej Szkocji nie wiedzą o technologii nic poza tym, że sprowadziła Upadek. Spodobały mi się opisy np. komórki- pudełeczko z guzikami :)
Ja ogólnie mam miłe wrażenia po przeczytaniu lektury- teraz tylko lecieć do biblioteki po kolejną część- ''Dzieci potopu''.

Meredith | 2014-02-24

Ciekawa wizja przyszłego świata. Byłam oczarowana tą książką, bardzo mi się podobała.

Graczkaktóragra | 2014-06-10

Dzieło, którego nie da się z niczym porównać. Zwróciłam na nie uwagę, gdyż ma bardzo intrygującą okładkę. Jak się okazało nie tylko okładkę...
Jest rok 2216. Zatopiona Anglia. Lily jest zupełnie zwykłą dziewczynką. No, może oprócz tego, że ma kota. Nie byle jakiego kota. Bowiem kota morskiego. Żyje z babcią w biednej wiosce rybackiej. Wiedzie całkiem spokojne życie. Aż do chwili, gdy... drapieżcy zabijają jej opiekunkę i porywają córkę premiera. Lily postanawia po kryjomu uciec z wioski i dać okup za siedmioletnią Aleksandrę Randall.
Drugim bohaterem jest Zeph. Syn przywódcy drapieżców z rodziny Angel Isling. To jego rodzina porwała Randallównę. Pewnego dnia w Londynie poznaje Lilo. Tępego rybaka, który staje się jego przyjacielem. Zeph pewnego dnia podsłuchuje jego tajemniczą rozmowę z duchami.
Książka jest bardzo ciekawą pozycją. Wciąga od pierwszej strony. Niesamowite wzroty akcji są dopełniane lekkim i przyjemnym językiem. Fabuła jest bardzo orginalna. Czytelnikom, którzy...

Morana | 2014-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2014

Zastanawialiście się kiedyś, co by się stało, gdyby ludzkość pewnego dnia porzuciła nowoczesne rozwiązania technologiczne? Ja czasami i zawsze dochodziłam do wniosku, że populacja gatunku homo sapiens zmniejszyłaby się o połowę, bo jak tu żyć bez technologii, albo co gorsza, Internetu? Taka wizja przyszłości rzadko kiedy jest stosowana, bo po co człowiek miałby porzucać te wspaniałe wynalazki, uznając je za "pomiot szatana"? Pani Emily Diamand w swojej debiutanckiej powieści dla młodzieży zaryzykowała i przedstawiła nam rzeczywistość roku 2216.

Lilly Melkun to trzynastoletnia dziewczynka. Mieszka w rybackiej wiosce, znajdującej się w Ostatnich Dziesięciu Hrabstwach, państwie, w którym żyją zbiegli Anglicy. Lilly ma poniekąd utrudnione życie w wiejskiej społeczności, ponieważ posiada pewien skarb - morskiego kota. To zwierzę jest bardzo cenne dla ludzi pływających po morzu i często jest przyczyną konfliktów. Po jednej z wypraw łowieckich, dziewczynka wraca do wioski i z...

Susie | 2010-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2010

Do tej książki przyciągnął mnie opis, od razu przykuło moją uwagę to, że akcja toczy się w 2216 roku.
Książka naprawdę fajna. Nie mam co do niej żadnych zastrzeżeń. Czyta się ją bardzo przyjemnie i przede wszystkim szybko, ponieważ jest pisana dość dużą czcionką. Autorka pisze lekko, nieskomplikowanie, przeplata ze sobą wątki zabawny i takie bardziej przygodowe. Poza tym miała ciekawy i taki świeży i pomysł na książkę. Uważam, że zasłużyła na nagrodę, którą za tą książkę otrzymała.
Lilly główna bohaterka, jest rybacką dziewczyną - sierotą, którą wybrał kot morski na swoją właścicielkę. Warto dodać, że kot morski to taki, który doskonale zna się na żeglowaniu i łowieniu ryb, wyczuwa zmiany pogody, złe okolice i inne nieprzyjemności. Jak on to przekazuje człowiekowi? Nie mówi. Wydaje takie dźwięki jak każdy kot, czyli miauczy, syczy i mruczy. To jego właściciel musi umieć odczytać jego zachowanie,wiedzieć kiedy jest zaniepokojony, a kiedy zadowolony.
Wracając do powieści. Wszystko...

Montgomerry | 2010-06-02

Nie bez przyczyny książka Emily Diamand została zwycięzcą konkursu „The Times” na najlepszą książkę fantasy. Autorka stworzyła, bowiem mało dotąd znany świat w książkach dla młodzieży. Akacja powieści rozgrywa się w roku 2216, na terenie Anglii. Tyle, że znany mam współcześnie kraj, nie funkcjonuje należycie. Nie ma królowej ani króla, jest jedynie premier, który ma władzę jedynie nad ostatnimi dziesięcioma hrabstwami na południu Anglii. Londyn, Cardiff, Birmingham i dalej na północ to tereny należące do Większej Szkocji. Po wodach natomiast grasują drapieżcy, którzy żyją z grabieży i wymuszania okupów. Po za tym Londyn jest pod wodą, domy są w opłakanym stanie i niebezpiecznie jest poruszać się samemu po tym mieście. Myli się jednak ten, że ludziom żyjącym w takim świecie żyje się doskonale. Otóż nie! Jest to świat bez komputerów, telewizorów, telefonów, które zostały masowo zniszczone. Techniką interesują się jedynie mieszkańcy Większej Szkocji, natomiast ci, którzy zamieszkują...

BlueBooks | 2013-10-11
Na półkach: Przeczytane, Nie polecam

Ta książka potwornie mnie nudziła. Nie ma w niej akcji! Dziewczyna, chłopak, klejnot, wojna, itp. Nie jest to na pewno science-ficton czego można spodziewać się po opisie :( Nie polecam

Moogwai89 | 2014-09-29
Przeczytana: 2013 rok

Świat jest po wielkiej katastrofie, w wyniku której większa jego część została zalana, a na morzach i oceanach panują Drapieżcy.
Historia kręci się wokół małej dziewczynki, Lilly Melkun, poławiaczki ryb, właścicielki kota morskiego.
Pewnego dnia rodzinna wioska Lilly została napadnięta, a sama dziewczyna wplątana w polityczną intrygę. Otóż zostaje porwana córka premiera, a sam premier oskarża o współudział w tym czynie mieszkanców wioski. Lilly, chcąc uratować bliskie sobie osoby, postanawia zapłacić okup porywaczom i udaje się do zniszczonego Londynu.
Książka zaskakuje kreacją świata, który jest interesujący i na pewien sposób świeży. Częste zwroty akcji nie pozwalają się nudzić. Nietuzinkowe postacie, ich przemyślenia oraz przygody napisane są przyjemnie, a co za tym idzie książkę czyta się dobrze. Mogłoby się wydawać, że to pozycja skierowana raczej do młodszego odbiorcy, ale tak nie jest.
Książkę polecam, nie jest to może dzieło wybitne ale warte przeczytania.

LadyBoleyn | 2011-07-10
Przeczytana: 01 lipca 2011

Zazwyczaj nie przepadam za książkami lub też filmami, które opisują przyszłość. Osobiście mam dosyć sceptyczne podejście do samego końca świata, jak i do tego, co będzie za paręset lat – myślę, że praktycznie nie idzie przewidzieć rozwoju technologii lub jak będzie wyglądało życie przeciętnego Ziemianina. Gdybym jednak musiała powiedzieć, jak widzę swoją planetę w czasach, które dopiero nadejdą, przyznam, że oczyma wyobraźni oglądam wszechobecną elektronikę. Zupełnie inne wyobrażenie na ten temat miała Emily Diamand, zwyciężczyni konkursu „The Times” na najlepszą książkę fantasy”, która stworzyła „Okup drapieżców” – powieść, w której bohaterowie, żyjąc w XXIII wieku muszą trudzić się bardziej niż średniowieczne społeczeństwo.

Mamy rok 2216 i znajdujemy się w świecie, gdzie tylko niektóre cywilizacje przetrwały. Kilka wieków temu nadeszła wielka fala, która zalała wszystkie lądy, pozwalając żyć nielicznym. Największą potęgą jest Większa Szkocja, natomiast okoliczne ziemie – z...

Karolina | 2013-10-16

Książkę przeczytałam tzw jednym tchem. Dobrze się ją czyta i na prawdę jest fajna.

Rok 2216. 13-letnia Lilly Melkun, Główna bohaterka pochodzi z rybackiej wioski, a ona sama jest rybacką dziewczynką, która wraz ze swym towarzyszem KOTEM( który jak potem się okazuje jest kotem morskim, jedynym w swoim rodzaju), żegluje swoją małą łódką na duże łowiska ryb.
Pewnego dnia jednak 7-letnia córka premiera zostaje porwana przez drapieżców, którzy od lat marzą o morskiej wojnie z Angielskim premierem. Lilly postanawia wyruszyć dziewczynce na ratunek, obcina sobie włosy , by wyglądać jak chłopiec. Bohaterce jak zawsze towarzyszy jej sprytny morski kot, który potrafi wytrapiać niebezpieczeństwo. Lilly dopływa do Londynu gdzie wpada na 16-letniego syna drapieżcy po czym jako chłopiec zaprzyjaźnia się z nim. Dziewczyna jest w posiadaniu okupu dla drapieżców, cennego klejnotu, który skrywa tajemnicę... Książka może być ciekawa, prawda? I jest. Polecam.