Itch. Pasjonujące przygody poszukiwacza pierwiastków

Tłumaczenie: Patryk Gołębiowski
Cykl: Itch (tom 1)
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Itch: The Explosive Adventures of an Element Hunter
AMisz

Itchingham Lofte, znany jako Itch, to zafascynowany chemią 14-latek. Jego celem jest skompletowanie wszystkich elementów układu okresowego pierwiastków. Pewnego dnia, w swoim pokoju przekształconym w laboratorium, Itch dokonuje niesamowitego odkrycia kolejnego pierwiastka. Początkowo nikt w to nie wierzy. Jednak z czasem pewien nieznajomy zechce pozyskać ten bezcenny element, a Itch znajdzie się w śmiertelnym niebezpieczeństwie…

źródło opisu: Wydawnictwo Zielona Sowa, 2013

źródło okładki: www.zielonasowa.pl

Oficjalna recenzja
mantra książek: 2422

Z chemią za pan brat

Zdaje mi się, że gdyby przeprowadzić ogólnopolską ankietę wśród uczniów, mającą na celu stworzenie rankingu ulubionych przedmiotów w szkole, chemia nie zajęłaby wysokiej pozycji. Nie inaczej byłoby w Anglii, rodzinnym kraju Itcha, tytułowego bohatera książki Simon Mayo.

Jednak Itch, wyrośnięty czternastolatek, chemię uwielbia. Świetnym tego dowodem jest jego hobby – chłopak chce skompletować wszystkie pierwiastki z tablicy Mendelejewa.

Poznajemy Itcha w momencie, gdy jeden z jego eksperymentów (po raz kolejny) wymyka się spod kontroli w spektakularny sposób. Jednak utrata brwi w wyniku wybuchu, zakaz matki na przetrzymywanie kolekcji w domu, niedługo stają się przyjaznymi wspomnieniami w obliczu tego, co następuje. Po niefortunnym przytruciu połowy klasy arsenem, Itch nabywa do swojej kolekcji pewną niezwykłą skałę. I wtedy się zaczyna… Okazuje się że kamyk jest radioaktywny i że prawdopodobnie… jest nieznanym dotąd pierwiastkiem, mogącym zmienić przyszłość energetyczną całego kraju i jednocześnie być przenośną bronią atomową. Od tej pory dorwać go pragną wszyscy – jeden z nauczycieli o niejasnej przeszłości, nigeryjska mafia, rząd… Stawka jest wysoka, a Itch do pomocy ma jedynie kilku przyjaznych mu ludzi. Promieniowanie nie jest też bez znaczenia dla jego organizmu. Czy to może się udać?

Simon Mayo napisał naprawdę świetną debiutancką powieść, która w zadziwiający sposób integruje w sobie przygodową książkę dla młodzieży czy informacje z zakresu chemii i geografii.

Nastolatki z grupy wiekowej 10-15 lat będą mieć dużą frajdę towarzysząc Itchowi, Jackowi i Chloe w tej niesamowitej przygodzie. Nie napisałam nic o kuzynce i siostrze głównego bohatera, wspomnę jedynie, że odgrywają bardzo ważną rolę w jego życiu. Postacie są interesująco skonstruowane, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Anna Kaczmarczyk

agnela | 2019-06-20
Przeczytana: czerwiec 2019

Początek mnie nieco nudził, ale dotrwałam do czasu, gdy akcja się rozkręciła. Na pewno dobra pozycja dla nastolatków, niekoniecznie tylko takich, którzy z niecierpliwością czekają na lekcje chemii.

małgorzata | 2018-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2018

Ciekawa,wciągająca .
Mam ochotę dowiedzieć się więcej o pierwiastkach

Kamilos9117 | 2017-08-14
Przeczytana: 29 września 2017

Przyjemna młodzieżowa lektura na popołudnie.

Dlaczego kupiłam tę książkę i postanowiłam ją przeczytać?
Odpowiedź jest prost. Chodzi o pierwiastki chemiczne! :D
Kocham chemie, a taka książka to wspaniała przygoda i podróż, którą można odbyć, a przy okazji się czegoś douczyć i przypomnieć sobie ze szkoły ;).
Książka pochłonęła mnie od pierwszych stron i trzymała w napięciu do samego końca. Wykorzystywałam każdą chwile, bym mogła ją czytać. Nawet w drodze na zakupy.
Itch znalazł nowy pierwiastek. Na świecie rozpętała się burza i gonitwa za nim, ale jeśli trafi on w niewłaściwe ręce może świat czekać zagładę. Itch ma bardzo ogromny ciężar na swoich barkach.
Po pierwszym tomie mam (oprócz niedosytu) ogromną ochotę na następne tomy i jak najszybciej je zakupie, bym mogła wgłębić się w tę historię jeszcze bardziej! <3
Gorąco polecam!

śmieszniasta808 | 2017-01-16
Przeczytana: 10 stycznia 2017

Itch panuję nad wszystkim (oprócz palności jego brwi)

Marcin Szkodziński | 2016-11-26

Itchingam Loft zwany także jako Itch, to zafascynowany chemią 14 latek. Jego pasją jest zbieranie pierwiastków, które jak się okazuje można znaleźć na każdym kroku. Niestety czasem jego hobby doprowadza go do niecodziennych, niezbyt przyjemnych sytuacji na przykład podpalenia sobie brwi. Jego zainteresowania chemią nie popiera mama, twierdząc, że wkrótce stanie się przez nie nieszczęście. Tymczasem Itch wybiera się do Cake’a – jego zaufanego sprzedawcy i przyjaciela. Czasem za zaoszczędzone pieniądze nabywa u niego poszczególne pierwiastki układu okresowego. Tym razem bohater wchodzi w posiadanie chropowatego kawałka skały. Handlarz zapewnia go, że to uran, który został znaleziony na pewnej hałdzie. W domu chłopak spostrzega, że skała zmieniła kolor. Niepokoi go też fakt, że wydziela ona ciepło, co przy rudzie uranu nie powinno mieć miejsca. Itch postanawia, że poprosi o radę szkolnego chemika.

Nauczycielem chemii okazuje się doktor Flowerdew. W przeszłości był znanym naukowcem,...

| 2016-04-01
Na półkach: Przeczytane, Młodzieżowe
Przeczytana: 2016 rok

Itchingam Loft zwany także jako Itch, to zafascynowany chemią 14 latek. Jego pasją jest zbieranie pierwiastków, które jak się okazuje można znaleźć na każdym kroku. Niestety czasem jego hobby doprowadza go do niecodziennych, niezbyt przyjemnych sytuacji. Podobnie dzieje się, gdy Itch odkrywa, że w swoim zbiorze ma zupełnie nowy pierwiastek. Szybko tą sprawą zaczyna interesować się wiele organizacji. Zaczyna się gra na czas...
W swojej prywatnej biblioteczce, która liczy już około 300 książek, trzymam także te. do których nie mogę się przekonać. Powiedzenie,że nie ocenia się książki po okładce nie zawsze się sprawdza. Powieść Simona Mayo była jedną z nich. Jednak w zimowe ferie człowiek często się nudzi, dlatego postanowiłem sięgnąć po tę książkę. Nie zawiodłem się.
Akcja rozpoczyna się bardzo szybko, ale dzieli się na kilka wątków pobocznych. Dopiero później, kiedy bohater nieświadomie pogarsza swoją sytuacje rozkręca się na dobre. Itch i cała jego rodzina jest zagrożona. Nie...

Filip | 2015-11-28

Ta książka jest bardzo emocjonująca i mnie bardzo zaciekawiła pierwiastkami.

Thomas886 | 2015-11-01
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 18 października 2015

Itchingam Lofte, 14-letni chemik amator, nie jest zwyczajnym chłopcem.
Pasjonuje Go nauka i uwielbia swoją kolekcję pierwiastków chemicznych. Po wybuchu fosfor w domu ma zakaz eksperymentowania w swoim pokoju.
W szkole dochodzi do zatrucia uczniów gazem. okazuje się, że to arsen z tapety Itcha jest winowajcą. Jednak to nie wszystko. Młody chemik posiada w swojej kolekcji nieznaną skałę, która staje się powodem poważniejszych problemów.
Po wstępnych badaniach w posiadanie tej skały chcą wejść wysoko postawieni ludzie z przedsiębiorstwa energetycznego, którzy już myślą jak wykorzystać ten potencjał.

Powieść młodzieżowa, która jak później się okazuje zawiera głębsze przesłanie.
Alternatywne źródła energii, które uchronią Ziemię przed niszczycielskimi działaniami ludzi?
Pewnego rodzaju wezwanie do ekologicznego przebudzenia?
Chciwość ludzi, którzy wszędzie szukają tylko sposobu, by się wzbogacić.
Po raz kolejny pojawia się wątek destrukcyjności ludzkiego gatunku, który nawet nowe...

SusanKelley | 2015-10-28

Ta książka rozwaliła mnie doszczętnie. Jest świetna. Może nie idealna, ale bardzo dobra. Autor naprawdę się postarał. Fabuła oryginalna, jedyna w swoim rodzaju. Opis książki jest troche za krótki jak na tak pasjonującą opowieść. Itch jest bardzo pozytywną postacią, którą ja sama niekiedy porównywałam odwagą do Harry'ego Pottera czy Percy'ego Jacksona. Oprócz tego, że Itch jest odważny to jest jeszcze zabójczo inteligentny. Moja ulubiona postać z serii to zdecydowanie postać kuzynki Itcha - Jack (skrót od Jacqueline). Książkę bardzo przyjemnie mi się czytało a druga i trzecia część już do mnie idą :3 Nie mogę się ich doczekać.