Casting

2011-09-23
2011-09-23
Magdalena Olejnik
Casting Jordi Sierra i Fabra

"Casting" to powieść dla starszych nastolatków.

Nie dotyczy przebiegu samego przesłuchania.
Bohaterowie nie wiedzą nawet, co to za casting...
Bardzo go oczekują i wiążą z nim wielkie nadzieje dwie dziewczyny, znające się przelotnie
z poprzednich takich wydarzeń - Verónica i Esperanza oraz zupełnie obcy im chłopak - Eugenio.

Autor Jordi Sierra i Fabra opowiada o tym, co dzieje się przed castingiem.
Opisuje cały dzień każdego z bohaterów, od pobudki po wspólne czekanie na przesłuchanie.
Każdy z nich jest inny, inaczej patrzy na świat i z innego powodu szykuje się do tego konkursu.
Każdy z nich ma inne problemy i inaczej sobie z nimi... nie radzi.

"- A ty jaką masz rodzinę, Geniuszu? - użyła tej formy jego imienia z ironicznym uśmieszkiem.
- Normalną - odparł.
- To znaczy?
- Tata, mama i młodsza siostra.
- Twój ojciec odszedł do innej, mama ma kochanka?
- Nie - zaśmiał się Eugenio.
- To znaczy są razem, w zgodzie i szczęściu?
- Są małżeństwem od dwudziestu jeden lat.
- No to nie mów, że masz normalną rodzinę. Teraz to nie jest norma. Dwadzieścia jeden lat razem? Kupa czasu.
Mój tato dawno temu przeniósł się na tamten świat, mojej mamie odbija, ojciec Espe odszedł do młodszej,
a matka jest o krok od samobójstwa.
- Veró! - krzyknęła Espe.
- Co? Powiedziałam coś nie tak? A może to nieprawda? - zaparzyła się.
- Możesz przestać? - syknęła Espe.
- (...) Podobno, jak się powie na głos o swoich problemach, człowiek odczuwa ulgę, nie?"

Oprócz wymienionych problemów rodzinnych, pojawiają się tu inne trudne tematy:
anoreksja, poczucie zdrady, zazdrość, wygórowane oczekiwania, poszukiwanie siebie.

Książka niełatwa.

"Casting" to powieść dla starszych nastolatków.

Nie dotyczy przebiegu samego przesłuchania.
Bohaterowie nie wiedzą nawet, co to za casting...

Autor Jordi Sierra i Fabra opowiada o tym, co...

http://scared-my-angel.blogspot.com/ <-- pełna opinia

Książka po raz pierwszy wpadła w moje ręce jakieś dwa lata temu, nad morzem, w namiocie pełnym książek.
Wtedy zaciekawiły mnie pierwsze akapity, ale znalazłam coś lepszego, a ta powieść poszła w zapomnienie.
Jakiś czas temu, przyjaciółka pożyczyła mi "Casting".
Jednak tym razem podeszłam do niego raczej sceptycznie.
Czytanie jej zajęło mi trzy dni, a to bardzo dużo, jeśli mówimy o stu osiemdziesięciu siedmiu stronach. Męczyłam się, męczyłam i męczyłam, żeby dobrnąć do końca.
Około połowy zaczęło mi się podobać. Powiedzmy.
Powieść sama w sobie jest całkiem niezła, ale nie wybitna. Zawiera kilka zbędnych wątków, zapychaczy, które nijak mają się do fabuły. Niektóre postaci są niezwykle irytujące, inne za to można pokochać.
Cóż, jeśli miałabym podsumować "Casting" zaliczyłabym go do książek, które niewiele wniosły do mojego życia, wypełniły czas i przy trzecim podejściu zmusiłam się do dokończenia go.

http://scared-my-angel.blogspot.com/ <-- pełna opinia

Jakiś czas temu, przyjaciółka pożyczyła mi "Casting".
Jednak tym razem podeszłam do niego raczej...

Nudnawa powieść o problemach nastolatków w dzisiejszym świecie. Anorektyczka ciągle mówi, że jest gruba, druga pogrąża się w nienawiści do ojca. Eugeniusz jest jedynym normalnym bohaterem. Sięgnęłam po tą książkę głownie ze względu na wydawnictwo jakie ją wydało, łudziłam się, że znajdę coś podobnego do książek Musierowicz. Podsumowując, poprawna powieść dla nastolatków. Zawiera wszystkie sztandarowe motywy: pierwsza miłość, ambicje, problemy rodzinne oraz szukanie miejsca na ziemi.

Książka o trójce młodych ludzi borykających się z różnymi problemami: śmierć ojca, rozwód rodziców, anoreksja

Ma w sobie potencjał, jednak dla mnie jest za krótka jak na powieść obyczajową, by móc w pełni zżyć się z bohaterami i "wejść" w ich historie.

Kompletnie nie zgodzę się z wcześniejszymi opiniami o tej książce - nie na darmo autor zdobył National Award for Children Literature i jest wymieniany wśród najbardziej cenionych i najpoczytniejszych autorów hiszpańskich!
Przykro mi to stwierdzić, ale większość dzisiejszych czytelników oczekuje, że książka poda im to co w niej najistotniejsze w prostej formie, a najlepiej w kilku dobitnych zdaniach pod koniec każdego rozdziału. W przypadku tej książki nie jest to takie proste, jak by się mogło pozornie wydawać.
Okazuje się, że "Casting", mimo pięknej okładki i tytułu kojarzących się wyjątkowo z młodzieżą, ma także głębokie przesłanie. I nie chodzi tu wcale głównie o te przypadkowe spotkania, które wydawca chciałby uczynić reklamą tej publikacji (w końcu przypadkowe spotkania są teraz tak bardzo na topie w literaturze młodzieżowej i nie tylko!). Miłośnicy prozy psychologicznej od razu dostrzegą, w czym rzecz: otóż każdy z narratorów prezentuje sobą inny świat problemów i patologii. Patologią może być matka starająca się odreagować śmierć ojca imprezując po nocach, przez co niepotrafiąca dotrzeć do córki, która odtrąca nie tylko matkę, ale i siebie, swoje ciało - więc wpada w chorobę. Mogą być patologią również rodzice po rozwodzie, którzy nie potrafią (nie chcą?)nawiązać ponownego kontaktu z dzieckiem, ale może być również kochająca rodzina i znajomi, którzy widzą w bohaterze geniusza i zbyt wiele od niego oczekują, podczas gdy on sam nie wie, czego naprawdę w życiu chce. Tacy właśnie ludzie - pozornie ogromnie pewni siebie, hardzi, w środku jednak płaczący i niepewni siebie, ludzie, których jedynym motorem do życia jest ambicja, oni właśnie najczęściej marzą by odnieść sukces i wyrwać się z otchłani patologii. Czy nie jest to odkrywcze? Moim zdaniem jest, o ile potraktujemy to jak pewne zjawisko społeczne.
"Casting" jest pięknym rysem psychologicznym charakteru i działań takich ludzi, Autor słusznie zauważa również, że największe oparcie znajdują oni w podobnych sobie. Uważam, że jest to książka ważna i wartościowa, bez względu na wiek odbiorcy. Kto wie, może i w waszym otoczeniu znajdują się tacy ludzie? A może Ty sam należysz do nich?

Niska ocena wynika z tego, że książka nie ma praktycznie żadnego głębszego przekazu. Chaotyczna sieć myśli, emocji i odczuć głównych bohaterów, wyrwana z kontekstu sytuacja która niby ma pokazać, ze przypadkowe spotkanie może zmienić zycie człowieka, ale tak naprawdę w moim odczuciu nie jest to widoczne w ogóle.
Plus za lekkość czytania, to jedna z ksiażek czytana jednym tchem.. chociaż może to z racji na to, że jest po prostu mało obszerna.

Plus za lekkość czytania, to jedna z ksiażek czytana jednym...

Hmmm, nie przepadam za narracją kilkuosobową. Tu, taka wystąpiła. Książka nie za gruba, temat nie za ciekawy....Prawdę mówiąc dobra (świetna) jest tylko okładka i tytuł. Raczej nie polecam.

Mimo czterech gwiazdek, to książka nie odkrywa nic nowego. I momentami ma się wrażenie, że jest o niczym.

Jest to bardzo dobra książka, dotykająca trudnych tematów. Napisana jest bardzo przyjemnym językiem. Historie bohaterów wciągnęły mnie i chciałabym poznać je dokładniej. Niestety książka jest za krótka, po jej zakończeniu czułam niedosyt.

• Poszukuję (głównie na wymianę)
  • 2014-2016
  • Mam w domu do przeczytania
  • Najlepsze

Jordi Sierra i Fabra Casting Zobacz więcej