1 320
1 263
Afganistan, relacja ojciec-syn
angielski
Lucy_83

1970s Afghanistan: Tvelwe-year-old Amir is desperate to win the local kite-fighting tournament and his loyal friend Hassan promises to help him. But neither of the boys can foresee what will happen to Hassan that afternoon, an event that is to shatter their lives. After the Russians invade and the family is forced to flee to America, Amir realises that one day he must return to an Afghanistan under Taliban rule to find the one thing that his new world cannot grant him: redemption.

źródło opisu: Bloomsbury, 2003

źródło okładki: www.bloomsburyanz.com/uk/-14506-9780747566533

teri | 2013-09-25
Przeczytana: 25 września 2013

Ta powiesc to jedno wielkie wzruszenie.Wzruszenie,ktore mi towarzyszylo przez caly czas czytania,a jak nie czytalam to i tak byla w mojej glowie.Moge tylko podpisac sie i przychylic do wszystkich pozytywnych opinii innych czytelnikow.Opisali oni tak pieknie ta ksiazke,ze nie potrzeba nic juz dodawac.Dla takich wlasnie powiesci warto czytac i byc ksiazkowym maniakiem.Znalezc wsrod przecietnosci taka wlasnie perelke.Ty,,ktorzy jeszcze nie przeczytali "Chlopca z latawcem",polecam goraco!!!Il ragazzo con aquilone...enorme commosso,favolosa...

allison | 2011-12-12
Na półkach: Przeczytane, Orient
Przeczytana: 12 grudnia 2011

Przepięknie opowiedziana, poruszająca opowieść o chłopięcej przyjaźni, odpowiedzialności, zdradzie i próbie odkupienia win po wielu latach.

To także książka o wyrzutach sumienia, które kładą się cieniem na całym życiu, gdyż nie da się cofnąć czasu i odwrócić zdarzeń. Jak powiedział ojciec głównego bohatera, "...coś, co się zdarzy w kilka dni czy choćby w jeden dzień, potrafi czasem zmienić czyjeś całe życie".

Myśl ta nie odnosi się tylko do przeżyć Amira i jego przyjaciela Hassana. Jak się okazuje w trakcie lektury, bolesną tajemnicę noszą w sobie także inni bohaterowie, między innymi ojcowie chłopców.

Powieść realistycznie pokazuje, jak wyglądało życie w Kabulu przed zwycięstwem talibów i po wprowadzeniu ich okrutnych rządów. Autor bez ogródek pisze o terrorze, biedzie, egzekucjach, wykorzystywaniu seksualnym dzieci...

Lektura tej książki jest momentami wstrząsająca, ale warto po nią sięgnąć, gdyż należy do opowieści, które na długo, długo pozostają w pamięci.

książek: 1992
Wojciech Gołębiewski | 2014-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

REWELACJA!! Nie przepadam za historiami z obcego mnie kręgu kulturowego, więc wziąłem „islamską” książkę do ręki z pewną rezerwą. I ja, stary dziad, piszę notkę bezpośrednio po przeczytaniu książki, głodny, spragniony, z obolałym krzyżem, bo na sekundę NIE MOGŁEM SIĘ OD NIEJ ODERWAĆ. I to prawie cała recenzja; acha, jeszcze dodam, ze okulary musiałem przecierać, bo jakoś zaparowywały.

PIĘKNA, MĄDRA KSIĄŻKA DLA WSZYSTKICH

Jedna z najpiękniejszych książek jakie w życiu czytałam. Jedna z dwóch po przeczytaniu których uroniłam łezkę. Jestem pod wielkim wrażeniem i gorąco polecam.

Paco | 2018-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2018

A więc drach. Afgański Drach.
O tyle podobny do polskiego, o ile tragiczną historią obu narodów, pół świata można obdzielić.
O tyle analogiczny, o ile krotność ciemiężców przez wieki policzyć.
O tyle równoległy, o ile wojny cierpienia potęgują.
I siostrzany o tyle , o ile kolory życia podobne być mogą.
Drach - wolności synonim.
Latawiec - niezależności wariacja.
By zdołał się wzbić, potrzeba mu niewiele.
Wystarczy serca poryw i wiara. Wiara w ludzi.
Dobrej myśli podmuch, zaufania bryza, przyjaźni zefirek.
W powietrzu tak łatwo już nie będzie. Leciutko napięte płótno, gdy muśnie je wiatr, zadrży nagle, jak tylko silniejszy powiew poczuje. Lecz nadal ufne będzie, gdyż oddanie sterującym nim ludziom silniejsze. I to go zgubi w końcu, bo cechy, które go wyróżniają, solą są w oku.
Cyklonu, który nadciąga.
Sztormu, który wywróci Jego świat do góry nogami.
Huraganu, który wwierci mu w serce cierń. I tam pozostanie.
Rana tkwić będzie także w moim sercu.
I niech tak zostanie....

Marlena | 2014-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2014

"Chłopiec z latawcem" to wzruszająca opowieść o winie i pojawiającej się nagle po wielu latach możliwości odkupienia. Wszystko to na tle straszliwej przemiany, jaką na przestrzeni zaledwie dwóch dekad przechodzi Afganistan, poraniony trwającymi wojnami; niegdyś piękny, wolny i dumny kraj wpada w ręce talibów, których prawa, rzekomo wynikające z ich wiary nie mają nic wspólnego z islamskim dziedzictwem.
Po "Chłopca z latawcem" sięgnęłam zachęcona pozytywnymi opiniami innych użytkowników Lubimy czytać i nie zawiodłam się. To naprawdę piękna historia, pouczająca, pokazująca, że wszystkie decyzje, które podejmujemy w naszym życiu mają swoje konsekwencje. Najtrudniejszą rzeczą w odkupieniu win jest zaś przebaczenie sobie samemu.

Przepiękna, poruszająca, smutna i wstrząsająca opowieść o trudnej przyjaźni dwóch chłopców.

Uwielbiam historie, które poruszają aspekty dumy, honoru, miłości, przyjaźni, a także winy i jej odkupienia.

Czytając "Chłopca z latawcem" poznajemy Afganistan, widzimy go oczyma autora.
I uświadamiamy sobie jak to dobrze, że nie żyjemy w takim kraju.

Powieść jest niezwykła, wzruszająca i jedyna w swoim rodzaju.
Unaocznia nam, że błędy z przeszłości, wracają do nas ze zdwojonym piętnem.
Aczkolwiek zawsze istnieje szansa na
zrehabilitowanie się, bo "znowu można być dobrym".

"Dla ciebie - tysiąc razy"

POLECAM!

Hania | 2015-04-18
Przeczytana: 2014 rok

Nieprzewidywalna książka!
Nie mam słów by opisać, co się ze mną działo, gdy czytałam " Chłopca z latawcem". Wielkie wzruszenie, strach, cierpienie, niepewność, współczucie, troska,miłość... ach...
Nie czytałam jeszcze tak mądrej i pięknej książki, która pozostanie w mojej pamięci do końca życia.
Polecam z całego serca. Ta lektura zmieniła mnie na zawsze.

Hania.

kajsa | 2011-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2011

Obcowanie z tą powieścią było dla mnie ogromnym przeżyciem.
"Chłopiec z latawcem" to wielowymiarowe spojrzenie na najistotniejsze sprawy w naszym życiu takie jak: przyjaźń, więź rodzica z dzieckiem, miłość,prawda, sumienie.Pokazuje nam,że zawsze mamy szansę na odkupienie i pogodzenie się z samym sobą.
Dzięki Hosseiniemu poznałam także dramatyczną historię Afganistanu...przyznam,że momentami obłuda talibów dość dziwnie kojarzyła mi się z naszymi współczesnymi realiami.

talia44 | 2014-02-11
Na półkach: Przeczytane, Orient
Przeczytana: 17 lutego 2015

Do przeczytania "Chłopca z latawcem" Khaleda Hosseini zacheciły mnie pozytywne opinie użytkowników LC i nie zawiodłam się.
Jest to głęboko poruszająca historia przedstawiona na tle przemian polityczno-społecznych w Afganistanie.
"Chłopiec z latawcem to przepiekna wzruszająca opowieść o przyjażni,miłości,relacjach rodzinnych winie i odkupieniu.
"nieprawdą jest to,co mówią o przeszłości-że czas leczy rany.Nie leczy-rozdrapuje"