Modlitwa do morza

Ocena 8,2
Mirabelka Cezary Harasimowicz...
Okładka książki Drzewo życzeń Katherine Alice Applegate, Sara Olszewska
Ocena 8,0
Drzewo życzeń Katherine Alice App...

Oficjalne recenzje i

Najcenniejszy ładunek

Link do recenzji

1506 19 23

Zazwyczaj nie oceniam książek, które kupuję mojemu synkowi, ale tu zrobię wyjątek. Pozycja piękna i mądra. Ukazuje bez niepotrzebnych ozdobników tęsknotę za normalnością, beztroskim dzieciństwem, światem, którego fundamenty okazują się tak brutalnie nietrwałe, co teraz jeszcze dobitniej widzimy, zerkając za naszą wschodnią granicę. Walkę o przetrwanie w rozpadającej się rzeczywistości. I ten smutny finał historii, na podstawie której autor oparł swe opowiadanie...

Uważam, że każdy rodzic powinien przeczytać tę książkę swojemu dziecku, naszym obowiązkiem jest uwrażliwiać najmłodszych na niesprawiedliwości wojen i dramaty uchodźców, byśmy wychowali empatycznych, mądrych, dobrych ludzi, a nie twardogłowych cyników. To nie tylko nasza odpowiedzialność za własne pociechy, ale i za całe społeczeństwo, oparte na demokracji, tolerancji, wiedzy, współpracy. Ktoś może powiedzieć "hej wyluzuj, to tylko książka dla dzieci" i ostatecznie miałby rację, lecz takie z pozoru niewinne ziarenka potrafią z czasem zakiełkować i wyrosnąć na potężne Dobro. Nie marnujmy narzędzi, które podtykają nam twórcy pokroju Hosseiniego.

W kilku słowach zawarty cały (bez)sens wojny. Bardzo przejmująca lektura. Tym bardziej, że inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

Smutna i rzucająca inne światło na uchodźców z krajów arabskich aniżeli to które pokazują nam media oraz środki masowego przekazu.

Kocham morze i lubię książki Khaleda Hosseiniego. Ta miała być czytana dzieciom. I była. I nie jest to książka dzieciowa ani trochę. Właśnie próbuję sobie przypomnieć przy której książce wysłałam aż tyle łez co przy tej. I nie wiem... Nie wiem czy w ogóle przy jakiejś. Cudownie zilustrowana, pięknie napisana, a jej sens ściska za serce. Szczególnie teraz, kiedy tyle się dzieje na wschodniej granicy. Serce pęka. Jedyne co mi pozostaje, to pochylić głowę z pokorą, bo trudno dobrać słowa wobec czegoś tak niewielkiego, a tak ogromnego. Dla mnie ta książka jest genialna i ważna. Jedna z najważniejszych.

"Modlitwa do morza" to krótka historia, w której narratorem jest ojciec zwracający się do swojego małego synka. Opowiada mu o świecie w jego wspomnieniach, który istniał zanim wybuchła wojna w Syrii.
Ilustracje to najmocniejsza strona tej historii. Obszerne, pokrywające niemal każdą stronę i niezwykle barwne.
Mimo że autor ma ładne słownictwo, to jest go tak niewiele, że pozostawił we mnie ogromny niedosyt. Ta piękna historia naprawdę miała ogromny potencjał.

Mimo że autor ma ładne słownictwo, to jest go tak niewiele, że...

Kolejna książka z serii "takich książek się nie ocenia".
Jednak mogę śmiało stwierdzić, że jest jedną z najpiękniej wydanych pozycji na mojej półce. Jestem dumna, że może tutaj stać.

!!!Całkowity zysk ze sprzedaży przeznaczany jest na wsparcie edukacji dzieci przebywających w ośrodkach dla osób ubiegających się o status uchodźcy!!! - powinna to być wystarczająca zachęta do kupna. Koszt to jedynie 32,90 zł, a może wiele zdziałać.

Prawdopodobnie powinnam lepiej użyć słowa ALBUM. Treści słownej jest raczej nie wiele, jednak historia taka jak ta nie potrzebuje tysiąca stron , by wzbudzić u czytelnika te najbardziej pożądane emocje. Wystarczy jedno zdanie: "Och, tak bardzo modlę się, by morze o tym wiedziało".

Książka została wzbogacona również o śliczne ilustracje, które pozwalają nam podwójnie ujrzeć oba światy - tętniące życiem przedwojenne Hims i to zupełnie czarne, pozbawione życia.

Inspiracją do napisania tej opowieści była historia trzyletniego syryjskiego uchodźcy, który we wrześniu 2015 roku utonął w Morzu Śródziemnym w drodze do bezpiecznej Europy. W ciągu roku po jego śmierci podczas takiej przeprawy utonęło lub zginęło 4176 osób.

Jeśli nie kupić i nie wspomóc to chociaż poczytać o osobie Khaleda Hosseina. Zróbmy to dla NICH, by morze wiedziało.
JM

Kolejna książka z serii "takich książek się nie ocenia".

Bardzo wzruszająca, smutna ale prawdziwa.

Bardzo wzruszająca, smutna ale prawdziwa.

Chwyta za gardlo i rozrywa serce!
Powinna byc lektura obowiazkowa w szkole podstawowej.
Przeczytajcie!!! To zajmuje zaledwie kwadrans.

Chwyta za gardlo i rozrywa serce!
Powinna byc lektura obowiazkowa w szkole podstawowej.
Przeczytajcie!!! To zajmuje zaledwie kwadrans.

Trudno wystawić tutaj ocenę, bo jest to w zasadzie krótki komiks... Niemniej, wiedziałem co kupuję, książeczka nabyta w celach charytatywnych.

Sięgnęłam po tę książkę, bo jak dotąd przeczytałam wszystkie pozycje tego pisarza, które ukazały się na polskim rynku, zawsze poruszające najcieńsze struny. Tym razem jest to krótka książeczka, ale myślę, że dla każdego czytelnika. Niezwykła jest w niej szata graficzna i ilustracje, przyciągające wzrok i wciągające w swoją głęboką wymowę. Treści w tej książce nie ma wiele, ale za to ich ładunek jest ciężkiego kalibru. Autor w dojmujący i wzruszający sposób opowiada o losie uchodźców z krajów, w których toczy się wojna, lub głód jest tak potworny, że ludzie uciekają do rajów europejskich, w których przynajmniej dają jeść. Opowiada ich dramaty, które są trudne do opisania i wyobrażenia. A dlaczego taki tytuł "Modlitwa do morza", bo aby dostać się do raju trzeba przepłynąć przez morze, które często zbiera ogromne żniwo śmierci pośród uciekinierów. Uciekając od potworności w swoim kraju najczęściej przemierzają tą wielką wodę "łupinkami z orzeszka", które często toną wraz ze swoimi pasażerami. Modlą się do niego, aby zachowało ich, dało szansę na nowe życie. Ten ostatni etap do raju jest kluczowy, zatem modlą się o ostatnią szansę na życie dla siebie i swoich dzieci. Bardzo poruszająca książka, mająca przypomnieć światu co dzieje się w Syrii i jej podobnych krajach.

Khaled Hosseini Modlitwa do morza Zobacz więcej