W Dolinie Muminków

Cykl: Muminki (tom 3)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Trollkarlens hatt
831008160X

Seria ciesząca się w wielu krajach nieustającą popularnością. Świat Muminków to dolina, w której różne tajemnicze postacie - Paszczaki, Ryjek, Włóczykij, Mała Mi - wiodą życie dziwnie podobne do zwykłego, a jednak wypełnione baśnią. Najważniejszym miejscem jest dom Mamusi i Tatusia Muminka: tu każdy może liczyć na pomoc i przyjaźń.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 1990

źródło okładki: zdjęcie autorskie

vampireheart | 2017-07-31
Przeczytana: 13 lipca 2017

Nie mogę uwierzyć, że ostatnią książkę z Muminkami przeczytałam w grudniu. Wydawało mi się, że dopiero co odłożyłam jedne Muminki na półkę, a tutaj takie zaskoczenie. Grudzień to jednak nie były ostatnie okoliczności czytelnicze z Tove Jansson - po drodze sięgnęłam jeszcze po "Słoneczne miasto", które zdecydowanie nie przypadło mi do gustu.

Tak więc "W Dolinie Muminków" było trochę na osłodę. Czy Tove znów mnie zawiodła? Zdecydowanie nie. Ten tomik (podobno trzeci w kolejności) był chyba jednym z najlepszych, o ile nie najlepszym z całego cyklu. Gdybym miała określić go jednym słowem, użyłabym określenia "urocze". Tak, zdecydowanie. Urocze.

To słowo ciśnie się na usta, kiedy już zerknie się na spis treści. Każdy rozdział opatrzony jest stosownym zapiskiem, informującym o tym, co ma się wydarzyć. Te same zapiski znajdują się w tekście, po numerze rozdziału i od razu wprowadzają...

Powrót do Muminków po kilku miesiącach przerwy. :)

Ten tom wspominać ciepło będzie każdy, kto oglądał kiedyś anime, bo wiele przygód z książki wykorzystano w kreskówce: o Czarodziejskim Kapeluszu, obłoczkach, Muminku-potworze, wyprawie na wyspę Hatifnatów i znalezionych tam skarbach, o dżungli, Topiku i Topci oraz o Czarnoksiężniku. :)

Szkoda, że nie ma tu jeszcze Małej Mi... Muminka nadal niespecjalnie lubię. ;D A o Migotce to już w ogóle szkoda gadać, tak działa na nerwy. ;)

Agacha | 2017-12-01
Przeczytana: 30 listopada 2017

Miło jest wrócić do Doliny Muminków, gdzie każde stworzenie, duże i małe, znajdzie swoje miejsce przy stole. Fajnie przypomnieć sobie co wyprawiał Czarodziejski Kapelusz, posłuchać śmiesznego Topika i Topci, a nawet spotkać Bukę, której kiedyś się tak bałam. No i niepowtarzalny Włóczykij, którego, jak już ktoś zauważył, było stanowczo za mało.

RuthVanAldin | 2017-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

- Obawiam się, że zmarnujemy masę czasu! - Westchnął Muminek.
- Nie martw się - odparł Włóczykij - będziemy mieli piękne sny, a gdy się obudzimy, będzie wiosna...

"W Dolinie Muminków" przyczyną wszelkich przygód, szczęśliwych i niebezpiecznych wydarzeń okaże się Czarodziejski Kapelusz znaleziony przez Muminka i Włóczykija. Wszyscy będą mieli łapki pełne roboty z zaczarowanym Muminkiem, Paszczakiem szukającym nowego hobby, nowymi członkami rodziny Muminków - Topikiem i Topcią, którym gościnna Mama Muminka każe dostawić łóżka, wielkim rubinem i Buką. Odnajdziemy tu też (a jakże!) wątek miłosny Muminka i Migotki.

Super przygody dla fanów latania na różowych obłoczkach, niezależnie od wieku.

Happy Reader | 2017-12-13
Przeczytana: 07 grudnia 2017

„ W Dolinie Muminków” Tove Jansson to zabawne i mądre historyjki o Muminkach – sympatycznych trollach.

Muminek, Mama Muminka, Tatuś Muminka, Włóczykij, Ryjek, Migotek i Migotka, Paszczak i inni mieszkańcy Doliny wybudzają się z zimowego snu. Przed nimi niesamowite przygody – Muminek i Włóczykij znajdują zaczarowany kapelusz. Nieświadomi drzemiących w nim mocy, zabierają go do domu. Wkrótce okazuje się, że skorupki jajek zamieniają się w piękne obłoczki, woda morska staje się sokiem malinowym, a dom Muminków przemienia się w dżunglę! Paszczak zostaje zaatakowany przez tajemnicze Hatifnaty, w Dolinie pojawiają się Topik i Topcia z ukradzionym rubinem, a Włóczykij wyrusza w świat...
Opowiadania o rodzinie Muminków zawierają sporą dawkę humoru i są pełne życiowych mądrości. Mieszkańcy Doliny wiodą bajkowe życie, pełne przygód i nietuzinkowych wydarzeń. Tylko pozazdrościć!

Z PRZYJEMNOŚCIĄ - BO PRZEZABAWNE CHOĆ MIGOTKOWATE.

KsięgarniaWspomnień | 2018-03-14
Przeczytana: 14 marca 2018

Jestem cała ogarnięta radością! Świat Muminków to idealne lekarstwo na wszystko! Ogrom moich myśli kieruję w stronę Doliny Muminków :) Przyznam szczerze, że już zaczęłam czytać kolejny tom - "Lato Muminków". Nie mogę wyjść z ich świata, który tak bardzo wypełnia pozytywna energia :) To wszystko zasługa bohaterów. Każdy z nich jest wyjątkowy, oryginalny, jedyny w swoim rodzaju. Nie da się ich podrobić, trzeba się z nimi utożsamić. Przyznaję, najwięcej cech łączy mnie z Ryjkiem :) - uwielbiam Go! "W Dolinie Muminków" po raz kolejny odnalazłam ogrom piękna. Po raz kolejny natknęłam się na wiele wartościowych przesłań i jeszcze bardziej pokochałam zachowania bohaterów. Z uśmiechem na twarzy myślę o sytuacji, w której Muminek, Włóczykij i Ryjek znaleźli Czarodziejski Kapelusz. Wyobraźnię kieruję w stronę małych obłoków. Śmieję się na głos myśląc o Mrówkolwie! Mam ciarki na plecach kiedy wyruszam w tajemniczą nocną wędrówkę razem z Muminkiem i Włóczykijem oraz gdy razem z rodziną...

książek: 1992
fiNka | 2014-03-26
Przeczytana: 26 marca 2014

Jedna z moich ulubionych książek z dzieciństwa, cieszę się, ze udało mi sie zarazić Muminkami moja córkę, bo z przyjemnością i z sentymentem do nich wróciłam.

Kwyrloczka | 2018-09-28
Przeczytana: 23 września 2018

Po więcej zapraszam na bloga >> kwyrloczka.pl<<

MUMINKÓW TOM III

Nie wiem jak to się stało. Doprawdy nie mam pojęcia. Zaczęłyśmy czytanie od trzeciego tomu. Tak widać musiało być. Książka W Dolinie Muminków stała się naszą opowieścią do poduszki. Opowieść do poduszki to taka książka, którą czytamy tylko razem, samemu absolutnie nie wolno jej tykać, choćby nie wiem jak była okropnie wciągająca. Wybór nasz padł na Muminki z dwóch powodów: Całedziecko jeszcze nie czytało, mimo swej już słusznej starości, a Półdziecko swym malutkim umysłem jest już coś w stanie pojąć, lub nie… Chce w każdym razie, żeby czytać i tego należy się trzymać.

"TO SĄ MUMINKI, MOJE MUMINKI"

Kometę nad Doliną Muminków dostałam w szkole w nagrodę za dobre wyniki w nauce. Postawiłam ją na półce i zapomniałam o niej. Nie pamiętam niestety, kiedy wreszcie po nią sięgnęłam, ale była to TA właśnie książka, która wpakowała mnie w obsesyjne czytelnictwo. Muminki otwarły mi oczy. Dzięki nim zrozumiałam, że książki to...

Książniczka | 2014-08-20

Mało jest aż tak urokliwych opowieści jak ta o Muminkach - już kolejna zauroczyła mnie i pozostawiła z uśmiechem i radością w sercu. I trochę żałuję, że sama nie jestem jedną z takich istotek, które z każdym kolejnym tomem w coraz większej liczbie zamieszkują uroczy domek w dolinie.

"(...) w domu Muminków aż roiło się od mieszkańców - z których każdy robił to, na co miał ochotę, i rzadko troszczył się o dzień jutrzejszy."

Nie sposób wymienić wszystkie zalety tej książki: niezwykłe ciepło bijące z każdego słowa, przyjaźń, która łączy bohaterów, wzajemna troska. Ich zwykłe, codzienne życie, pełne radości i entuzjazmu, ale obfitujące też w magię, którą wszyscy przyjmują jako oczywisty i naturalny element życia. Jansson stworzyła coś niesamowitego i nie do podrobienia. Jej książki są mądre, relaksujące, często zabawne i dostarczają wielu emocji. Wszystkie postaci są niepowtarzalne i nie da się ich nie pokochać...

Cudowna seria i to nie tylko dla dzieci.

Meowth | 2016-01-01

Ta seria to bezsprzecznie najdroższy książkowy skarb z mojego dzieciństwa. Darzę Muminki tak wielką miłością, że wręcz trudno pisać mi o tej książce. Była ze mną niemal od zawsze - niemal, bo pamiętam, gdy mama przyniosła do domu cztery tomiki (W Dolinie Muminków, Lato Muminków, Zima Muminków, Opowiadania z Doliny Muminków) w bajecznie kolorowych okładkach i pełne uroczych ilustracji, przedstawiających dziwne, sympatyczne stworzonka. To było jak dotknięcie magii, jak zaglądnięcie do innego, czarodziejskiego świata.
Wychowałam się na tych książeczkach i chyba na zawsze pozostaną dla mnie symbolem szczęścia, dziecięcego poczucia bezpieczeństwa i ciepła. Ale też pełne ciepła i miłości są historyjki o Muminkach. Tu nie ma żadnej przemocy, żadnych tragedii, świat to miejsce tajemnicze i pełne wyzwań, ale i przyjaźnie nastawionych osób, a po każdej, nawet niebezpiecznej przygodzie wraca się szczęśliwie do domu, w którym czekają Tatuś i Mamusia. Czyż nie takie właśnie powinno być...