Japonia

Okładka książki Japonia Piotr Kraśko
Okładka książki Japonia
Piotr Kraśko Wydawnictwo: G+J Seria: Świat Według Reportera literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Świat Według Reportera
G+J
2011-11-09
2011-11-09
Japonia Azja

Malutka, króciutka, na jedno posiedzenie. Japonia Piotra Kraśki. Jeśli ktoś przeczyta ją ot tak sobie, prawdopodobnie po tygodniu nie będzie już nic pamiętał z tego zbioru ciekawostek, drobiażdżków i reportażyków. Napisane są nawet ze swadą i dość ciekawie, ale kto by tam na dłużej takie rzeczy spamiętał?
Jeśli natomiast ktoś wybiera się do Japonii przestudiuje rzecz w samolocie, to potem sobie to wszystko w Kraju Kwitnącej Wiśni posprawdza, odtworzy, poogląda i będzie zachwycony, że mu tyle drobiazgów różniących nas od Japończyków nie umknęło. O toaletach, jedzeniu pałeczkami, sushi, baseballu i innych głupotkach.
To nie jest kompendium wiedzy dla turysty, czy nie wiadomo jak ambitna pozycja, tylko lektura objętościowo i jakościowo w sam raz na moje potrzeby, jako uzupełnienie ważnych i poważnych mega-przewodników, przy których najczęściej usypiam, brnąc przez nie z mozołem.
Dla mnie w sam raz.

Jeśli natomiast ktoś wybiera się do Japonii przestudiuje rzecz w...

Nie wiem jak dużo Pan Kraśko może powiedzieć o Japoni. Czytałam natomiast świetną książkę Milewskiego, znanego podróżnika który przesiedział 5 lat w Japoni. Niezwykła. https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4910428/planeta-k-piec-lat-w-japonskiej-kor...

Nie najgorsza pozycja, natomiast spodziewałam się trochę czegoś innego.. może więcej osobistych refleksji czy przeżyć autora z miejsc, które zobaczył a tak to mamy tutaj jak ktoś słusznie zauważył po prostu zbiór ciekawostek i anegdot plus opis smutnej katastrofy jaka spotkała Japonię w 2011r. Nie jest to typowy zapis podróży reportera więc jeśli ktoś się na taki nastawia to powinien raczej poszukać innej książki.

Z początku lektura niezbyt mi się podobała; typowe rozpoczęcie od tragedii Japończyków w 2011 roku i opowiadanie mówiące raczej o byciu reportażystą w Japonii niż o Kraju Kwitnącej Wiśni samej w sobie. Piotr Kraśko w oczywisty sposób nie jest szczególnie "zorientowany w temacie", po prostu odwiedził Japonię i wydał książkę mówiącą o tym, co mu się tam pierwsze rzuciło w oczy.
Autor dodaje do swojej relacji informacje o omawianym kraju i można na ten zabieg patrzeć z dwóch stron. Z jednej - wydaje nam się, że to uczeń gimnazjum robił prezentację, poznajdował informacje i je w nią wrzucił, a żadna nie byłaby związana z poprzednią gdyby nie fakt, że każda dotyczyła jednego kraju. A z drugiej strony jakoś dobrze to wyszło, nie ma natłoku informacji, za to możemy się dowiedzieć m.in naprawdę ciekawych podstaw z historii Japonii i anegdot. Krótko mówiąc, książki nie napisał ekspert, ale jednak autor skupił się na ciekawych faktach, o których miło się czyta.

Bardzo lubię serię "Świat reportera" Piotra Kraśki i jeszcze nigdy się na niej nie zawiodłam. Część o Japonii skupia się głównie na trzęsieniach ziemi i tsunami, ale można się z niej dowiedzieć ciekawostek o bushusuru, największym targu rybnym na świecie i oczywiscie sushi. Polecam.

Piotr Kraśko. Podróżnik, prezenter, a teraz pisarz. Na miejscu zbrodni powinien być pierwszy i jest.

Opisuje, jak to natura potrafi być nieprzewidywalna. U nas w Polsce jest nie do pomyślenia, że będziemy mieć trzęsienie ziemi czy tsunami. W Japonii jest to normalne. Już od małego dzieci są uczone co zrobić, gdzie się schować na wypadek trzęsień. I to budzi we mnie niepokój. Nie chciałabym doświadczyć tego.

Kraśko nie skupia się kulturze, polityce czy ciekawostkach. On opisuje prawdę. I to każdy powinien przeczytać.

Hmm... najpierw przeczytałem tą książkę (a raczej książeczkę),a dopiero później kilka opinii o niej i o innych książkach z serii. Faktycznie - trudno ten materiał nazwać "zapisem podróży reportera". To jest po prostu zbiorek anegdot... i tyle.

Mimo niskiej oceny, od razu mówię, że bardzo lubię książeczki pana Kraśka. Przede wszystkim przez styl - lubię, że autor nie ocenia, nie ironizuje, tylko z ogromną dozą szacunku opisuje to sam zauważył, nie sprawiając przy tym wrażenia, że jego obserwacje są prawdą absolutną (tak, tak, jeszcze mam kaca po Cejrowskim).
Uwaga! O czym jest książka? Nie jest to książka o Japonii jako całości. Są to uwagi z jednej konkretnej wyprawy, którą autor odbył w czasie tsunami z 2011 roku - i o nim jest stanowczo najwięcej. Jest też trochę o shinkansenach i sushi, ale ani razu nie padają takie słowa jak geisha, manga, origami.
Niestety, jak w każdej książeczce z tej serii, szkoda, że tak krótko. Ledwo człowiek się wkręcił, już czas kończyć (dlatego trudno mi dać wyższą ocenę). A szkoda, bo jak już mówiłam bardzo lubię styl i obserwacje autora.
Książkę polecam też jako dobrą "lekturę tramwajową" - jest mała, lekka, ma króciutkie rozdziały i nadaje się do czytania w małych fragmentach (czyli na kilka przystanków tramwaju).

Uwaga! O czym jest książka? Nie jest to książka o...

Jak na tak małą książkę to posiada sporo ciekawych informacji, fakt różne wstawki wybijały z głównego wątku, ale rozumiem dlaczego się tam pojawiały. Oczywiście temat nie został wyczerpany jest to dobry wstęp do poznania historii Japonii.

Bardzo przyjemna pozycja dla osób wybierających się do Japonii.

Bardzo przyjemna pozycja dla osób wybierających się do Japonii.

• Japonia
  • Podróżnicze