Fairytale 
zazamknietymiokladkami.blogspot.com
Dusza wrażliwca i romantyka, upychająca czas spędzany na czytaniu między poznawanie swojego miejsca w świecie a matematykę. Zafascynowana językami obcymi, od zawsze poświęcająca się działaniom artystycznym i kotom. Śmieje się, kiedy czyta swoje dawne opinie z lubimy czytać, ale ma nadzieję, że wciąż komuś one pomagają. Czytelniczo wciąż siebie odkrywa, sięga więc po wiele gatunków. Dzisiaj może powiedzieć, że najbardziej lubi realizm magiczny, reportaże związane z państwami, literaturę obyczajową 'z wyższej półki' (nie lubię tej nazwy, ale jak to inaczej opisać?), klasyki, książki z historią w tle, o dopracowanych psychologicznych portretach, grozę, oraz wszystko o przyszłości i prawach człowieka. W lekturze prawdopodobnie najbardziej docenia oryginalne pomysły i emocje. Jednak cokolwiek czyta, dalej o większości książek będzie miała dobre zdanie. Wszystko przez jej optymistyczne podejście, zakładające, że jeśli z lektury można wyciągnąć coś dla siebie, to jest ona wartościowa.
18 lat, kobieta, status: Czytelniczka, dodała: 3 cytaty, ostatnio widziana 21 godzin temu
Teraz czytam
  • Tańcz, tańcz, tańcz
    Tańcz, tańcz, tańcz
    Autor:
    Trzydziestoczteroletni bohater to wolny strzelec, dziennikarz piszący na zlecenie. Nie potrafi sobie ułożyć życia: rozwiódł się z żoną, czuje się samotny i opuszczony. Nękają go sny o hotelu Dolphin,...
    czytelników: 4745 | opinie: 117 | ocena: 7,25 (2128 głosów) | inne wydania: 1

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-08-20 08:33:16
Dodała książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Mroczne materie (tom 1)

Zapraszam na pełną recenzję, dyskusję, oraz notkę o autorze: http://zazamknietymiokladkami.blogspot.com/2018/08/magia-z-ponocy-northern-lights-philip.html?m=1

Pochylając się nad pomysłem fabularnym ,, Northern Lights", można spytać: Co fascynującego może oferować takie miejsce akcji jak daleka, pokryta wiecznym śniegiem i zmarzliną Północ? Na pewno nie można odebrać jej uroku, a dzięki...
Zapraszam na pełną recenzję, dyskusję, oraz notkę o autorze: http://zazamknietymiokladkami.blogspot.com/2018/08/magia-z-ponocy-northern-lights-philip.html?m=1

Pochylając się nad pomysłem fabularnym ,, Northern Lights", można spytać: Co fascynującego może oferować takie miejsce akcji jak daleka, pokryta wiecznym śniegiem i zmarzliną Północ? Na pewno nie można odebrać jej uroku, a dzięki obcowaniu z nią na nowo poznajemy siebie, odnajdujemy własne granice. Lyra, główna bohaterka „Northern Lights” jest dziewczynką wychowującą się na uczelni w Oxfordzie, i każdego dnia przyprawiającą profesrów o zawrót głowy. Jednak dorosłych mogą spotkać w wychowywaniu człowieka dwie tragedie - albo dziecko wyjątkowo głupie, albo takie o nadzwyczajnej kreatywności i inteligencjii. Drugim z tych przypadków jest właśnie Lyra. Osoba, którą każdy chciałby mieć po swojej stronie, a lękałby się takiego wroga. Gdzie leżą granice odwagi kogoś takiego? Czy w ogóle istnieją? To odkryje przed czytelnikiem i bohaterką Północ.

Philip Pullman stworzył historię o tyle wyjątkową, że skierowana jest ona zarówno do dzieci, jak i do dorosłych.Może to być po prostu książka przygodowa, z akcją dziejącą się w świecie podobnym do naszego, ale przebijającym magią, a może też być to opowieść, której niektóre wartości dostrzeże jedynie dojrzały czytelnik. Chodzi tu choćby o metaforyczne przedstawienie istoty dorastania, czy pokazanie, że trzeba kwestionować zaufanie wobec kogoś, do kogo je mamy  tylko ze względu na jego autorytet. A z drugiej strony nie dać się zmanipulować pozorom, że ktoś jest zły. 

Angielski w „Northern Lights” nie jest najłatwiejszy, ale nie najtrudniejszy, a co najważniejsze, jest bardzo ciekawy i po prostu urzekający.

Nie najłatwiejszy, ponieważ wiele tu słów typowych dla bogatego języka pisanego. Także w opisanych przygodach trzeba się spodziewać specjalistycznego słownictwa, którego możemy nie znać, jeśli naszą pasją akurat nie jest np. żeglarstwo. 

Nie najtrudniejszy, bo to z założenia książka dla dzieci, i nie ma tu pomysłów i refleksji trudnych do zrozumienia. Dlatego kiedy się już w nią wciągniemy, to jesteśmy w stanie wyłapywać znaczenie słów z kontekstu opowieści. 

Bardzo ciekawy, dlatego że autor wykorzystał głębię, jaką można wprowadzić do książki za pomocą języka, dlatego nazwy świata His Dark Materials i nazwiska postaci nie wzięły się z czystego przypadku, a zostały przemyślane. Dowiedziałam się o tym, próbując znaleźć w internecie, jakim światłem jest anbaric light, bo słownik w tej kwestii zamilknął. Wtedy znalazłam artykuł na stronie Oxford Dictionaries, i wszystkie dziwności w nazwach się wyjaśniły.

Po prostu urzekający, bo wiele tu konstrukcji gramatycznych takich jak inwersje. Poza tym zawsze myślałam, że magia jest bardziej magiczna w języku angielskim, niż w polskim. Każdy język ma swoje uroki.

Pod względem rodzaju swojej głębi przypomina mi Harry'ego Pottera - możliwe, że przez niektóre ze swoich motywów, takich jak dziecko bez rodziców, wyjątkowa osoba podążająca za swoim przeznaczeniem, czy więzienie, z którego nikt nie wychodzi... choć, dla jasności fanów chłopca z blizną, „Northern Lights” została wydana wcześniej.Ta utkana pod światłami zorzy polarnej książka jest pełna niebezpieczeństw i wyjątkowych pomysłów, wciągająca i potrafiąca zaczarować. Długo można by pisać o charakterze Lyry, jak i elementach składających się na samą powieść, ale mam nadzieję, że sięgniecie po ten świat zamknięty w kartkach i sami się przekonacie, dlaczego miasto ukryte wśród Aurory stało się kwestią tylu konfliktów, i poznacie ludzi, którzy swoją duszę noszą przy sobie, a nie w sobie...pokaż więcej

 
2018-08-18 11:56:55
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-08-17 13:48:41
Ma nowego znajomego: Jarek Zawisza
 
2018-08-16 23:59:17
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam
Cykl: The Rat (tom 4)
 
2018-08-16 00:37:41
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-08-16 00:36:48
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-08-13 11:19:34
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-08-13 10:57:16
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018, Chcę więcej, Lato, Posiadam, Z miłości do okładki
Autor:
Cykl: Sprawiedliwość owiec (tom 2)

Na recenzję z notką o autorce i dyskusję zapraszam na stronę: http://zazamknietymiokladkami.blogspot.com/2018/08/zbrodnia-i-owca-triumf-owiec-leonie.html?m=1
,,Owce lubiły opowieści, w których występowały owce - niestety takich historii było o wiele za mało i zwykle owce pojawiały się tylko gdzieś w tle."


Owce lubią opowieści o sobie, ludzi powinny więc cieszyć historie o ludziach....
Na recenzję z notką o autorce i dyskusję zapraszam na stronę: http://zazamknietymiokladkami.blogspot.com/2018/08/zbrodnia-i-owca-triumf-owiec-leonie.html?m=1
,,Owce lubiły opowieści, w których występowały owce - niestety takich historii było o wiele za mało i zwykle owce pojawiały się tylko gdzieś w tle."


Owce lubią opowieści o sobie, ludzi powinny więc cieszyć historie o ludziach. Tymczasem okazuje się, że darzymy sympatią również te owcze opowieści, co pokazała ilość sprzedanych egzemplarzy pierwszej książki Leonie Swann dotyczącej tych zwierząt, zatytułowanej Sprawiedliwość owiec. Ja jednak najpierw sięgnęłam po Triumf owiec, a wcześniejsza nieznajomość stada nie utrudniała lektury. 

Książka z założenia jest thrillerem, i choć ma w sobie elementy tego gatunku, i składa się na nie sama fabuła powieści, to postawienie owiec w roli głównych bohaterów, czyni z niej istną komedię. 
Owce wyprowadzają się z Irlandii, aby znaleźć się na francuskim pastwisku zimowym, gdzie ludzie mówią po niezrozumiałemu 'europejsku', a kozy z pastwiska obok śmierdzą i wiecznie pragną szaleństwa. Pasterka czyta im książki przed przyczepą, tak jak robił to ich dawny właściciel, ale wiele Rzeczy w ich życiu się zmieniło. Nie ma już bryzy pobliskiego morza, a jedynie nieprzenikniony las i chłód śniegu, oraz zamek służący dawniej za szpital psychiatryczny. Do tego tajemnica Garou. Czym on jest? Nikt nie wie, ale podobno Garou krzywdzi owce, i to wystarczy, aby bohaterowie z raciczkami wszczęli śledztwo w tej sprawie - a to wszystko pod niczego nie podejrzewającymi oczami pasterki i policji. Jednak ich metody detektywistyczne są nieco różne od ludzkich...

Owce i kozy przedstawione w książce Leonie Swann, mimo że dano im umiejętność mówienia między sobą i rozumienia mowy ludzkiej, inaczej niż ludzie świat pojmują. Brakuje im wiedzy o kulturze i języku, a także ludzkich obyczajach i naturze, przez co patrzą na nas jak na postępujące zupełnie nielogicznie istoty, wygadujące głupoty. W powieści jednak nigdy nie otrzymamy informacji, że zwierzęta czegoś z naszego świata po prostu nie rozumieją. Zamiast tego przyjmują wszystko na swój rozum, przez co książka staje się językową i fabularną komedią:
,,Jej okno wychodzi na pastwisko. Czy po waszym pastwisku chodzi jakieś okno? Bo po naszym nie. Ona kłamie!"


,,Komoda była jakby takim jagnięciem szafy."

Tę książkę pisaną z niestandardowego punktu widzenia polubiłam tez, bo przez swoją formę uwrażliwia nas na emocje zwierząt, które wielu ignoruje. Tak się dzieje na przykład za sprawą wątku z polowaniem z nagonką, gdzie narracja toczy się ze strony ofiary.

Książka jako thriller ma swoje mankamenty. Na przykład właściwa żwawa akcja zaczyna się dopiero w połowie, i poprzedzona jest raczej opisami życia owiec, niż treściwą fabułą. Zwierzęta te są oczywiście bardzo urokliwe, jednak sprawdzają się bardziej jako bohaterowie czegoś większego, niż postacie biografii. Mimo to, jako całość Triumf owiec wypada według mnie bardzo dobrze - z chęcią przeczytam pozostałe książki autorki, bo jestem urzeczona jej oryginalnością.

pokaż więcej

 
2018-08-13 08:20:17
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
Seria: Złota Seria
 
2018-08-13 08:19:23
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
Cykl: Nędznicy (tom 1)
 
2018-08-11 22:31:32
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-08-11 09:25:24
Ma nowego znajomego: Melancholia codzienności
 
2018-08-10 18:35:45
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
Cykl: Philip Marlowe (tom 6)
 
2018-08-10 18:08:54
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-08-10 13:40:22
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
Moja biblioteczka
354 136 2368
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (166)

Ulubieni autorzy (11)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (89)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd