Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji

Świat Książki
literatura polska felieton reportaż Japonia korporacja
literatura faktu
literatura polska felieton reportaż Japonia korporacja

Bardzo dużo informacji i szczegółowy opis kultury pracy, a także życia w Japonii. Jak dla mnie książka napisana trochę w monotonny sposób. Nie wiem, może oczekiwałam zbyt dużo patrząc na ocenę. Trochę ciągnęło się za mną uczucie jakby miało się za chwilę wydarzyć coś niesamowicie nietypowego dla Europejczyka, ale szok nie następował . Nawet jak opisywane były tamtejsze...

Japonia to kraj, który nie przestaje mnie fascynować. Marzenie podróży tam już 3 razy zostało spełnione, ale czymże 3-tygodniowe wakacje? Nie poznasz całej kultury i obyczajów, zwłaszcza tych codziennych w pracy. Autor zgrabnie opisuje swoje zmagania z Japończykami, i potwierdza się znane stwierdzenie, że efektywności w pracy Japończycy mogą się uczyć od nas. Mogą, ale czy...

Lektura obowiązkowa dla każdego kto wybiera się do Japonii. Warto poznać i poczytać o Tych ludziach i ich mentalności już wcześniej żeby wiedzie na co się nastawiać.

Tym razem zrobiłam sobie podróż do Japonii, a dokładniej do jednej z fabryk, która rządzi się korporacyjnymi prawami.

Po „Urobionych”, gdzie były problemy polskich pracowników i „Linii”, w której był obraz szwedzkiego rynku pracy, „Planeta K” pokazuje świat japońskiej korporacji.

Dostajemy opowieść o pięciu latach pracy z perspektywy jedynego zatrudnionego Europejczyka...

WOW. Mało brakowało a by mi ta książka przemknęła przed nosem. Byłam w księgarni i pytałam o coś podróżniczego. Wiadomo, w domu trzeba siedzieć teraz a o obcych krajach można c najwyżej poczytać Pani Księgarka ;) powiedziała ze ma ostatniego Milewskiego więc pośliniona wróciłam z nią do domu. Generalnie opowieść o pracy i życiu w Japonii. Polecam

Chyba spodziewałam się więcej po tej książce. Generalnie dość obrazowo opisuje pracę w japońskiej korporacji. Książka ma troche formę pamiętnika i metodycznie opisuje swoje spostrzeżenia, metody pracy, odczucia.

Fascynująca i nietuzinkowa podróż do odległej krainy, tam hen gdzieś na innym kontynencie i w innym świecie. Problemy które nam są nieznane, trzęsienia ziemi, elektrownie atomowe, poranne gimnastyki i picie z kontrahentami na umór do rana. Wpadłam w ta opowieść bez reszty.

Bardzo ciekawa książka, wciągnęła od samego początku.
Interesująco przestawiony temat japońskich pracowników, zwyczajów panujących w firmie, stosunków międzyludzkich.
Jedno mnie zastanowiło,czy żona autora nie miała nic do powiedzenia odnośnie takiego życia, że mąż i ojciec "non stop" praktycznie w pracy? Brakowało mi w tej książce spojrzenia ze strony partnerki autora...

Książka traktuje o Japonii, o biznesie i ogólnie o społeczeństwie tego kraju. Świetny materiał. Czyta się z zapartym tchem i choc nie jest to książka fabularna tylko reportaż/biografia to jednak sama tematyka jest niesamowicie interesująca.

Piotr Milewski urasta do roli podróżnika socjologa. Jego świetna książka o Islandii a teraz o Japonii pozwalają spojrzeć na te kraje z zupełnie innej, nowej perspektywy. Faktycznie czyta się ciekawie. Piotr magnetyzuje opowieścią. Bardzo wartościowa historia.

Dyskusje

1 150