Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji

Okładka książki Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji Piotr Milewski Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2020
Okładka książki Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji
Piotr Milewski Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Świat Książki
2020-02-26
2020-02-26
literatura polska felieton reportaż Japonia korporacja
Inne

Oficjalne recenzje i

Obcy z planety Japonia

Link do recenzji

1970 176 77

Podoba mi się ta relacja z pracy w japońskim korpo. Autor tak przesiąkł atmosferą panującą w pracy, tą powściągliwością, grzecznością, szacunkiem i czołobitnością, że odarł nas z emocjonujących opisów. Relacjonuje zdarzenia jak z nudnego meczu. Nic go nie dziwi zanadto, nic nie oburza. W sposób nader stonowany informuje nas, że takie czy inne wydarzenie miało miejsce. Niewiele wiemy o autorze. Ma 35 lat, żonę Japonkę Której Imienia Nie Znamy i syna Bez Imienia. Nie wiemy skąd jest i dokąd podąża. Tajemnica. Szkoda. Lekko ożywiłoby to bardzo stonowane sprawozdanie. Jeden obcokrajowiec i sześćset Japończyków. Nie wierzę, że jedynym faux-pas jakie popełnił autor było wydmuchiwanie nosa w chusteczkę. Ne pewno wywinął przez te pieć lat niejeden numer znaczy się popełnił niejedną gafę 😂 Interesowałoby mnie również gdzie pracowała żona autora, jakie różnice kulturowe zaobserwował autor żyjąc w społeczeństwie japońskim z żoną Japonką u boku itd. Itp. A teściowie? Też dobry temat. Chyba jakaś ciekawska jestem. Czekam na kolejną książkę autora o życiu w kraju kwitnącej wiśni.

Autor w książce poświęca wiele uwagi różnicom kulturowym między środowiskiem pracy w Polsce a w Japonii. Jest to bardzo przyjemna w odbiorze książka, którą polecam wszystkim znajomym w pracy o ile dyskutujemy jak się pracuje w różnych kulturach. Szczerze polecam autora i jego dzieło.

Chyba za dużo oczekiwałam od tej książki. Byłam bardzo ciekawa jak wygląda praca w japońskiej korporacji oczami mojego rodaka. Tym bardziej, że jedyną wiedzę jaką posiadałam przed przeczytaniem tej pozycji była taka, że ludzie z krajów azjatyckich bardzo dużo pracują. Niestety po lekturze tej książki tylko utwierdziłam się w tej wiedzy, nie uzyskując zbyt wielu dodatkowych informacji. A szkoda, bo książka bardzo dobrze się zapowiadała.

Piotr Milewski opisuje pracę w japońskiej korporacji bez zbędnego przynudzania. Same konkrety. Rozdziały są krótkie i treściwe, a liczne dialogi i wstawki z języka japońskiego pozwalają przenieść się do kraju kwitnących wiśni bez wychodzenia z domu.

Przyjemnie czyta się o zupełnie innej kulturze. Zupełnie innej mentalności i podejściu. Nie tylko do pracy, ale także do życia.

Przeczytamy tutaj o sytuacjach w biurze, negocjacjach z kontrahentami, ale także o wieczorach spędzonych z kolegami z pracy. Wszystko podane w przystępny sposób.

Dzięki książce dowiemy się jak zbudowana jest struktura japońskiej firmy, jakie panują w niej warunki oraz jakie relacje łączą pracowników nie tylko z szefostwem, ale także między sobą.

Piotr Milewski opisał swoje pięć lat w japońskiej korporacji w sposób interesujący. Momentami zabawny. Momentami smutny. Ale również i przede wszystkim realistyczny. Bez bajdurzenia.

Całkiem ciekawa, ale czasem się nudziłam.

Całkiem ciekawa, ale czasem się nudziłam.

Pierwszy raz mam styczność z próbą opowiedzenia jak sie pracuje w typowej japońskiej korporacji. Zawsze się mówi, że japończycy pracują dużo, praca dla nich jest najwazniejsza i właściwie nigdy się nie zagłębiałem w ten temat. Tutaj autor roztacza wręcz przerażającą wizję japońskiego rynku pracy. Zaczynam się zastanawiać, że jednak tak żle u nas nie ma :)

Książka napisana jest w formie pamiętnika i opowiada o czasie jaki autor spędził pracując w japońskiej korporacji, zatrudniającej około sześciuset pracowników. Wśród tej sporej grupy on sam był jednym obcokrajowcem.

W historii najbardziej widać jak różni się japońska mentalność od mentalności polskiej, czy świata zachodu. W naszym świecie nie jest niczym niezwykłym, że zmieniamy pracę co kilka lat albo nawet i częściej. Jednak w Japonii większość osób dostaje dożywotnie kontrakty, a spora część ludzi spędza w jednej firmie całe swoje życie. Autor wspomniał, że zwolnienie się, czy przejście do innego zakładu pracy nie jest mile widziane i osoby, które decydują się na taki ruch mają problem ze znalezieniem pracy oraz z zyskaniem szacunku innych. Dodatkowo w książce cały czas przebija się temat społecznych konwenansów i tego jak bardzo dla Japończyków ważna jest tradycja, umowy społeczne i szacunek dla innych. Autor co rusz musiał uczyć się nowych zasad lub często był ganiony za niestosowanie się do ogólnie przyjętych norm.

Najbardziej mnie w tej książce przeraziło to, że człowiek, który w gruncie rzeczy nie był Japończykiem, nie wychował się w tej kulturze tak łatwo się do niej przyzwyczaił i podporządkował. W firmie, którą opisuje przepracował ponad 5 lat i wydaje mi się, że gdyby nie sytuacja na świecie, która sprawiła, że finalnie odszedł z firmy K to pracowałby tam dalej. Ja osobiście nie wiem, czy wytrzymałabym pół roku. Ciągła kontrola ze strony przełożonych, sztuczne uśmiechy i udawanie, że wszystko jest w porządku, czy niechęć do brania urlopów i wręcz chwalenie ludzi za to, że go nie biorą lub za wykonywanie obowiązkowych nadgodzin jest dla mnie czymś niepojętym. Z jednej strony opisana kultura ma swoje plusy: stabilność zatrudnienia, poczucie, że ktoś się o nas troszczy, czy poczucie, że należymy do społeczności. Z drugiej jednak strony brak indywidualności, nieustanny stres, napięcie oraz ograniczanie wolności moim zdaniem niwelują zalety.

Na pewno jest to dobra pozycja dla osób, które nie mają zbyt dużego pojęcia o Japonii, czy jej kulturze (jak ja sama). Nie wiem jednak jak książka zostałaby odebrana przez kogoś kto się tym tematem interesuje - może nie jest zbyt odkrywcza. Niemniej jednak napisana jest w miły i przystępny sposób, rozdziały czyta się (lub słucha, jak w moim przypadku) szybko i przyjemnie, a sam autor prowadzi miłą narrację, może momentami nudną ale i tak przepełnioną informacjami na temat pracy w japońskiej korporacji.

Książka napisana lekko, szybko się czyta i dosłownie chłonie nowe informacje. Niektóre sytuacje były dla mnie tak odmienne i niezrozumiałe (jako dla osoby wychowanej w kulturze europejskiej), że aż drażniące i irytujące. Dlatego uważam, że książka jest absolutnie godna polecenia. Cóż za ironia!

Dość ciekawa, chociaż z czasem stała się nużąca...

Dość ciekawa, chociaż z czasem stała się nużąca...

Książka dobrze oddaje realia pracy w Japonii, jednal mało w niej konkretów, które mogłyby szególnie czytelnika zainteresować.