rozwińzwiń

Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji

Okładka książki Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji Piotr Milewski Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji
Piotr Milewski Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Świat Książki
2020-02-26
2020-02-26
literatura polska felieton reportaż Japonia korporacja
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Obcy z planety Japonia

2109 186 103

Świetnie napisane wspomnienia z japońskiej korporacji. Często lekko i dowcipnie podkreślające różnice kulturowe. Pan Milewski zwraca uwagę na szczegóły, ale nie porzuca ogólnego obrazu. Przez króciutki rozdziały czyta się to wyśmienicie i autentycznie kibicowałam autorowi, mimo, że wiedziałam, że w końcu rozstał się z praca w firmie K. Niektórzy bohaterowie drugoplanowi wydaja się bardzo interesujący, a rzadko tak bywa w autobiografiach. Polecam.

Niezła. Korporacja japońska stworzona dla ludzi od dnia zatrudnienia, aż do nieomalże śmierci - jest skonstruowana niby jak rodzina, kontroluje dni w pracy i czas po pracy, gromadzi wiedzę o wszelkich aspektach życia pracownika, bo jej zadaniem jest wychowanie idealnej, jednorodnej masy roboczej. I do takiego konstuktu trafia nasz rodak - Piotoru san - i dziwi się temu światu. Na szczęście dla niego przychodzi kryzys i nieoczekiwanie jego przygoda z japońską firmą rodzinną się kończy. I nieoczekiwanie nasz rodak z nagła odzyskuje oddech. I pewnie ten szok dał mu impuls do napisania książki. Cieszę się, że odzyskał siebie. I książka jest naprawdę spoko.

Dotarłam do połowy, potem włączyłam audiobook do czytania. Niestety nie dotrwałam, bo zwyczajnie przestało mnie interesować co będzie dalej, a nawet więcej - nie spodziewałam się, żeby spotkało mnie tam coś ciekawego. Poprawnie napisana książka, początek rzeczywiście zachęcający, świetny temat, ale brak tu historii, refleksji z świata wewnętrznego.

Bardzo mi się podobała, lecz lekko monotonna

Bardzo mi się podobała, lecz lekko monotonna

Zabrakło mi większej ilości konkretów. Tak naprawdę to wałkowanie w kółko kilku założeń na temat odmiennej kultury i ich (Japończyków) wręcz poddańczego podejścia do pracy i umiejscowienia w strukturach firmy czy przynależności do grupy. Niewiele też autor zdradził szczegółów związanych ze specyfiką swojej "działki", pracownika zatrudnionego w dziale sprzedaży. Mnóstwo ogólników, niesamowita poprawność w przekazie opisującym korporację, ale też trochę megalomańskie podejście do własnej osoby. Wolę jednak oglądać świat i ludzi z różnych perspektyw. Nie wszystko i nie każdy w realnym świecie jest przecież idealny. Mimo wszystko, był to całkiem mile spędzony czas. Z tym, że raczej oprócz wartości czysto rozrywkowej zbyt wiele nie da się z tej pozycji wyciągnąć.

Na półkach: , , , , ,

No żesz! kolejna klapa, a takie świetne opinie. NUUUDY! zasnąć idzie, dotrwałam do 130 strony, przeczytałam kilka ostatnich stron także... i nic... jak można tak pisać, to jest reportaż, wspomnienia?!?! Boze uchowaj! z daleka będę się trzymać od Pana Autora. Temat może i zajmujący, nigdy nie zetknęłam się z ta kulturą, ale sposób pisania, nie do przełknięcia! odradzam!!!

Dobrze, lekko napisany pamiętnik o pracy w korpo.

Dobrze, lekko napisany pamiętnik o pracy w korpo.

To taki pamiętnik autora o pracy w japońskiej korporacji, fragmenty z życia wzięte, subiektywne spojrzenie i podzielenie się doświadczeniami. Przyjemna, ale nic ponad.

Współpraca barterowa z wydawcą.

Współpraca barterowa z wydawcą.

Autor opisuje swoją pięcioletnią przygodę z firmą K. (nigdy nie pada jej prawdziwa nazwa),w której pracuje w dziale handlowym i jest jedynym obcokrajowcem (!) w historii przedsiębiorstwa. Określa wszystko, od momentu rozmowy kwalifikacyjnej po ostatnie dni w pracy. Jego doświadczenia były dla mnie jak zderzenie ze ścianą (być może jest to spowodowane brakiem mojej biegłości w pracy w tradycyjnym korpo),z każdą upływającą minutą wyraz mojej twarzy był coraz bardziej zdumiony. Przyzwyczajeni jesteśmy do 26 dni wolnych od pracy, stawiania wieży na L4. Czas pracy też jest w miarę stabilny a nadgodziny, owszem, zdarzają się przymusowe, no ale heloł, nie non stop. Wszelkie odchyły wydają się być u nas aberracją i skłaniają do zmiany pracy - niewolnictwo zostało zniesione.

No nie w Japonii.

Praca ma być najważniejsza. To jej trzeba się poświęcić, maksymalnie zaangażować. Wolne? Ale po co? Odpoczniesz na emeryturze. Masz 10 dni i się ciesz. Jesteś chory? Bierz witaminowe shoty i do roboty! Chcesz wyjść równo po 8h godzinach pracy? Jasne, jeśli tylko Twój przełożony to zrobił. Inaczej tkwisz za biurkiem, bądź jesteś na ustach wszystkich.

I tak do tej upragnionej emerytury. Czy to są warunki do dobrego i wartościowego życia? Czy to sukces kraju powinien być najważniejszy? Na pewnym etapie tak. Dzięki takiego reżimowi Japonia jest w tym miejscu w którym się znajduje, jednak z drugiej strony, społecznie, ten kraj leży i kwiczy. Jego przyszłość, demograficznie, wręcz nie istnieje.

Milewski świetnie przedstawił pracę w japońskim korpo. Opisał to lekko, przyjemnie. Nie oceniał, a opisywał. Wyciąganie wniosków pozostawił czytelnikowi. Była to doskonała lektura, która zachęca do myślenia i docenienia tego co się ma. No i do sięgnięcia po inne książki o Japonii, bo nie w każdym ichniejszym korpo tak jest, prawda? Prawda?

Ciekawy reportaz o legendarnym stylu pracy i zycia mieszkancow Kraju Kwitnacej Wisni.Czyta sie blyskawicznie,choc nie do konca satysfakcjonuje jako reportaz,bardziej jako wspomnienia

1 790
    1 500