Wielka Brytania

Seria: Świat Według Reportera
Wydawnictwo: G+J
Ag2S

Świat Według Reportera jest serią książek z zapisem podróży znanego dziennikarza, prowadzącego i reportera Wiadomości TVP1– Piotra Kraśko. Czy Francja wciąż jest imperium, jak chcą wierzyć Francuzi? Co croissanty mają wspólnego ze zwycięstwem naszej husarii w odsieczy wiedeńskiej? Czy gwiazdki Michelin są warte poświęcenia życia i za co przepraszała kata Maria Antonina tuż przed śmiercią?...

Czy Francja wciąż jest imperium, jak chcą wierzyć Francuzi? Co croissanty mają wspólnego ze zwycięstwem naszej husarii w odsieczy wiedeńskiej? Czy gwiazdki Michelin są warte poświęcenia życia i za co przepraszała kata Maria Antonina tuż przed śmiercią? Dlaczego najlepsze restauracje świata są w Hiszpanii i czemu rok to czasem za mało, by zarezerwować tam stolik? Co widziała Madonna z okna swojego domu w West Hollywood i dlaczego w Bel Air nie ma chodników? Gdzie mieszkają najbogatsi Amerykanie i dlaczego nie sposób zapanować nad gangami, które królują tuż obok? Co się kryje w podziemiach Nowego Jorku i kto ma widok z jego dachów? Jak i za ile można kupić najdroższy apartament przy Central Parku?

Niełatwo zrozumieć kraj, którego mieszkańcy uważają, że to świetny pomysł, by instalować nad umywalką osobne krany do ciepłej i zimnej wody. Ich stosunek do okazywania emocji najlepiej oddaje jedno z noworocznych przemówień Elżbiety II. Po roku, w którym rodzinę królewską prześladowały nieustające skandale, stwierdziła tylko: „Nie będę go wspominała z niczym niezmąconą przyjemnością”.
Z siedziby premiera przy Downing Street 10 władano niegdyś niemal ¼ powierzchni globu. Po wielkim imperium zostało tylko wspomnienie, ale Wielka Brytania jest wciąż jednym z najciekawszych krajów Europy. Choć sami Brytyjczycy mają opory co do mówienia o sobie: Europejczycy.

źródło opisu: Wydawnictwo G+J RBA, 2012

źródło okładki: http://guj.burdamedia.pl/