japonia, tokio, podróż, kraniec, świat
elfijka

Tokio jest najdziwniejszym miastem, w jakim się kiedykolwiek znalazłam. To najbardziej naszpikowane technologią miejsce na świecie, gdzie mieszkańcy podróżują pociągami mknącymi z prędkością 300 km/godz., nocują w hotelach przypominających kapsuły, piją fluorescencyjne drinki, a potem do rana grają na automatach, których jest tu więcej niż w Las Vegas. I więcej niż mieszkańców. Z drugiej strony wśród tych wszystkich udogodnień wydają się najbardziej samotnymi i zagubionymi ludźmi jakich kiedykolwiek spotkałam. Ale może w tym tkwi właśnie magia Tokio i dlatego chcemy to miasto zobaczyć? Może tak właśnie będzie wyglądała nasza przyszłość, a któż z nas nie jest jej ciekawy.

źródło opisu: http://www.gjksiazki.pl/ksiazki,2,9,637,tokio-kobi...(?)

źródło okładki: www.gjksiazki.pl

onika | 2018-04-07
Na półkach: Przeczytane, Z podróży, Ebooki
Przeczytana: kwiecień 2018

„Japonia (Tokio)” Martyny Wojciechowskiej to malusia książeczka i o stolicy kraju Kwitnącej Wiśni jest tam tyle, co kot napłakał. W zasadzie jest tam garść podstawowych informacji, które na własną rękę można znaleźć w Internecie, a miejsca, które warto zobaczyć, pokazane są na zdjęciach. Bo tak naprawdę to nie o miasto autorce chodziło, a raczej o pokazanie kultury kawai, która zdominowała współczesną Japonią i niektórych z subkultur, pozwalających młodym Japończykom (i nie tylko młodym) wyrażać swoją tożsamość. Bo biorąc pod uwagę podobieństwa stylizacji, trudno mówić tu o ekspresji indywidualności. Muszę przyznać, że są to naprawdę egzotyczne zjawiska. Mam jednak wrażenie, że Wojciechowska zaledwie prześlizgnęła się po temacie, a publikacja ta powstała przy okazji kręcenia reportażu. Osoby, które są zafascynowane Japonią raczej będą rozczarowane. Dla laika – może być.

Dociekliwy_Kotek | 2017-11-09
Przeczytana: październik 2017

Przyznaję, że oczekiwania miałam bardzo niskie, spodziewałam się garści nudnych ogólników i powierzchownych uwag o życiu w najdziwniejszej metropolii świata, a spotkało mnie miłe zaskoczenie.

Martyna Wojciechowska nie zawraca sobie głowy powielaniem banałów o wiśniach, gejszach i kimonach. zamiast tego uchyla drzwi do świata japońskich subkultur, a konkretnie - dziewczyn i młodych kobiet wcielających w życie ideał słodkiej, eleganckiej, dziewczęcej księżniczki.
Książeczka, chociaż krótka, nie jest tylko portretem głównej bohaterki reportażu i jej dwóch przyjaciółek. Wojciechowska rozmawia z rodzicami Kanae i bez żadnych pretensji do reportażu na miarę Kapuścińskiego, niejako przy okazji, zdradza wiele na temat sytuacji kobiet w Japonii, tego, jak są postrzegane i jakie miejsce się im wyznacza. Bez komentarzy, bez ocen, po prostu pozwala mówić swoim bohaterom.

Jak na popularną książeczkę, prawdopodobnie bez ambicji dokonywania szczegółowych analiz, "Japonia (Tokio)"...

fynfeuro | 2017-06-14
Przeczytana: 02 czerwca 2017

Szybko się czyta i jak na Martynę przystało, łatwo i ciekawie opisane współczesne obyczaje i życie pewnej japonki.

Goldie | 2017-06-06
Przeczytana: 22 maja 2017

Książka dzieli się na dwie części - w pierwszej są informacje praktyczne o Japonii i Tokio, ale z racji objętości książki są dosyć lakonicznej, więc jeśli ktoś się wybiera do tego kraju, to lepiej skorzystać z bardziej rozbudowanego przewodnika. Natomiast druga część znacznie bardziej mnie zaciekawiła - bohaterką jest dwudziestopięcioletnia dziewczyna Watanabe Kanae. Na jej przykładzie autorka pokazuje życie młodej osoby w Tokio, modę, zachowania, podejście do życia i rolę kobiety we współczesnej Japonii. Nie sądzę aby był to powszechnie występujący schemat życia, bo takich księżniczek na utrzymaniu rodziców nie może być tam aż tak wiele, ale ta opowieść bardzo mnie zainteresowała. Jak zresztą programy Martyny Wojciechowskiej z cyklu "Kobieta na krańcu świata", gdzie przedstawia równie interesujące kobiety z różnych części naszego globu.

silwana | 2017-05-02
Przeczytana: 25 stycznia 2017

Książka jakoś nie zachwyca. Spodziewałam się czegoś lepszego. Już wcześniej oglądałam odcinek z główną bohaterką i niczego nowego się z książki nie dowiedziałam. Szkoda.

aPRIORI | 2016-07-29
Przeczytana: 15 grudnia 2015

Bardzo króciutka, przyjemna książeczka z ładnymi zdjęciami. Mimo, że jako fanka Japonii z dwuletnim stażem nie dowiedziałam się z niej niczego nowego, często do niej wracam. Dużym plusem jest solidne wykonanie - spodziewałam się wypadających stron, jak to przy takich miniaturkach bywa, ale nic w tym stylu nie miało miejsca.

Magdalena-cherry | 2015-08-10
Przeczytana: 09 sierpnia 2015

Krótko i na temat, jednakże bardziej wymagający czytelnik lub osoba znająca się na temaiet nic nowego się z tej książki nie dowie.

Śpioszek | 2015-08-06
Przeczytana: kwiecień 2015

Książka (a może powinnam powiedzieć "książeczka"?) trafiła jakiś czas temu w moje ręce. Szkoda,że jest niewielkich rozmiarów, jednak tą cechę można usprawiedliwić barwnymi, ciekawymi fotografiami, których jest wiele. O niektórych rzeczach już czytałam wcześniej np. o subkulturach, jednak nie miałam pojęcia co kieruje ich postępowaniem, dlaczego mnóstwo dziewczyn decyduje się na bycie lolitkami. Wisienką na torcie okazało się spotkanie z Watanabe Kanae, dzięki której możemy poznać życie w Tokio, z punktu widzenia Japonki. Nawet sama przez chwilę stwierdziłam,że kicz (który przez Tokijczyków uważany jest za coś słodkiego, po prostu kawaii) ma coś w sobie. Pozytywną cechą książki są przedstawione informacje dotyczące Japonii, które mogą przydać się osobom chcącym odwiedzić ten kraj, trochę historii państwa, a także rozmaitych ciekawostek (w życiu bym nie pomyślała,że Japonia jest największym producentem truskawek na świecie).

Mako | 2015-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2015

Książeczka niewielka, ale za to niezwykle bogata w takie dziwactwa i absurdy, o jakich mi się nawet nie śniło przeczytać. Uświadomiłam sobie, jak mało do tej pory wiedziałam o Japonii, chociaż trochę o niej czytałam, sięgając również po literaturę z tego kraju. Ale to co opisała Martyna Wojciechowska przyprawiało mnie o spazmy śmiechu i okrzyki niedowierzania. Programu w telewizji nie widziałam, więc wszystko było dla mnie nowością. Na początku otrzymujemy trochę praktycznych porad, gdybyśmy kiedykolwiek zdecydowali się wybrać to tego najdroższego miasta świata. Danie główne to bohaterka opowieści, 25-letnia Watanabe, przedstawicielka stylu kawaii. Ostra jazda bez trzymanki po świecie czegoś, co my moglibyśmy nazwać przesłodzonym kiczem, a dla Japończyków jest to niezwykle urocze.
Polecam przeczytać, żeby uświadomić sobie jakie przepaście dzielą różne kultury. Wydawałoby się, że nasz świat to jedna wielka "globalna wioska". Nieprawda. A ta książeczka to najlepszy dowód na to. Ja po...

Annie | 2014-09-17

Czego brak tej książce? Obiektywizmu! Prawie cały czas przedstawia się Tokio jako "najgorsze miejce świata". Generalnie obie książki M. Wojciechowskiej o Japonii to porażka. Niestety jest to bardzo stronnicze, wybiórcze i nastawione na przedstawienie Japonii jako dziwacznego miejsca, które nie nadaje się do życia. To co w tych książkach było okej to zbiór informacji dla turystów, krótka notka historyczna oraz sporo (jak na tak małą książeczkę) zdjęć.