Religia Hitlera

2011-11-24
2011-11-24
Agnieszka Walczy
Hitler religia socjalizm

Rewelacyjna książka systematyzująca wiedzę o podstawach nazizmu, mających iście religijny charakter. Autor w drobiazgowy sposób opisuje korzenie nazizmu, tak naprawdę od początku XIX wieku. Poznajemy kolejne osoby, które rozwijały germańskość i "wielkość" Niemiec.

Lektura jest długimi momentami wstrząsająca. Często widać w tych ideach współczesne Niemcy i ich sympatyków (np. Tuskowe manipulacje Bogiem i polskimi katolikami).

Zabrakło mi w tym wydaniu większej ilości ilustracji, zdjęć itp. Poza tym to naprawdę kawał dobrej lektury.

Niedawno wydana w Polsce praca stanowi unikalną pozycję na naszym rynku. Jest to bowiem szczegółowa analiza religijnych i mistycznych korzeni nazizmu jako całości i osobistych poglądów Hitlera w szczególności. Hesemann, opierając się na wielu źródłach, wskazuje, że wbrew utartym, obiegowym opiniom hitleryzm nie miał nic wspólnego z ortodoksyjnym chrześcijaństwem. W pierwszej części autor przedstawia drogę religijną Fuhrera od uczęszczania do katolickiej szkoły, przez zerwanie z Kościołem we wczesnym wieku młodzieńczym, fascynację mityczno-pogańskimi poglądami i twórczością Wagnera czy wiarę w lodową teorię wszechświata. Dowiadujemy się też o związkach Adolfa z różnymi ugrupowaniami bazującymi na romantycznej mitologii germańskiej takimi jak Thule, wyznawcy Votana, armaniści, teozofowie czy Rycerze Aryjscy. Z każdej z tych zwariowanych i w sumie mało poważnych sekt czerpał Hitler groźne elementy, które wkrótce złożyć się miały na jego morderczy światopogląd. Mieszanina pogaństwa, mistyki, wegetarianizmu, heretycka wiara w aryjskość Chrystusa, powodowały coraz większą nienawiść nie tylko do judaizmu ale także do katolickiego Kościoła, który Hitler określał jako zażydzony lub chrysto-bolszewicki. Stosunek władcy III Rzeszy do Kościoła przedstawiony jest dokładniej w drugiej części książki, w której autor opisuje heretyckie lub wrogie wobec chrześcijaństwa poglądy nazistów. Poznajemy ich plany zniszczenia katolicyzmu na dwa sposoby: a) poprzez fizyczną eksterminację – Hitler planował, że po zwycięskiej wojnie zajmie się ostatecznym rozwiązaniem kwestii kościelnej, wieszczył erę upadku Kościoła i twierdził, że chrześcijaństwo jest najbardziej szaloną rzeczą, jaką kiedykolwiek w swoim obłędzie wydał ludzki mózg, a także nazywał apostolskie nauczanie żydowskim łajnem i kleszą paplaniną. b) drugi sposób, wcielany w życie już przed i podczas wojny polegał na rozmyciu ortodoksji katolickiej poprzez stworzenie tzw. chrześcijaństwa pozytywnego oraz przez totalną indoktrynację młodzieży wprowadzającą naukę o germańskości jako nową religię. Na zakończenie warto zwrócić szczególną uwagę na dwie rzeczy: podobną chęć zmiany chrześcijaństwa na bardziej „pozytywne” (czemu ortodoksja nie ma być pozytywna, to już nie rozumiem),postępowe czy zgodne z duchem czasów przejawiają praktycznie wszystkie ruchy wrogie wobec katolicyzmu, od reformacji (Hitler fascynował się Lutrem),przez rewolucję francuską, bolszewizm, czy współczesny liberalny modernizm religijny. Druga sprawa: każdy z tych ruchów walczy z katolicyzmem za pomocą odwołania się do nauki i przywoływania rzekomej niezgodności wiary z rozumem, jednocześnie czyniąc z samej nauki fanatycznie wyznawaną religię. Hitlerowska lodowa teoria wszechświata, nauka o rasach czy wyższość germańskości również miały jakoby ,,niepodważalne” podstawy naukowe i dlatego w oczach nazistów zyskiwały przewagę nad wstecznym i zacofanym Kościołem. Bardzo ważna książka, pokazująca dodatkowo (szerzej Hesemann omawia ten problem w Pius XII wobec Hitlera) paradoks, tego, że Pius XII określany przez Hitlera jako żydowski papież, przez propagandę komunistyczną nazwany został papieżem Hitlera – widać tutaj, że obie strony głównego wroga upatrywały w Rzymie.

Trafiłem przypadkiem i się nie zawiodłem. Bardzo dogłębnie przeanalizowane korzenie doktryny (jeśli można tak nazwać chaotyczny zlepek setek nieustannie ewoluujących koncepcji) Hitlera, która miała się zgodnie z jego planem stać narodowosocjalistyczną religią.

Odwoływanie się autora do krańcowych wręcz koniuszków owych korzeni czasem rzeczywiście męczy, ale bez tego trudno byłoby pojąć całą złożoność nazistowskich koncepcji. Podbudowana setkami cytatów, napisana eleganckim i w miarę możliwości przystępnym językiem, na pewno zainteresuje pasjonatów historii nazistowskich Niemiec.

Książka w pewnym momencie była już tak frustrująca wywodami ogromnie dogłębnymi na temat okultyzmu, korzeni antysemityzmu (ale po co aż tak dalekie wywody?) że zaczęła być kompletnie dalekim rozważaniem od całej filozofii Hitlera. Początek ksiązki dobry, dalej coraz gorzej.

Jeszcze nie skończyłem a już mogę powiedzieć - rewelacja. Wszystko na temat korzeni nazizmu - kto ich nie zna może się zdziwić.

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich jajogłowych sceptyków kwestionujących stwierdzenie, iż nazizm był religią. Po zapoznaniu się z przytoczonymi przez autora przykładami nie sposób nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Do przeczytania i przemyślenia.

• Do kupienia
  • Wojna i inne makabry
  • Szukam
  • Mąż bije i każe czytać.

Dodaj cytat z książki Religia Hitlera