Siedmiu ze Spandau

Wydawnictwo: Świat Książki
Les 7 de Spandau
978-83-247-1489-6
Dorota_1988

Po procesie norymberskim do Spandau trafiło siedmiu zbrodniarzy hitlerowskich. Byli to: Rudolf Hess, Albert Speer, Baldur von Schirach, Walther Funk, Konstantin von Neurath, Karl Dönitz i Erich Raeder. Jedynymi osobami (prócz strażników), które mogły ich widywać, byli więzienni kapelani. W rozmowach z autorką duchowni opowiadają o kontaktach ze swymi podopiecznymi. Jak eks-dygnitarze Trzeciej Rzeszy przyjęli wyroki trybunału? Czy mieli świadomość swej zbrodniczej działalności? Książka zawiera niepublikowane wcześniej dokumenty.

Igis | 2016-06-07
Na półkach: Historia, II WŚ, Przeczytane
Przeczytana: 2011 rok

Jedna z książek, z którymi zaczęłam moją wojenną przygodę :) Napisana jest w sposób wciągający, bardzo bezpośredni, dlatego ostatecznie pod koniec płakałam. Zdarza się :) Bo czułam się, jakbym siedziała z oskarżonymi w więzieniu, szczególnie dobrze przybliżone są sylwetki Hessa i Speera. Wynika to z tego, że razem z Baldurem siedzieli z więzieniu najdłużej, ale na temat pierwszego powstało wiele plotek, spekulacji i poddawany był szczególnej obserwacji, zaś drugi był wyjątkowo rozgadany po wojnie :) Czytając książkę trafiamy razem z tytułową 7 na salę w Norymberdze, potem zaś do więzienia. Poznajemy jego reguły, podejscie strażników do więźniów, rytułały... Jest to niesamowite doświadczenie, którego niestety żadna inna pozycja na temat procesu mi nie dostarczyła :( Jestem ogromnie wdzięczna, że taka pozycja została napisana, zapadła mi głęboko w pamięć i polecam ją wszystkim, bez względu na orientację w temacie, naprawdę dobra znajomość nazistowskich niemiec nie jest konieczna, aby...

| 2012-10-16
Przeczytana: 16 października 2012

Książka co najwyżej średnia według mnie. Mimo, że lubię książki typu wywiad-rzeka, to jednak relacje kapelanów ze Spandau nie przekonały mnie i nawet trochę rozczarowały. Spodziewałem się bowiem jakiejś bardziej wnikliwej analizy psychologicznej związanej ze wszystkimi tam osadzonymi, a nie tylko przede wszystkim (i praktycznie wyłącznie) ze Speerem i Hessem (chociaż i w tych przypadkach nie dowiedziałem się niczego nowego). Liczne powtórzenia związane z opisywaniem przez autorkę jednego i tego samego jak np. zajęć i planu dnia skazanych etc stają się bardzo szybko nużące, ponieważ nie wnoszą według mnie nic nowego. Szkoda, że w książce bardzo pobieżnie przedstawiono tematykę III Rzeszy, Adolfa Hitlera oraz tego, jak to się stało, że inteligentni, wykształceni, oczytani ludzie, jakimi niewątpliwie byli Speer i Hess poszli za Hitlerem i jego chorą wizją nowego świata nie mając wyrzutów sumienia popełniając zbrodnie i przyczyniając się do śmierci kilkuset milionów ludzi.

Marchewka | 2014-12-15
Przeczytana: 2013 rok

Aż nie chce się wierzyć, że przez tyle lat tak ogromne więzienie i jego obsługa było utrzymywane tylko dla 7 więźniów. A w zasadzie przez większość czasu istnienia tylko dla jednego. Naprawdę warto przeczytać.

kiniol89 | 2016-08-02
Pablo3mg | 2015-12-23