Mit Hitlera

Wydawnictwo: Replika
Hitler Myth
978-83-7674-015-7
Agata

Książka jednego z najwybitniejszych biografów Hitlera traktująca o mechanizmach propagandy i fenomenie osoby Hitlera w III Rzeszy. Tematem książki nie jest zasadniczo sam Hitler, lecz propagandowe tworzenie wizerunku, a przede wszystkim odbiór tego wizerunku przez Niemców przed utworzeniem III Rzeszy oraz w okresie istnienia tego państwa. Ujmując to nieco inaczej, można powiedzieć, że tematem...

Tematem książki nie jest zasadniczo sam Hitler, lecz propagandowe tworzenie wizerunku, a przede wszystkim odbiór tego wizerunku przez Niemców przed utworzeniem III Rzeszy oraz w okresie istnienia tego państwa. Ujmując to nieco inaczej, można powiedzieć, że tematem tej książki jest nie tyle prawdziwy Hitler, ile postać, którą w nim widziały miliony Niemców.
Autor zajmuje się zatem czymś, co we współczesnych czasach nazwalibyśmy wizerunkiem politycznym, a co, metaforycznie ujęte w tytule, nosi nazwę „mitu Hitlera”.
Ta znakomita książka potwierdza fakt, iż tzw. mit Führera był nieodzownym warunkiem funkcjonowania państwa nazistowskiego.Autor udowadnia, iż podziw dla Hitlera nie wynikał z przyjęcia dziwnych i niejasnych założeń ideologicznych nazizmu, lecz z wartości społecznych i politycznych - wprawdzie często zniekształconych albo ukazywanych w skrajnych formach - lecz które można dostrzec w wielu społeczeństwach, nie tylko w III Rzeszy.

źródło opisu: Wydawnictwo Replika, 2010

źródło okładki: http://www.replika.eu

komestor | 2014-04-10

Ian Kershaw wskazał na teologiczny wymiar władzy totalitarnej (do podobnych wniosków doszedł także Norman Cohn, W pogoni za milenium : milenarystyczni buntownicy i mistyczni anarchiści średniowiecza, Kraków 2007, s. 263-266). W Trzeciej Rzeszy Führer był ucieleśnieniem Idei, którą wielbiono za jego pośrednictwem, owego Mitu, w który ubrała go nazistowska propaganda. Mniej ważna była fizyczna osoba wodza. Posiadał on zatem dwa Ciała – fizyczne i symboliczne (por. E.H. Kantorowicz, Dwa Ciała Króla: studium ze średniowiecznej teologii politycznej, Warszawa 2007). Oczywiście pochodzenie i legitymizacja władz (królewskiej, opisanej przez E.H. Kantorowicza, oraz nazistowskiej) były różne, narzędzia ich sprawowania jednak – w pewnym sensie podobne. Jak czytamy we wstępie, „powodów jego [Hitlera] olbrzymiej popularności należy szukać ‘nie tyle w samym wodzu, ile w tych, którzy go podziwiali’”. Wydaje mi się jednak, że punkt ciężkości leżał zarówno poza Wodzem, jak i poza ludźmi, którzy go...

Imachuemanch | 2013-08-11
Przeczytana: 31 grudnia 2012

Świetnie napisana książka, fachowa, ukazująca trochę różniący się od obowiązującego obrazu rzeczywiste oblicze władzy Hitlera i jego ugrupowania w Niemczech (w aspekcie propagandy). Ian Kershaw nie unika jednak moralizatorskiego zakończenia utrzymanego w polit-poprawnej konwencji.

LadyCherry | 2011-07-15

Właśnie przed dwoma dniami skończyłam czytać. Przyznam, że książka nie wniosła nic czego nie wiedziałabym wcześniej.

Michał Kolankiewicz | 2013-03-23

niezła książka mówiąca o psychologicznym aspekcie dotyczącym wpływu hitlera i jego PRowca na naród niemiecki

Tomasz | 2012-07-31

warto przeczytac, choc jesli ktos w tematyce IIWS siedzi glebiej to nie wnosi zbyt wiele nowego

tyrmand | 2016-11-06
CoNe | 2016-08-13