Religia Hitlera

Hitlers Religion
literatura faktu
Agnieszka Walczy
Hitler religia socjalizm

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich jajogłowych sceptyków kwestionujących stwierdzenie, iż nazizm był religią. Po zapoznaniu się z przytoczonymi przez autora przykładami nie sposób nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Do przeczytania i przemyślenia.

Niedawno wydana w Polsce praca stanowi unikalną pozycję na naszym rynku. Jest to bowiem szczegółowa analiza religijnych i mistycznych korzeni nazizmu jako całości i osobistych poglądów Hitlera w szczególności. Hesemann, opierając się na wielu źródłach, wskazuje, że wbrew utartym, obiegowym opiniom hitleryzm nie miał nic wspólnego z ortodoksyjnym chrześcijaństwem. W...

Trafiłem przypadkiem i się nie zawiodłem. Bardzo dogłębnie przeanalizowane korzenie doktryny (jeśli można tak nazwać chaotyczny zlepek setek nieustannie ewoluujących koncepcji) Hitlera, która miała się zgodnie z jego planem stać narodowosocjalistyczną religią.

Odwoływanie się autora do krańcowych wręcz koniuszków owych korzeni czasem rzeczywiście męczy, ale bez tego...

Książka w pewnym momencie była już tak frustrująca wywodami ogromnie dogłębnymi na temat okultyzmu, korzeni antysemityzmu (ale po co aż tak dalekie wywody?) że zaczęła być kompletnie dalekim rozważaniem od całej filozofii Hitlera. Początek ksiązki dobry, dalej coraz gorzej.

Jeszcze nie skończyłem a już mogę powiedzieć - rewelacja. Wszystko na temat korzeni nazizmu - kto ich nie zna może się zdziwić.

• Historia
  • III Rzesza
  • Chcę w prezencie
  • Literatura faktu- publicystyka, eseje, reportaże
  • Nazizm/Holocaust
  • Wojna i inne makabry