Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Armii Krajowej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
978-83-7399-498-0
Łukasz Kuć

Rotmistrz Witold Pilecki był jednym z najdzielniejszych żołnierzy Polski Walczącej i Polskiego Państwa Podziemnego. Czynnie uczestniczył w walkach o Niepodległość ojczyzny w latach 1914-1918, a potem ofiarnie jej bronił podczas wojny z bolszewicką Rosją. Od września 1939 r. rozpoczął się czas jego wojennych i konspiracyjnych zmagań, który prowadził przez KL Auschwitz, siatkę NIE, Powstanie Warszawskie i więzienie UB na Mokotowie. Wielokrotnie ryzykował życiem. Dopisywało mu jednak żołnierskie szczęście, aż do zmierzenia się z komunistyczną rzeczywistością powojennej Polski: stał się ofiarą mordu sądowego.

źródło opisu: Wydawnictwo Rytm, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictworytm.pl/index.php?s=karta&id=426

Meehoow | 2012-08-08
Przeczytana: 28 lipca 2012

"W 60. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz - 27 stycznia 2005r. - prezydent Aleksander Kwaśniewski w przemówieniu swoim wśród zasłużonych więźniów kacetu wyróżnił: Józefa Cyrankiewicza, Tadeusza Borowskiego, Sewerynę Szmaglewską, Bronisława Czecha, Xawerego Dunikowskiego, Władysława Bartoszewskiego i innych, ale małodusznie nie wymienił rtm. Witolda Pileckiego, podobnie jak nie wspomniał św. Maksymiliana M. Kolbego czy Zofii Kossak."

Przez dziesiątki lat zakłamań w tym kraju zamiast prawdziwych, bohaterami są ludzie pokroju Józefa Cyrankiewicza (który notabene przypisał sobie część zasług W. Pileckiego w tworzeniu ruchu oporu w Oświęcimu) czy "profesora" Bartoszewskiego, który w Auschwitz przebywał niespełna 7 miesięcy i w niejasnych okolicznościach został z niego zwolniony. Tym bardziej należy się cieszyć z każdej publikacji, która pokazuje, jak było naprawdę.

Niedawne oczyszczenie Rotmistrza z zarzutów sformułowanych w oskarżeniu z 1948r., szereg pośmiertnych odznaczeń czy chęć...

Panks55 Damian | 2013-06-24
Przeczytana: 03 września 2013

Spodziewałem się po Tej książce czegoś więcej niż tylko suchych faktów, dat i wydarzeń. Aby przeczytać tą książkę tak aby dużo zapamiętać trzeba być naprawdę skoncentrowanym.

Co nie zmienia faktu że Rotmistrz Witold Pilecki był bardzo szlachetnym, odważnym, dobrym człowiekiem.

Polecam tą książkę miłośnikom historii.

bodzio_14 | 2016-08-12
Przeczytana: 2015 rok