Bar dla potępionych

Okładka książki Bar dla potępionych
Kealan Patrick Burke Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Strefa mroku horror
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
horror
Seria:
Strefa mroku
Tytuł oryginału:
Currency of Souls
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2011-11-03
Data 1. wyd. pol.:
2011-11-03
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376489773
Tłumacz:
Grzegorz Komerski
Średnia ocen

                4,9 4,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,9 / 10
174 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
257
35

Na półkach: , , ,

Chaos – to słowo według mnie najtrafniej opisuje powieść Kealana Patricka Burke’a. Pod dobrym tytułem, zachęcającą okładką i notką na jej ostatniej stronie kryje się niezbyt porywająca treść.

Być może nie znam się na literaturze grozy i wierni czytelnicy tego typu książek będą chcieli mnie ukamienować, jednak muszę przyznać, że powieść kilkakrotnie wzbudziła we mnie obrzydzenie, odłożenie książki i skierowanie oczu ku górze z towarzyszącym temu, znaczącym westchnieniem. Nie chcę zniechęcić do lektury, bo ilu czytelników, tyle gustów. Przedstawiam jedynie moją subiektywną opinię, licząc się z tym, że nie każdy może przyznać mi rację.

Pomysł jest dość oryginalny, aczkolwiek osoby wierzące w Boga mogą poczuć się nieco dotknięte, ale w przypadku takiej literatury dystans do wydarzeń jest u czytelnika obowiązkowy. Miasteczko Milestone, zapomniane, leżące gdzieś na końcu świata. Latarnie wzdłuż ulic nie działają, mieszkańcy nie spacerują po chodnikach, rzadko kiedy ktokolwiek wychodzi z domu. Jedynie pod knajpami przesiadują roześmiani, niezbyt trzeźwi obywatele. Jednym z tych miejsc jest bar „U Eddiego”, który wcale nie przypomina rozrywkowego lokalu, tak samo jak jego klienci. Nazwę bar zawdzięcza Eddiemu, o którym wiemy tylko tyle, że był łajdakiem, i został pogrzebany gdzieś za pubem. Mroczna speluna, w której co sobota spotykają się… grzesznicy, w celu odpokutowania za popełnione w przeszłości grzechy. Pieczę nad nimi sprawuje wielebny Hill, który co tydzień wyznacza osobę, która w ramach pokuty zabije kogoś innego, wsiadając w samochód i potrącając go na ulicy. Dlatego zdanie „Dzisiaj pojedziesz ty!” budzi grozę wśród klientów. Łatwo się domyślić, że z pastora też jest kawał drania.

Pewnej soboty w barze zjawia się uzbrojony mężczyzna wraz ze swoją dziewczyną, narkomanką i prostytutką. Swoją obecnością przewracają rytualny ciąg zdarzeń do góry nogami. Mózg wielebnego ląduje na ścianie, ktoś się wykrwawia, ktoś trzyma pod stołem pistolet gotowy do wystrzału. Tej nocy do odpokutowania za grzechy został wybrany szeryf Tom, który jest narratorem powieści. Jednak śmierć wielebnego pokrzyżowała te plany i zaczynają się dziać zupełnie nieprzewidziane rzeczy. I tu pojawia się chaos, o którym wspomniałam na początku. Mimo że starałam się czytać książkę naprawdę uważnie, do tej pory nie znam przyczyn niektórych sytuacji. Narracja przeskakuje z miejsca na miejsce, wszystko jest zagmatwane i nie do końca zrozumiałe. Sporo postaci, które są na początku książki opisane z wyglądu, jednak o ich charakterach nie wiemy zbyt wiele, dlatego czasem myliło mi się, kto jest kim, i dlaczego jeszcze się nie wykrwawił na śmierć. Dodam, że czasem wyobrażenia tych postaci budziły bardziej śmiech niż grozę, na przykład czarnoskóry nudysta Cobb czy facet, któremu ktoś usunął oczy, wciskając je kciukami do wnętrza czaszki. Są też gadające, rozjuszone jelenie biegnące przez miasto, które przypomniały mi ukochany w dzieciństwie film „Jumanji”. Pojawia się tu nawet duch piosenkarza Deana Martina wygłaszającego filozoficzne wywody życiowe oraz jego piosenka „There’s no tomorrow”. Groteska.

Język jest cyniczny i wulgarny, czasem nawet prześmiewczy. Chwytem poniżej pasa jest tu opisanie wizerunku Maryi jako kobiety, która „wygląda, jakby miała zaraz dostać ataku padaczki”. Niezbyt trafnych określeń jest tu więcej, jak na przykład „ulica za nimi jest śmiertelnie cicha i wyzuta z życia jak porzucony plan filmowy”.

Nie jestem fanką Kinga, nie oglądam horrorów. Być może dlatego książka do mnie nie trafiła. Po okładce zapowiadającej plejadę barwnych postaci i czarnego humoru, trochę się zawiodłam. Mam jednak nadzieję, że ta opinia przekona kogoś do skonfrontowania własnych odczuć z moimi i przeczytania tej powieści.

Książkę przeczytałam dzięki portalowi Kobieta20.pl

Chaos – to słowo według mnie najtrafniej opisuje powieść Kealana Patricka Burke’a. Pod dobrym tytułem, zachęcającą okładką i notką na jej ostatniej stronie kryje się niezbyt porywająca treść.

Być może nie znam się na literaturze grozy i wierni czytelnicy tego typu książek będą chcieli mnie ukamienować, jednak muszę przyznać, że powieść kilkakrotnie wzbudziła we mnie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    222
  • Chcę przeczytać
    189
  • Posiadam
    114
  • Teraz czytam
    9
  • Fantastyka
    5
  • Pożyczone
    3
  • Biblioteka
    3
  • 2019
    2
  • 2012
    2
  • 2013
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Bar dla potępionych


Podobne książki

Przeczytaj także