Proza

Okładka książki Proza Ryszard Milczewski-Bruno
Okładka książki Proza
Ryszard Milczewski-Bruno Wydawnictwo: Czytelnik literatura piękna
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1989-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1989-01-01
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
83-07-01591-X
Tagi:
powieść felietony
Średnia ocen

8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Legendarni i tragiczni. Eseje o polskich poetach przeklętych. Tom 2 Andrzej Babiński, Stanisław Czycz, Jan Marx, Ryszard Milczewski-Bruno, Marian Ośniałowski, Jan Rybowicz, Stanisław Swen-Czachorowski, Włodzimierz Szymanowicz
Ocena 6,9
Legendarni i t... Andrzej Babiński, S...
Okładka książki Kroki po śladach. Wiersze, szkice poetyckie. (Antologia najmłodszej poezji płockiej) John Ashbery, Iwona Barcikowska, John Berryman, Jacek Bierezin, William Blake, Ewelina Boczkowska, Jorge Luis Borges, Andrzej Bursa, Edward Estlin Cummings, Emily Dickinson, Dorota Dziedzic-Chojnacka, Anna Fiłoniuk, Steven Foster, Robert Frost, Tomasz K. Garkowski, Allen Ginsberg, Ewa Gołomska, Marek Grala, Adrian Henri, Zbigniew Herbert, Małgorzata Hillar, Wacław Iwaniuk, Rafał Jarzębowski, Robinson Jeffers, Janusz Kaczorowski, Artur Kanigowski, Wioletta Karpińska, Tymoteusz Karpowicz, Barbara Klicka, Aleksandra Kołodzieska, Małgorzata Kowal, Janusz D. Krusiewicz, Bartek Lewandowski, Małgorzata Mielcarek, Ryszard Milczewski-Bruno, Czesław Miłosz, Aleksandra Mroczek, Agnieszka Osiecka, Frank O’Hara, Brian Patten, Jacques Prévert, Agnieszka Radkowska, Craig Raine, Charles Reznikoff, Theodore Roethke, Tadeusz Różewicz, Carl Sandburg, Patrycja Suszek, Wisława Szymborska, Stefan Themerson, Magdalena Urbańska, Maciej Woźniak, Adam Zagajewski
Ocena 7,8
Kroki po ślada... John Ashbery, Iwona...
Okładka książki Kaskaderzy literatury. O twórczości i legendzie Andrzeja Bursy, Marka Hłaski, Haliny Poświatowskiej, Edwarda Stachury, Ryszarda Milczewskiego-Bruna, Rafała Wojaczka Jan Z. Brudnicki, Andrzej Bursa, Ziemowit Fedecki, Marek Hłasko, Edward Kolbus, Jan Marx, Ryszard Milczewski-Bruno, Halina Poświatowska, Stanisław Stabro, Edward Stachura, Stanisław Stanuch, Rafał Wojaczek
Ocena 7,4
Kaskaderzy lit... Jan Z. Brudnicki, A...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
220
176

Na półkach:

Poezja Bruno-Milczewskiego jest objętościowo pokaźna i rozlewa się na różne rejony Bytu. Na przykład wiersz zatytułowany "Wódka". W tym momencie zapoznaję się z jego zawartością:

: Nie ma zarostu
A ją golą - -
:Grzeje - ale
Nie przyodziewa ----
: Pierwszy łyk nie -
Smaczny - a
Ostatni może za-
Szkodzić - -
W Górze i na dnie - jedno-
Cześnie - być do-
Nosicielem siebie!

Ręce pastewne
Pizdum - grizdum
Karta - stół:
Zanieść się jak
Się setkę niesie!

Pościel pościel - -

To już koniec wiersza...chociaż miała być proza.
Jakoś tak wyszło.

Poezja Bruno-Milczewskiego jest objętościowo pokaźna i rozlewa się na różne rejony Bytu. Na przykład wiersz zatytułowany "Wódka". W tym momencie zapoznaję się z jego zawartością:

: Nie ma zarostu
A ją golą - -
:Grzeje - ale
Nie przyodziewa ----
: Pierwszy łyk nie -
Smaczny - a
Ostatni może za-
Szkodzić - -
W Górze i na dnie - jedno-
Cześnie - być do-
Nosicielem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
988
988

Na półkach: , ,

Zaglądając na LC byłem niezwykle ciekawy, ile osób czytało i pamięta jeszcze twórczość Ryszarda Milczewskiego. „Ruszaj się Bruno, idziemy na piwo, niechybnie brakuje tam nas…” – tak Edward Stachura uwiecznił w piosence jednego ze swoich przyjaciół. Obaj umarli młodo, w tym samym 1979 roku, w odstępie zaledwie dwóch miesięcy. Pozostał dorobek poetycki i prozatorski, który doczekał się zbiorczego wydania w trzech tomach w dziesiątą rocznicę niespodziewanej śmierci. Tymczasem zainteresowanie raczej hm… eufemistycznie mówiąc, średnie ?
Czy podobało mi się ? Trafiłem niestety tylko na tom zawierający prozę. Przeczytałem z zaciekawieniem, choć nie zachwyciło mnie tak jak wczesny Sted, gdzie emanowała wola życia. Może życiorys Bruna był bardziej „posplątywany” – człowiek wielu zawodów, obserwator życia codziennego, gdzie dominuje papieros i alkohol. Prawdopodobnie umieściłbym jego twórczość gdzieś pomiędzy Stachurą a Himilsbachem. To nie jest słodkie pisanie, jest słodko-gorzko, tak jak w czasach poprzedniego ustroju być mogło. Doceniam fakt wyróżnienia nagrodą St. Piętaka oraz (dwukrotnie) nagrodą imienia T. Peipera, choć nie jest to literatura dla każdego. Trochę jak z operą: albo polubisz, albo znienawidzisz. Ja w każdym razie zachęcam.

Zaglądając na LC byłem niezwykle ciekawy, ile osób czytało i pamięta jeszcze twórczość Ryszarda Milczewskiego. „Ruszaj się Bruno, idziemy na piwo, niechybnie brakuje tam nas…” – tak Edward Stachura uwiecznił w piosence jednego ze swoich przyjaciół. Obaj umarli młodo, w tym samym 1979 roku, w odstępie zaledwie dwóch miesięcy. Pozostał dorobek poetycki i prozatorski, który...

więcej Pokaż mimo to

avatar
453
173

Na półkach:

Znalazł mi się Milczewski-Bruno na półce z książkami nie wiem skąd. Po prostu był. Cóż za szczęście, że on tam był.
Proza podzielona na trzy części, każda część zachwycająca w inny sposób. "Jak już, to już" - debiut prozatorski Bruna. Jak ją opisać? Może tak: wódka, śledzie, ogórki kiszone, papierosy MOCNE, koleje losu zwykłych-niezwykłych ludzi, niesamowity, niezastąpiony klimat PRL, szare miasta, ciepłe wsie, mlecze.
Dalej: felietony zawierające dużo treści "Jak już, to już", ale nie tylko, przemyślenia, zdarzenia, czasem czarny humor.
I ostatnia część, istna wisienka na torcie: poezja! Mnóstwo pezji! Multum informacji na temat poetów debiutujących w latach 70, ich pochwały i krytyka. Dla kogoś uwielbiającego czytać i odkrywać poezję to istna kopalnia ;) Nie omieszkam w niej pogrzebać. (Odbiegając od samej poezji, znalazłam w Prozie dużo tytułów, genialnych tytułów, które oczywiście zapisałam do przeczytania). Cieszę się, że poznałam Bruna, jego Poezji na razie nie ruszam, bo wciąż tkwię przy Tuwimie (jeden wiersz dziennie, codziennie),a do całego kompletu brakuje mi jedynie Listów, które zamierzam zdobyć. :)

Znalazł mi się Milczewski-Bruno na półce z książkami nie wiem skąd. Po prostu był. Cóż za szczęście, że on tam był.
Proza podzielona na trzy części, każda część zachwycająca w inny sposób. "Jak już, to już" - debiut prozatorski Bruna. Jak ją opisać? Może tak: wódka, śledzie, ogórki kiszone, papierosy MOCNE, koleje losu zwykłych-niezwykłych ludzi, niesamowity, niezastąpiony...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    14
  • Przeczytane
    8
  • Posiadam
    4
  • Powieść
    1
  • 📌 Inne
    1
  • Ulubione
    1
  • Literatura polska
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Proza


Podobne książki

Przeczytaj także