Listy do Boga

2011-10-01
978-93-7557-111-0
Paweł Kopycki
wiara choroba

Naprawdę fajna książka. Takie powieści sprawiają, że potem bardziej doceniamy swoje życie. Piękna historia, bardzo polecam przeczytać <3
Oceniam na 7 lub nawet 8 ;)

Oceniam na 7 lub nawet 8 ;)

Przeczytałam, ale niestety do niej nie powrócę. Książki napisane pod wpływem i na podstawie filmu, są mało ambitne. Nie, nie, nie.

Rewelacyjna książka, chwyciła mnie za serce. Na długo pozostanie w mojej pamięci. Przepiękna historia, płakałam nie raz.

Prawdopodobnie po tę pozycję nigdy bym nie sięgnęła, gdybym nie dostała jej w prezencie. Miałam opory, żeby ją w ogóle zacząć czytać, bo tematyka chorych na raka dzieci jest dla mnie zbyt wzruszająca i nie chciałabym pochlipywać nad każdą stroną.
A jednak przeczytałam i postaram się ją ocenić obiektywnie, pomijając moją generalną niechęć do tego typu literatury.
Rodzina Doherty przeszła wiele począwszy od nieplanowej ciąży w młodym wieku, poprzez śmierć męża i ojca oraz wiążących się z tym problemów finansowych aż do niespodziewanej choroby młodszego syna i brata (Taylera).
Jak sam tytuł wskazuje, dużą rolę w ich życiu odgrywa Bóg. W Nim szukają ukojenia, zrozumienia i sensu tego, co się dzieje w rodzinie. Może za wyjątkiem Bena (starszego syna) wszyscy są przekonani, że modlitwa jest lekarstwem na każdą bolączkę.
I to jest właściwie główny temat książki. Nie znajdziemy w niej opisu walki z chorobą, zmagania się z kolejnym dniem, nie czujemy bólu, który przecież musiał towarzyszyć Taylerowi. Nie widzimy matki złorzeczącej Bogu i domagającej się jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: dlaczego? Jeśli dopada ją chwila zwątpienia, co dzieje się niezmiernie rzadko, to od razu ktoś z otoczenia (najczęściej jej matka, pomagająca w opiece nad chłopcami),przypomina jej o sile modlitwy lub cytuje odpowiedni fragment z Biblii.
Postacie drugoplanowe (pielęgniarki, kierownik poczty, sąsiedzi) to też osoby wierzące. Nawet popijający listonosz był w stanie dotrzeć z baru wprost do kościoła.
A zatem Tayler to bohater pozorny*, ponieważ to nie on, ale dzięki niemu, trafiamy do głównego bohatera-Boga. Siedmioletnie dziecko w swej ufności i prostocie postrzegania świata, nie stara się zgłębiać wyrokówBoskich, nie docieka przyczyn, ale bezgranicznie poddaje się woli Wszechmogącego. Przesłanie jest zatem dość klarowne: Bóg ma swoje wyższe cele, które my na ziemi powinniśmy z pokorą zaakceptować, a nie podawać w wątpliwość. W „Listach do Boga” nie ma miejsca na filozoficzno-teologiczne rozważania o jestestwie, przemijaniu, sensie cierpienia itd. Czy to źle? Przypuszczam, że nie po to ta książka powstała. Ona po prostu miała „pokrzepić serca” tych, którzy borykają się z problemem choroby i szukają światełka w tunelu w oparciu o wiarę w Boga.
„Listy” są napisane prostym językiem (przeczytałam w oryginale, więc nie wiem jak wygląda polskie tłumaczenie),ale wydaje mi się, że to świadomy zabieg autorów, umotywowany wiekiem małego protagonisty. Według mnie ten infantylny styl jest jak najbardziej na miejscu i dlatego w żaden sposób mnie nie raził.

* bohater pozorny to nie jest termin z literaturoznawstwa, wymyśliłam go na potrzeby tego tekstu :)

Rodzina...

Beznadziejna.

Beznadziejna.

Po prostu PIĘKNA.

Po prostu PIĘKNA.

Książka ukazuje cierpienie i chorobę dziecka.Smutny los całej rodziny,w wypadku ginie tata chłopca. Mimo,że poruszane są smutne tematy choroba,wypadek,walka matki o syna,to obok tego wszystkiego jest jaśniejsza strona-zaufanie Bogu,powierzenie mu swojego cierpienia.Widzimy też przemianę,powrót na dobrą drogę(listonosz). Książka uczy nas zufania Bogu,powierzenia mu swojego losu.Mnie bardzo się podobała i przypadła do serca.Piękna i wzruszająca.

To książka o dzieciństwie, o śmierci, o utracie bliskiej osoby, o wierze, o radzeniu sobie z problemami... To historia, która wzrusza, daje nadzieję i zmusza do myślenia.

Taka wiara jest najpiękniejsza, by w obliczu śmierci nie zwątpić...

Taka wiara jest najpiękniejsza, by w obliczu śmierci nie zwątpić...

Mam bardzo mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Z jednej strony temat bardzo ważny ale jakoś sposób pisania nie bardzo mi przypadł do gustu. Pewnie dlatego, ze czytam tylko polskich autorów. Jeśli ktoś lubi wzruszające historie to polecam.

Piękna :)
wiara, nadzieja, miłość, zaufanie