The Art of Procrastination. A Guide to Effective Dawling, Lollygagging and Postponing
poradniki
Precious

Ten pełen uroku i ironicznego humoru, okraszony obserwacjami wieloletniego marudy, filozoficzny poradnik to pozycja idealna dla każdego, kto wytyka sobie życiową opieszałość. John Perry udowadnia, że – o dziwo – guzdrała to tak naprawdę pracuś, tyle że pod przykrywką. I mimo że nie uda mu się w życiu „odhaczyć” wszystkich wyznaczonych celów, nie czyni go to obibokiem. Fakt ten co najwyżej...

John Perry udowadnia, że – o dziwo – guzdrała to tak naprawdę pracuś, tyle że pod przykrywką. I mimo że nie uda mu się w życiu „odhaczyć” wszystkich wyznaczonych celów, nie czyni go to obibokiem. Fakt ten co najwyżej wskazuje, że owe cele warto przeklasyfikować.

W swojej książce Perry nawiązuje do pojęcia akrazji – tajemnej siły sprawiającej, że działamy wbrew własnym celom; przedstawia trudne relacje między odwlekaniem a perfekcjonizmem, radząc, jak usprawiedliwić przed samym sobą fakt, że zadanie wykonaliśmy może nie idealnie, ale jednak to zrobiliśmy, oraz prezentuje strategie skutecznego odwlekania: hierarchię zadań czy poziomą organizację pracy. Całości dopełniają anegdoty i praktyczne, sprawdzone pomysły.

Co jednak najważniejsze – ta nieduża publikacja przesycona jest akceptacją. Możesz gratulować sobie zrealizowanych celów, ale ciesz się też każdą zmarnowaną chwilą.

źródło opisu: http://www.illuminatio.pl/ksiazki/sztuka-odwlekania/

źródło okładki: http://www.illuminatio.pl/ksiazki/sztuka-odwlekania/

Milenka | 2017-06-16

Sama nie wiem jak podejść do opinii o tej książce. Z jednej strony faktycznie w kilku miejscach wywołała u mnie śmiech, ale nie ironiczny, tylko taki szczery z rozbawienia. Z drugiej zaś mimo, iż książkę czytało się przyjemnie, zabrakło mi takiego kopa, jakiego szuka się w tego typu literaturze. W niektórych opiniach wyczytałam, że czytelnicy po lekturze odczuli ulgę. Szczerze im zazdroszczę. W moim przypadku to za duże słowo, choć rzeczywiście sama świadomość, że nie jest się samotnikiem borykającym się z uporczywym odwlekaniem zadań na później, poprawia samopoczucie. Książeczka ta zawiera w zasadzie dwie ważne dla mnie informacje. Pierwsza z nich jak juz wspomniałam to pokazanie problemu, jako takiego, który jest wszechobecny. Druga to poczucie, że ja też mogę być w jakiejś dziedzinie mistrzem ;) - Mistrzem Planowanej Opieszałości, bo skoro sam profesor się do tej ligi zalicza, to rzekłabym, że nie jest nietaktem w zaistniałej sytuacji, odczuwać dumy z przenależności do jakże...

Qulturasłowa | 2015-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2015

W 1930 roku, niejaki Robert Benchley, w swoim felietonie zamieszczonym na łamach „Chicago Tribune” stwierdził, że „jesteśmy zdolni do wykonania nieskończonej pracy, o ile nasze aktualne zajęcie nie jest związane z tym, co powinniśmy akurat robić”. Sformułował tym samym pierwsze powszechne prawo opieszałości, o czym doskonale wiedzą wszyscy ci, którzy ze skłonności do przekładania realizacji rzeczy pilnych na dalszy, nieokreślony termin, uczynili mistrzostwo.
O tym, jak wykorzystać swoje słabe strony i wznieść się ponad nabytą (bądź wrodzoną) skłonność do robienia wszystkiego, żeby tylko nie robić tego, co jest priorytetem, pisze John Perry. Filozof, wykładowca Stanford University, autor poczytnego eseju „O planowanym odwlekaniu”, który w 2011 roku otrzymał nagrodę Antynobla w dziedzinie literatury, dziś dzieli się z polskim czytelnikiem swoją wiedzą, przemyśleniami i doświadczeniami związanymi z tendencją do odkładania na później. Niewielkich rozmiarów książeczka „Sztuka...

rudejestwredne6 | 2015-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2015

Zabawna książka, szybko się ją czyta, oczywiście w czasie odwlekania ważnych zadań. Szkoda tylko, że autor nie daje złotej rady na odwlekanie. Spodziewałam się więcej praktycznych rad. Nie mniej jednak, warto było ja przeczytać.

agatanna | 2016-05-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016!
Przeczytana: 22 maja 2016

Kupiłam "Sztukę odwlekania" całkowicie przypadkowo, nie mając pojęcia, że to maleństwo może znacząco wpłynąć na moje życie.
Wyrzuty sumienia, które dręczą planujących opieszałych, wywołują też specyficzne poczucie wyjątkowości. Sprowadza się ono do wrażenia, że wszyscy mnie nienawidzą za przekroczone terminy, ja siebie nienawidzę za porzucone zadania; świat się wali, ponieważ nie dotrzymałam danych sobie i innym obietnic. Całe szczęście, okazuje się, że są inni ludzie tacy jak ja, co więcej, bywają doktorami filozofii na dobrych uniwersytetach i piszą książki.
"Sztuka odwlekania" to ulga w czystej postaci dawkowana dożylnie, doocznie i jako miód na serce.
Ta książka jest tak dowcipna i autotematyczna, jak tylko może być. Króciutka, ponieważ John Perry jako planujący opieszały wie, że nawet czytanie książek może być przerwane czytaniem innych książek, więc zadbał, aby tę przerwać było trudno.
Nie rozumiem, o co chodzi z tym Antynoblem. Zazwyczaj nagrodę dostają jakieś totalne...

Asia6153 | 2017-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2017

Książka całkiem przyjemna do poczytania, ale to tyle. Czytając ją można poczuć, że przynajmniej nie jest się jedyną osobą obarczoną tą przykrą cechą charakteru. A wręcz przeciwnie, nawet profesorzy na uczelniach mają z tym problem i jest to podobno bardzo powszechne w tym gronie, co jest mimo wszystko pocieszające. Na koniec autor poleca kilka pozycji, choć jednocześnie daje do zrozumienia, że w sumie nie warto drążyć tematu. Szczere. W ogóle cała ksiazka jest rozbrajająco szczera.

Klaudia Podpora | 2017-03-28
Przeczytana: styczeń 2017

Książka bardzo krótka, lecz w pozytywny sposób wpłynęła na moje życie. Zawiera praktyczne porady oraz krótkie anegdotki (wiele razy wybuchłam śmiechem podczas jej czytania), które w krzywym zwierciadle ukazują osobowość opieszałych. Nie jestem typową opieszałą, ale wykorzystałam kilka rad z tej książki, aby nigdy nie odkładać ważnych zadań na potem. Dziękuję Johnowi Perry'emu.

Moskit | 2018-01-29

Co tu dużo pisać. Nie wolno odwlekać przeczytania tej książki. Oklaski dla autora!

MagdaS81 | 2016-09-29
Przeczytana: 05 stycznia 2017

To zdecydowanie książka o mnie :D

AdamST220 | 2018-06-30
Marcin_Szymon | 2018-03-05