Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci

Wydawnictwo: Literatura

Co to jest savoir-vivre? Mniej więcej to samo co bon ton, tylko że trudniej to się wymawia. No dobrze, a co to jest bon ton? Wiedza o tym, jak człowiek dobrze wychowany zachowuje się w różnych sytuacjach. Hm..., a kto to właściwie jest ten dobrze wychowany człowiek? Ktoś, kto nie zachowuje się jak małpa i kogo nie trzeba chować do szafy, gdy przychodzą goście. Czyli każdy, kto przeczyta tę książkę i czegoś się z niej nauczy!

źródło opisu: Literatura, 2008

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Reading_is_sexyy | 2011-09-18

Przeczytałam ja już kilka lat temu. Bardzo mi się podobała... Śmiałam się w głos z perypetii bliźniaków. Dobra dla młodszego czytelnika. Bawi a zarazem uczy. Brak w niej przemocy i innych złych zachowań. Mądra lektura .

Alicja | 2011-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2011

Kuba i Buba i ich 'maniery' oraz rady dotyczące dobrego zachowania towarzyszyły mojej klasie przez ostatnie półrocze. Dzieciaki uwielbiały kolejno czytane im rozdziały i nie mogły się doczekać kolejnych.
Książka jest świetnie napisana, bardzo przystępna, mali czytelnicy, utożsamiają się z bohaterami, wspólnie przeżywają ich zmagania z bon tonem i uczą się przez zabawę. Pozycja niezwykle przydatna w urozmaicaniu lekcji.

Szanita | 2014-01-24
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Jestem bardzo zawiedziona tą ksiażką.

Dialogi poniżej akceptowalnego poziomu.
Odbiło się to niestety bardzo negatywnie na tym,
jak moje dzieci zwracają się do siebie.

Książka jest zabawna na siłę.
Opisane sytuacje sztuczne i nierzadko budzą obrzydzenie.
Zasady dobrego wychowania często wyliczane seriami bez żadnej koncepcji.

Oddałam do biblioteki.
Niesmak pozostał.

Too Justy | 2013-12-13
Przeczytana: maj 2013

„Bon czy ton. Savoir vivre dla dzieci” Grzegorza Kasdepke to książka nie tylko na weekend, ale nawet na kilka wieczorów. Bohaterowie, Kuba i Buba, to wyjątkowo niesforne bliźniaki. Dzięki ich sprzeczkom, w krótkich rozdziałach, poznajemy kolejne pojęcia i zasady savoir vivre. W ponad stu opowiadaniach dowiadujemy się zatem, jak odkładać sztućce na talerz, kiedy należy przepraszać i pukać do drzwi, czym jest gafa.
Zachęcam, aby książkę czytać razem z dziećmi. Znajoma mama mówiła mi, że jej syn śmiał się do łez i nie mógł się doczekać kolejnego opowiadania. Warto przerywać lekturę i wspólnie z dzieckiem zastanowić się jakie jeszcze podobne historie mogą się nam przydarzyć. Książka w humorystyczny sposób uczy trudnej sztuki dobrego zachowania. A jeśli dziecku dodatkowo poświęcimy trochę czasu i poćwiczymy, na pewno na zawsze zapamięta, jak ma się zachować w różnych sytuacjach.
Grzegorz Kasdepke to jeden z najlepszych obecnie pisarzy dla dzieci i młodzieży. Książka „Bon czy ton....

ani_anka | 2012-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2012

Te historyjki były momentami tak niedzisiejsze, niewychowawcze i głupie, że zastanawiałam czy czytać dalej.
Przeczytane z trudem i tylko dlatego, że wzięliśmy tą książkę, jako jedyną na wakacje.

Zuziaczek | 2014-12-27

Czytałam jak byłam mała bardzo mi się podobała.Lubiłam czytać coraz to nowe przygody Kuby i Buby .Uważam, że to bardzo dobra książka dla dzieci .

Alicja Srebrna | 2013-05-04

To co,że dla dzieci! Mając 14 lat wchłonęłam tę zabawną książkę jak gąbka ;D

| 2014-02-20

W prosty, ciekawy i bliski dzieciom opisane zasady grzecznego zachowania.

Klaudia | 2015-12-06
Na półkach: Ocenione, Posiadam, Przeczytane

Bardzo miła i przystępna wiedza o dobrym wychowaniu dla dzieci przedstawiona w humorze. Dostałam swój egzemplarz w pierwszej klasie podstawówki i mimo, że niechętnie podchodziłam do czytania to krótkie opowiadania o Savoir Vivrze czytałam z łapczywością. Kilka lat temu byłam zachwycona chłoniętą wiedzą, tak i teraz wracam do literatury Gregorza Kasdepki z uśmiechem na ustach i nadzieją, że nauczę się czegoś nowego.
Poleciłam Bon czy Ton mojej młodszej siostrze i polecam wszystkim rodzicom z dziećmi w wieku szkolnym. Czyta się bardzo przyjemnie - zarówno dzieciom jak i dorosłym.

literalna_czytaczka | 2017-04-24

Jest to zbiór alfabetycznie ułożonych krótkich rozdziałów, w których bliźniaki Kuba i Buba poznają zasady kulturalnego zachowania się. W śmieszny, anegdotyczny sposób dowiedzieć się można, że mówienie "Smacznego" nie jest wcale kulturalne, natomiast w bukiecie powinna być nieparzysta liczba kwiatów. Do książki zajrzeć też można, gdy nie wie się, kto powinien pierwszy zaproponować przejście na "ty" czy w jaki sposób należy przedstawiać siebie i innych.