Piątka z Zakątka

Okładka książki Piątka z Zakątka Krystyna Drzewiecka
Okładka książki Piątka z Zakątka
Krystyna Drzewiecka Wydawnictwo: JustLuk, Prószyński i S-ka Cykl: Piątka z Zakątka (tom 1) Seria: Hipopotam literatura dziecięca
literatura dziecięca
2009-01-01
Piątka z Zakątka

bardzo przyjemna książka przygodowa dużo akcji zakupiłam kolejną część

bardzo przyjemna książka przygodowa dużo akcji zakupiłam kolejną część

Przeczytałam "Piątkę z Zakątka" już jako dorosła osoba i też z tej perspektywy oceniam ją jako przyjemną lekturę, choć nie jest ona pozbawiona wad.

Książka opowiadana jest z perspektywy rezolutnego, wygadanego dziewięciolatka, ucznia klasy III. W krótkich rozdziałach i w dość zabawny sposób przedstawia on siebie i swoich dziecięcych przyjaciół, a także przygody, jakie ich spotykają. Spotkałam się z porównaniem tej książki do przygód Mikołajka i faktycznie widać podobieństwa, ale codzienność, w jakiej żyją nasi bohaterowie, jest na wskroś polska z lat 90. XX wieku. Z tej perspektywy jej wady, czyli np. to, że spośród sławnych polskich kobiet uczniowie są w stanie wymienić tylko Marię Curie-Skłodowską albo stereotypowe postrzeganie koleżanek, są bardziej zrozumiałe.

Na plus jednak oceniam przykłady dziecięcej spostrzegawczości, która odsłania hipokryzję dorosłych, a także naukę właściwego podejścia do zwierząt. Nie bez znaczenia jest humor, z jakim wszystkie wydarzenia są opowiedziane - sprawia on, że także dorosły czytelnik nieraz parsknie śmiechem przy lekturze.

Chciałabym dać więcej gwiazdek, bo pomimo bogaojczyżnianości pedagogicznej w książeczce jest mnóstwo humoru i faktycznie nieco aspiruje do Mikołajka. Ale... Krzyś jest moim rówieśnikiem, a nie tak pamiętam swoje dzieciństwo. Moi rodzice wprawdzie byli jeszcze bardziej zacofani, ale nie rówieśnicy, oni naprawdę nie dali sobie napchać do głowy że gry wywołują choroby psychiczne, komputer uzależnienie, bardzo mało też byliśmy kościółkowi. No ale to może mi się tak trafiło.
Tak czy owak przyjemna podróż w w czasy podstawówki.

Momentami się zaśmiewaliśmy.

Momentami się zaśmiewaliśmy.

Czytałam tą książkę około dwa lata temu i muszę powiedzieć,że dobrze ją wspominam.Podobała mi się bardzo i przeczytałam ją sama w jeden dzień.Następnego dnia ją oddałam,a pani bibliotekarka się zdziwiła i mówi : już?! podobała ci się? A ja odpowiedziałam: Tak,bardzo :) Od tej pory kocham książki ♥♥♥

emocjonująca książka dla najmłodszych

emocjonująca książka dla najmłodszych

Ta książka była całkiem fajna.

Ta książka była całkiem fajna.

Moja ulubiona książka z dzieciństwa! Przygody Krzysia i jego "paczki" kupiły mnie jako dziesięcioletnie dziecko i miłością tą zaraziłam również siostrę, która podziela moją opinię. 10/10

Świetna - ciekawa i zabawna . Moje dzieci ją bardzo polubiły . Polecam też inne książki z tej serii ( np. Nowe przygody piątki z Zakątka )

Piątka z Zakątka...

Książka nie była naprawdę zła! Zdaję sobie sprawę, że jestem na nią za stara, ale trochę się razy zaśmiałam.

Dla 7-9 latków wydaję mi się, że będzie ona bardzo dobrą książką. Ma z 60-70 stron.

6/10

Piątka z Zakątka...