Na początku było drzewo

Okładka książki Na początku było drzewo
praca zbiorowa Wydawnictwo: Baobab zdrowie, medycyna
472 str. 7 godz. 52 min.
Kategoria:
zdrowie, medycyna
Wydawnictwo:
Baobab
Data wydania:
2011-09-29
Data 1. wyd. pol.:
2011-09-29
Liczba stron:
472
Czas czytania
7 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
987-83-89642-98-9
Tagi:
drzewo flora rośliny przyroda
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
51 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
383
91

Na półkach:

Tak to chyba jest, że rozpoznajemy marki po ich logotypach, a drzew po ich liściach już nie.
Ta książka to zmieni! Jednak jestem nią zauroczona nie tylko z tego powodu. „Na początku było drzewo” to niezwykle inspirujące kompendium wiedzy. Rzecz, a i owszem, popularnonaukowa - niemniej każdy z rozdziałów poświęcony jednemu z drzew to niesamowita opowieść o tradycjach, znaczeniach, mitach, a także zastosowaniu. Tak, drzewa leczą! A nie dość, że leczą, to i smakują! Całość publikacji uzupełnia indeks przepisów zdrowotnych oraz indeks przepisów kulinarnych.

Po kolei zatem, od A do Z, przyjrzyjmy się drzewom: akacja, bez, brzoza, buk, cis, czeremcha, dąb, głóg, grab, jałowiec, jarzębina, jawor, klon, jesion, jodła, kalina, kasztanowiec, kruszyna, olcha, orzech, osika, sosna, świerk, topola, wiąz, wierzba. Rośliny pełne siły, mocy - ochronne i wobec żywych, i wobec zmarłych. Opisy drzew wzbogacone są o notki źródłowe pochodzące m.in. z Zielnika ekonomiczno-technicznego ułożonego dla gospodarzy i gospodyń przez Józefa Gerald-Wyżyckiego (Wilno, 1845); Opisanie drzew i krzewów leśnych Królestwa Polskiego wydane przez Michała Szuberta Doktora Filozofii, Profesora Królewsko Warszawskiego Uniwersytetu i Szkoły Szczególnej Leśnictwa, Dyrektora Ogrodu Botanicznego, Warszawa, rok 1827; O drzewach przez księdza Krzysztofa Kluka kanonika kruswickiego, dziekana drohickiego, proboszcza ciechanowskiego przedrukowany w Warszawie, roku 1788; Leonard de Verdmon Jacques, Kuracja Roślinna, Warszawa, rok 1936; Botanika Stosowana według Układu Linneusza przez księdza B. S. Jundziłła Historii Naturalnej Wice-Professora w Wilnie, roku 1799; Gospodarstwo leśne czyli proste zasady hodowania, urządzania i użytkowania przez Antoniego Auteituer Nadleśnego lasów Rządowych Nakładem Autora, Warszawa 1853; Encyklopedia staropolska ilustrowana, Zygmunt Gloger, Warszawa 1900-1903;

Że z żołędzi jeszcze nie tak dawno robiło się kawę? A niemieckie „das Buch” oznacza książkę dlatego, że „die Buche” to buk, a Germanie używali bukowych deszczułek do zapisywania? Podobnie świat rzymski zapiski prowadził na lipowym łyku, zwanym po łacinie „liber”. Z kolei polska księga i rosyjska kniga pochodzą od starosłowiańskiego „kna” oznaczającego pień drzewa. Fascynujące! W książce znajdziecie też przepisy na wywary, nalewki… Co na gorączkę, co na katar, co na ból głowy. Wiedza, którą miały nasze babki i prababki - my już niekoniecznie.

Przyznam się - moje ukochane drzewa to lipa i wierzba. Dużą estymą darzę też buka, ale ta książka otworzyła mi oczy nie tylko na świat znaczeń drzew, ale i na drzewa wokół mnie. Okazuje się, że ten, kto w latach pięćdziesiątych sadził drzewa na robotniczym osiedlu, na którym mieszkam, miał więcej niż łeb na karku. To, że rosną tu śliwy, jarzębiny, czeremchy, wierzby, lipy, klony, jawory - to nie jest przypadek, a świadome nasadzenia :) Czytajcie, a drzewa będą Wam przewodnikami po historii miejsc.

| Ma
Na początku było drzewo. Magiczne, lecznicze i smakowe właściwości drzew. Wydawnictwo Baobab, Warszawa 2011.

Tak to chyba jest, że rozpoznajemy marki po ich logotypach, a drzew po ich liściach już nie.
Ta książka to zmieni! Jednak jestem nią zauroczona nie tylko z tego powodu. „Na początku było drzewo” to niezwykle inspirujące kompendium wiedzy. Rzecz, a i owszem, popularnonaukowa - niemniej każdy z rozdziałów poświęcony jednemu z drzew to niesamowita opowieść o tradycjach,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    137
  • Przeczytane
    66
  • Posiadam
    42
  • Teraz czytam
    6
  • Przyroda
    4
  • Chcę w prezencie
    3
  • Przyrodnicze
    3
  • Ulubione
    2
  • Architektura krajobrazu
    1
  • 03. a. Posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Na początku było drzewo


Podobne książki

Przeczytaj także