Wilczyca z Francji

Tłumaczenie: Adriana Celińska
Cykl: Królowie przeklęci (tom 5)
Wydawnictwo: Otwarte
La louve de France
historia, Francja, XIV wiek
historyczna
Oceansoul

Inne wydania

Nieszczęśliwa, wzgardzona przez niewiernego męża królowa Anglii Izabela przybywa na francuski dwór szukać pomocy u swego brata, Karola IV Pięknego. Znajdzie miłość, której nie będzie potrafiła się oprzeć. Płomienna namiętność do zbiega z Tower, lorda Mortimera, wywoła nieprzewidziane konsekwencje, które zaważą na losach obydwu królestw. Czy piękna Wilczyca z Francji przeniesie klątwę templariuszy na drugi brzeg kanału La Manche?
Maurice Druon snuje barwną opowieść o pragnieniu miłości, żądzy władzy i namiętnościach prowadzących do zbrodni.

źródło opisu: Wydawnictwo Otwarte, 2011

źródło okładki: http://www.otwarte.eu/

Bożena | 2014-05-01
Przeczytana: kwiecień 2014

Co tu dużo mówić, tak jak poprzednie części cyklu - wspaniała powieść pełna intryg, knowań, walki o władzę ale też miłosnych uniesień i namiętności, które niekiedy prowadzą do zbrodni. Bardzo polecam!!!

edit3008 | 2014-07-28
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 28 lipca 2014

Ta część, mi się trochę dłużyła, tak do połowy. Moje zinteresowanie wzrosło kiedy Izabela zebrała armię i wyruszyła do Anglii. Druon tak potrafi manipulować emocjami, że wcześnej nie lubiłam Edwarda II, a pod koniec książki było mi go żal ! Ale jest to książka, która w przystępny sposób przedstawia historię Francji i Anglii.Polecam !

Kalissa | 2014-02-27
Przeczytana: luty 2014

Jestem pod wrażeniem części V cyklu - wydarzenia toczyły się powoli, intrygi zaplatały się wolno, ale kiedy wszystko ruszyło, cała powieść zakończyła się bardzo mocnym uderzeniem!

Przyznaję, że nie cierpiałam głównej bohaterki! Izabela pojawia się już w pierwszej części cyklu, tj. powieści pt. "Król z żelaza". Wtedy doniosła o niewierności bratowej - Małgorzaty Burgundzkiej. Pamiętam, że pomyślałam wtedy: Po co robić takie zamieszanie i upubliczniać zdradę? Czy to pierwsza księżniczka, która zdradziła męża? Ale nie - wszyscy potępili Małgorzatę!

W tej części nie umiałam polubić Izabeli - zwłaszcza, że uczyniła wszystko to, o co oskarżyła Małgorzatę Burgundzką. Rozumiem, że czuła się nieszczęśliwa w małżeństwie i że była zdradzana, ale znowu - czy była jedyną zdradzaną kobietą? Przecież i Małgorzata nie cierpiała swojego męża! Ich sytuacja była zatem niemal identyczna.Zresztą uważam, że Izabela cierpiała nie dlatego, że mąż ją zdradzał, ale za to, że ją publicznie upokarzał. A jej...

Podobno zemsta jest słodka. Tutaj jednak, w „Wilczycy z Francji”, ma ona wydźwięk bardzo gorzki i okrutny. Zapewne dzięki ironii twórcy tego cyklu, który niejednoznacznie patrzy na wydarzenia przez siebie opisane, widzi i wskazuje czytelnikowi paradoksy, do których prowadzi przewrót w Anglii, postrzegamy, że nic nie jest czarne ani białe, bohaterowie, do których się przywiązujemy i do których czujemy sympatię, okazują się być nie do końca pozytywni i odwrotnie – ci, dla których mamy tylko pogardę i nienawiść, kiedy spotyka ich okropny los, a właściwie bezlitosna zemsta budzą litość i myśl, czy naprawdę było to potrzebne, czy ofiara nie stała się tyranem? Myślę, że to jak autor przedstawił swoje postaci, jest jedną z niezaprzeczalnych zalet tej powieści.

Akcja tym razem dzieje się na dworze angielskim we Francji i w Anglii. To czas panowania francuskiego króla Karola Pięknego, nieudolnego, niekompetentnego, niezbyt bystrego władcy. Główna fabuła kręci się jednak wokół jego...

Anka | 2015-12-31
Na półkach: 2015, Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 31 grudnia 2015

Na początku trochę się rozczarowałam. Spodziewałam się opowieści o rządach Filipa V po koronacji, a nie rehabilitacji wzgardzonej królowej.Myślę, że panowanie Filipa V zasługuje na więcej uwagi niż jakieś 4 strony w prologu. Za chwilę przyszedł drugi zawód, przez 1/3 książki nudziły mnie opisy marzeń i wyimaginowanych problemów Karola de Valois, który od dłuższego czasu już mnie irytował. Na szczęście w końcu uprzejmie umarł.
Izabela ani jej małżonek nie zdobyli mojej sympatii. Ona jawi mi się jako obłudna hipokrytka, która jawnie i za przyzwoleniem ludu prowadzała się z kochankiem, podczas gdy wcześniej dokładnie za to samo skazała na więzienie i śmierć swoje kuzynki. No ale one zadawały się z giermkami, ona z lordem. Hipokryzja w czystym wydaniu. Króla Edwarda odbieram natomiast jako rozkapryszonego dzieciaka, którego jedynym zmartwieniem jest faworyt.
Jedyne co zwróciło moją uwagę w tej części, jak i w całej serii, to wnikliwe źródła historyczne.

Vaherem | 2014-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2014

Trochę mi żal, że to już piąta część cyklu i przede mną zostały już tylko dwie. Miałem przerwę w czytaniu Druona i nie wiem, czy dlatego ten tom podobał mi się tak bardzo czy po prostu jest tak dobry. Oczywiście, można mówić, że w tomie mało się dzieje. Bitew tu prawie nie uświadczysz.... takich z rycerzami, zbrojami itd. Ale starcia charakterów! To jest piękne jak Druon przedstawia polityczne afery w tak przystępny sposób.

Autor ma też niezwykły dar - potrafi poprowadzić postać tak, że lubimy ją od początku i kibicujemy jej, po czym kończąc książkę, czujemy, że jest zupełnie odwrotnie. Rzecz tyczy się też postaci, którym życzyliśmy klęski, a później ich żałujemy. Nigdy nie lubiłem Karola de Valois, ale gdy "umarł wciąż żyjąc" poczułem okropny żal... Jak francuscy dworzanie poczułem, że kończy się jakaś epoka. Od początku nienawidziłem Edwarda, tylko po to by ostatnie strony czytać z łomoczącym sercem, nie dowierzając w tak wielkie ludzkie okrucieństwo. Od początku imponował mi...

Świetna powieść historyczna , od której nie mogłam się oderwać.Tak samo dobra , jak i poprzednie części.

Do tej części cyklu wracałam chyba najczęściej (może obok "Króla z żelaza"). I po niej zainteresowałam się bliżej Izabelą, jej nieudanym mężem, a nade wszystko sir Rogerem (ktoś kiedyś powiedział mi, że mam wyraźną predylekcję do facetów, którzy źle kończą - chyba rzeczywiście coś w tym jest). Chyba już nigdy nie będę "widziała" go inaczej, niż oczyma Druona: jako dumnego, pełnego rezerwy, ale płonącego wewnętrznym ogniem człowieka, którego dobrze jest mieć u swego boku, ale któremu niebezpiecznie jest stanąć na drodze.

Eniutek | 2014-11-17
Przeczytana: 14 listopada 2014

To już V tom ,który przeczytałam z wielkim zainteresowaniem. Jestem osobą ,którą trudno utrzymać w jednym temacie zbyt długo. Temu autorowi się to udało. Kolejna książka z tej serii skończona, a ja sięgam po tom VI :)
W tej książce jest miłość i decyzje w związku z nią zawarte. Nie brakuje tu też śmierci , cierpień ,trwogi. Polecam , a ja zmykam do czytania następnego tomu :)

Beata | 2015-02-09

Cóż to był za świat!