Opowieść o Såmie

Okładka książki Opowieść o Såmie
Per Olof Sundman Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Nike literatura piękna
236 str. 3 godz. 56 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Nike
Tytuł oryginału:
Berättelsen om Såm
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1987-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1987-01-01
Liczba stron:
236
Czas czytania
3 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
8307014786
Tłumacz:
Maria Olszańska
Tagi:
literatura szwedzka
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1230
264

Na półkach: , ,

„Opowieść o Såmie” jest współczesnym (względnie, bo dokonanym 40 lat temu) przepisaniem sagi islandzkiej o Ravnkelu Śmiałym. Sundman napisał w przedmowie, że to przeciwnik Ravnkela, Såm, jest właściwym bohaterem sagi – bardziej interesującym i bardziej ludzkim. Przesunął więc punkt ciężkości narracji z jednego mężczyzny na drugiego.

Nie znam oryginalnej sagi (krótki research wskazuje, że nie jest współcześnie znana i dyskutowana poza Islandią). Nie wiem, jak bardzo Sundman zmienił historię. Ale mogę powiedzieć, że to, co uzyskał na końcu, jest bardzo dobrą klasyczną opowieścią, łączącą pewne znane wszystkim tropy kulturowe w nie tak bardzo oczywisty sposób.

Ravnkel reprezentuje w powieści (zbudowanej głównie na dialogu, bo Sundman początkowo planował stworzyć scenariusz do filmu o Ravnkelu) typ złego pana – bogacza. Jest majętny i z majątku płynie jego władza, ale jest też pracowity oraz porywczy. Nie dba o ludzi, którzy stają mu na drodze, wielokrotnie łamie prawo, a mimo to wszystko uchodzi mu na sucho. W sąsiadach budzi lęk, ale równocześnie pragną oni jego przyjaźni, co utrudnia im skupienie sił przeciwko niemu.

Såm pochodzi z biednej rodziny, ale latami ciężkiej pracy zdobył majątek i szacunek w okolicy. Jest spokojny i zawsze zastanawia się długo przed podjęciem jakiejś decyzji. Brak mu kreatywności i skłonności do ryzyka, najlepiej wychodzi mu słuchanie rad innych.

Saga zaczyna się, gdy jeden z kuzynów Såma, siedemnastoletni dzieciak, zostaje zabity przez Ravnkela (według klasycznych baśniowo – legendarnych zasad Einar łamie nałożony przez Ravnkela absurdalny zakaz i dosiada jego ulubionego konia). Zrozpaczony ojciec chłopca prosi Såma, aby w imię więzów krwi pomścił tę śmierć. Såm zgadza się, namówiony przez żonę, gdyż chce zdławić władzę Ravnkela (Ravnkela, który wyrasta ponad innych). I tak rozpoczyna się historia upadku Ravnkela, a potem upadku Såma.

Sundman umiejętnie wyciągnął z oryginału namiętności i charaktery, które szarpią ludźmi. Przebija z tej historii potworny fatalizm, przekonanie, że pewne rzeczy się zdarzają nieuchronnie i nie można przed nimi uciec, a wszelkie próby są nic niewarte. Melancholijna historia walki, który możny toczy z kimś, kto ośmielił się podnieść na niego oczy, ma też wymiar społeczno – polityczny, bo Sundman, chociaż używa we współczesnej narracji dawnego islandzkiego prawa, stawia też pytanie kim są ci, którzy rządzą, i dlaczego ich władza jest tak ciężka do zrzucenia.

https://pannazu.wordpress.com/2016/10/28/konie-i-dzipy-wsrod-gejzerow-czyli-opowiesc-o-samie-pera-olofa-sundmana/

„Opowieść o Såmie” jest współczesnym (względnie, bo dokonanym 40 lat temu) przepisaniem sagi islandzkiej o Ravnkelu Śmiałym. Sundman napisał w przedmowie, że to przeciwnik Ravnkela, Såm, jest właściwym bohaterem sagi – bardziej interesującym i bardziej ludzkim. Przesunął więc punkt ciężkości narracji z jednego mężczyzny na drugiego.

Nie znam oryginalnej sagi (krótki...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    23
  • Chcę przeczytać
    20
  • Posiadam
    14
  • Nike
    3
  • Seria Nike
    2
  • 2016
    1
  • Literatura piękna
    1
  • Pisarz
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • ~ Literatura skandynawska
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Opowieść o Såmie


Podobne książki

Przeczytaj także