Chłopiec na lotnym trapezie

Okładka książki Chłopiec na lotnym trapezie William Saroyan
Okładka książki Chłopiec na lotnym trapezie
William Saroyan Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Nike literatura piękna
Nike
The Daring Young Man On The Flying Trapeze
Czytelnik
1968-01-01
1968-01-01
Anna Przedpełska-Trzeciakowska, Andrzej Nowicki, Wojciech Adamiecki, Witold P. Cienkowski
literatura amerykańska

Dobry zbiór króciutkich opowiadań, traktujących o prozaicznych czynnościach, codziennych troskach, czasach dzieciństwa, blaskach i cieniach życia.
Opowiastka umierającego młodzieńca ( Chłopiec na lotnym trapezie),udany miks młodzieńczych psot połączony z uczuciem dyrektora szkoły do nauczycielki ( Śliczny staromodny romans z miłosnymi wierszami i w ogóle),komiczne przygody dwójki młodych przyjaciół werbowanych do chóru przez leciwą bigotkę ( Chłopcy z chóru prezbiteriańskiego),czy wspomnienia pobytu w sierocińcu, połączone z przekazem autora dla pisarzy ( Sieroty),te opowiadania mogę wyróżnić i zapewnić, że lektura usatysfakcjonuje każdego, kto nie potrzebuje nagłych zwrotów akcji i suspensu, lecz skłania się ku refleksji i opowieściom płynącym niespiesznie, niosącym wspomnienia i prawdę o życiu, choć bywa ona trudna i prozaiczna.

Ten duch, klimat - pozostały ze mną. Moje dawne wrażenia.
Są takie powieści, czy - jak w tym przypadku - opowiadania, których atmosfera mnie oszałamia, wzrusza, wywołuje ekscytację, pochłania. W każdym razie jest ważniejsza niż treść, czy akcja, czy nawet bohaterowie. Chłonę i pamiętam tylko to.
W przypadku tytułowego opowiadania "Chłopiec na lotnym trapezie" moje odczucia są najsilniejsze. Czytając po raz pierwszy czułam się jakbym miała gorączkę - co? jak to można? tak prosto? smutno? dobitnie? z czułością? z lekkością?. Piorunujące wrażenie. Drugim, i kolejnym, i kolejnym, było podobnie, może już nie z piorunem (bo wiedziałam, a przede wszystkim czułam jak będzie),ale było rozgorączkowanie i chwila ekscytacji czytelniczej.
Jak to się dzieje, nie wiem. Czemu słowa jednego pisarza trafiają prosto, do głowy, serca, do trzewi. W zwyczajnym, kilkustronicowym opowiadaniu - na dodatek.
Pokochałam wtedy Saroyana. Chyba to będzie na całe życie. Efekt jest taki, że chce znów do niego wrócić.

Ten duch, klimat - pozostały ze mną. Moje dawne wrażenia.
W przypadku tytułowego opowiadania "Chłopiec na lotnym trapezie" moje...

Długo czytałam ten zbiór, ale to dlatego, ze trafiłam na egzemplarz, w którym brakowało kilku kartek, a tym samym końca jednego i początku następnego opowiadania. Musiałam dotrzeć do takiego bez braków.
Saroyan wydaje się w Polsce pisarzem zapomnianym sądząc po braku opinii i niewielu ocenach na LC. Zupełnie niesłusznie. Jego debiutanckie opowiadania są jednocześnie zabawne i smutne, skłaniają do refleksji, zadziwiają prostotą. Czytałam je po raz drugi, chyba z jeszcze większą przyjemnością.
Szkoda, że teraz wielu czytelników sięga tylko po absolutne nowości i hity jednego sezonu.
Ja polecam Saroyana nie tylko wielbicielom małych form literackich.
I pomyśleć, że tak pięknie posługiwał się słowem debiutant!

• Dawne wrażenia
  • Opowiadania
  • USA
  • Biblioteka Główna
  • Może kiedyś 🐡

Dodaj cytat z książki Chłopiec na lotnym trapezie