Słup soli. Jak powstrzymać szkolnych dręczycieli

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne dla Dzieci, Bezpieczne Dziecko". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
83-60083-35-5
Małgosia

Dręczenie dzieci przez dzieci staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem. SŁUP SOLI i ŚMIERDZĄCY SER to dwie książki uzupełniające się nawzajem, pokazują ten problem przemocy z dwóch perspektyw: ofiary dręczenia i biernych obserwatorów. "Słup soli" uświadamia dzieciom, że ich milczenie i bierna postawa wspiera szkolnych dręczycieli i zachęca do działania. Co może zrobić pojedyncze dziecko, aby się temu przeciwstawić?

źródło opisu: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2007

źródło okładki: http://www.gwp.pl/1521,slup-soli-jak-powstrzymac-s...»

Tak dużo słyszy się teraz o przemocy w szkole, na ulicy i nie tylko. Przemoc zdarza się już w...przedszkolu. A dzieci wtedy stoją i nie reagują, nawet jeśli są osobami na których ta przemoc jest skierowana. Ludzie boją stanąć w obronie słabszego i postawić się, boją się, że i im się dostanie, że to nad nich się odbije, tak samo postępują w większości przypadków osoby dorosłe. A takie zachowanie dodaje tylko oprawcy pewności siebie i poczucia bezkarności, przez to jego nękanie staje się coraz silniejsze, bo chce pokazać na co go stać. A czasami po prostu myśli, że obserwatorzy jego nękania to pochwalają. O tym właśnie jest ta książka.
Książka opowiada krótką historię o pewnym chłopaku, oraz jego kolegach, którzy stoją jak przysłowiowy słup soli, gdy chłopak z ich szkoły jest dręczony, przez Guza- postrach szkoły.
Opowieść pani Elżbiety pokazuje jak się w takiej sytuacji zachować, jak pomóc drugiej osobie jak i sobie. Dodaje także odwagi.
"Słup soli" także świetnie pokazuje jak...

mroźny_poranek | 2015-09-30
Przeczytana: 29 września 2015

"Słup soli" to cieniutka książeczkia, a zawiera wiele mądrych rad, co zrobić aby przeciwstawić się przemocy.
Napisana mądrze, przede wszystkim w klarowny sposób dla 9-latka.
Jest to lekturka dla trzecioklasisty, ale chyba jedna z mądrzejszych, jakie przeczytaliśmy z synem.

kamyk576 | 2014-03-27
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Pamiętam to jakbym czytała tą lekturę wczoraj. a czytałam ją w II klasie podstawówki:)

Basia | 2014-02-08
Przeczytana: luty 2014

Co zrobić, kiedy dręczyciel znęca się nad swoimi słabszymi kolegami?
Dzieci są zastraszone, stoją jak tytułowy słup soli bojąc się odezwać, bo mogą oberwać. Boją się powiedzieć o tym komuś starszemu - nie chcą wyjść na kapusiów, więc tłumią to w sobie. Lęk narasta...

Jak działać?
Wspólnie, złączeni, razem.

W jedności siła.

Nie można godzić się na wyzywanie, krytykowanie, poniżanie, przezywanie, ośmieszanie, plotkowanie, obwinianie, bicie, szczypanie, łaskotanie, popychanie, szturchanie, podstawianie nogi, kopanie.

Ponieważ "ciało to prywatna sprawa każdego. Nikomu nie wolno go dotykać bez pozwolenia".

Pamiętajmy, że każdemu należy się szacunek.

Przystępnie, bez ogródek, w prosty, szybki i czytelny sposób przedstawiony został problem dręczenia słabszych i sposób jak sobie z tym poradzić. Nieoceniona pomoc w środowisku psychologicznym, ale oczywiście także i przede wszystkim dla dzieci, rodziców i...

elady1989 | 2017-11-06
Przeczytana: 05 listopada 2017

Dręczenie może być słowne i fizyczne. Agresja jest w przedszkolu, szkole i w pracy... Od najmłodszych lat po kres naszego życia. Odruchy pierwotne. Były, są i będą.

Mia | 2015-10-14
Oliwia | 2015-02-26

Przeczytałam to co prawda z przymusu, ponieważ jest to lektura w młodszych klasach ( chyba 1-3 ) jednak co pamiętam książka była dosć dobra i co u mnie było rzadkością przeczytałam do końca !

Kingsman | 2016-07-20
Przeczytana: 2011 rok

Bardzo mądra i pouczająca książka dla dzieci.

Hanna | 2015-10-22

muszę przeczytać żeby dać opinię

natasza | 2014-05-14
Przeczytana: 25 października 2013