magia, przygoda

Inne wydania

Bohater książki, mały Kajtuś pragnie zostać czarodziejem. Marzenie jego spełnia się. Zaczyna czary od zamiany kredy w mydło, kanapki kolegi w żabę: potem sprawia, że ludzie chodzą do tyłu, a po parku spacerują żyrafy słonie. Pomysłów na urozmaicenie świata ma Kajtuś o wiele więcej...

Koniecznie przeczytaj te książkę i wraz z bohaterem przenieś się w niezwykły świat dziecięcych marzeń i fantazji.

źródło opisu: Zielona Sowa, 2002

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Aleksandra | 2016-04-12
Przeczytana: 1966 rok

Ukochana książka mojego dzieciństwa.

BetiFiore | 2016-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2016

Czytałam tę książkę w dzieciństwie, pamiętałam też magiczną atmosferę teatru telewizji. Okazuje się, że jednak bardzo mało pamiętałam samej treści. "Kajtuś Czarodziej" to dzieło bardzo smutne, czasami wręcz przerażające surowością (biorąc pod uwagę, że jest przeznaczone dla dzieci). Zaskoczyły mnie też postaci Murzynka - sługi Kajtusia na zamku, oraz Murzyna boksera, nazwanego dzikusem, który komentuje posiłek słowami "dobra papu". Chyba zburzyłam swoje dziecięce wspomnienia, trochę mi szkoda.

PABLOPAN | 2012-04-20

Piękna książka Janusza Korczaka, piękne wspomnienia z dzieciństwa.

Rita | 2016-02-26

O ile jakakolwiek recenzja może być obiektywna to od razu wyraźnie zaznaczam, że w odniesieniu do tej książki moja na pewno nie będzie. Wśród posiadanych przeze mnie książek ta jest moją osobistą perełką. To nie tylko książka mojego dzieciństwa ale początek i przyczyna mojej wielkiej miłości do książek i samodzielnego czytania... a gdyby się głębiej zastanowić również asumpt do pragnienia poznania świata i chęci nauki. Z perspektywy czasu widzę, że to był skok na głęboką wodę i eksperyment obarczony dużym ryzykiem bo przecież zamiast pokochać czytać mogłam tej lektury nie udźwignąć. Nie jest to bowiem typowa literatura dla dzieci (choć uznawana za jej klasyk) ani tekst łatwy i przyjemny - ale ma w sobie absolutną magie, tylko nie taką jaką serwuje się w przygodach bardziej znanego niż "Kajtek", czarodzieja.
Mądra i piękna książka pozwalająca dziecku odkryć siłę wyobraźni, która moim zdaniem bardzo pomaga w życiu, nawet gdy już dorośniemy.

drozynskixyz | 2014-09-08

Dostałem ją jak byłem mały, przeczytałem raz a potem razy naście przez kolejnych parę laty. Znakomita i świetnie wpływająca na wyobraźnie, zwłaszcza młodą.

veriita | 2014-11-26

Choć pozostawiła we mnie cień grozy i jakiegoś takiego smutku dorastania, jest to jedna z książek która najbardziej wpłynęła na mój obraz świata. Polecam

Karolinaa3 | 2015-12-20
Przeczytana: grudzień 2015

Czy ktoś powiedział, że dorośli nie mogą czytać bajek dla dzieci?
Książka bardzo wpływowej i uznanej postaci pedagogicznej, musiała prędzej czy później trafić w moje łapki. Niestety nieco się na niej zawiodłam. Próbowałam ocenić ją w dwóch punktach widzenia: dziecka i dorosłego. Ostatecznie wyciągam wnioski, że dla dziecka może być dość ciężkim utworem. Owszem niby troszkę fantastyki, czary i te sprawy, lecz utrzymana w bardzo wysokim napięciu, wręcz tragizmie. Taka budowa jest trudna dla odbioru nawet u dorosłej osoby, więc u dziecka tym bardziej. Jeżeli chodzi o fabułę dla dorosłego mała wyszukana, dla dziecka świat Kajtusia może wydać się ciekawy, lecz zarazem może mieszać mu się fikcja z rzeczywistością. Oczywiście porównując do współczesnych bajek, to wydaje się być znakomitą. Jednak wybór należy do nas, jakie bajki dzieciom pokażemy. Nikt nie mówił, że musimy bazować na współczesnej literaturze, która często jest zobrazowana w postaci filmów animowanych. Można pozostać przy...

dhampirka19 | 2013-05-05

ojej, dostanie się do tej książki proste nie było. Była lekturą, w szkolnej bibliotece jak i najbliższej mojemu miejscu zamieszkania- żadnego z egzemplarzy już nie było.
Na szczęście moja mama popytała koleżanek z pracy, aż w końcu udało mi się chwycić ją do rąk i zacząć czytać.
Dawno to było jednak pamiętam, że książka mi się niesamowicie podobała.

Ela91 | 2016-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Cudowna książka. To nie Harry Potter pierwszy miał przygody czarodziejskie a Kajtuś - swoją drogą ma niesamowicie dużo różnych przygód osadzonych w realnym świecie... Dużo można się o wyobraźni dzieci dowiedzieć i ich zachowaniu i myśleniu. Cudowna, polecam.

Pięna książka, do której często wracałam nawet jako nastolatka. POdsuwajcie ją swoim dzieciom, na pewno się w niej zakochają!

Książki o magach, czarownicach i czarach

Pisałam niedawno, że gdy byłam mała, to chciałam pracować w księgarni lub być chirurgiem. I to oczywiście prawda, ale to nie wizje równych rzędów książek na regałach czy krwistych wnętrzności pacjenta wypełniały moją głowę przed zaśnięciem. Przed snem marzyłam o tym, by odkryć w sobie zdolności magiczne i zostać czarodziejką! Z wiekiem mi to (na szczęście) nie przeszło.

Pierwsze książki

Wpadł mi ostatnio w oko cytat ze „Znalezione nie kradzione” Stephena Kinga o tym, że nie sposób zapomnieć pierwszej książki, która sprawiła, że zakochaliśmy się w czytaniu. Cytat ten, umieszczony przez nas na FB, wywołał nie tylko falę komentarzy, ale przede wszystkim lawinę wspomnień z dzieciństwa...