rozwiń zwiń

Nadchodzą premiery filmów o Auschwitz i Państwie Kościelnym, „Chłopi” biją rekordy

Anna Sierant Anna Sierant
25.10.2023

W najnowszym artykule z cyklu „Najpierw książka, później film” piszemy o dwóch kinowych premierach, którym patronuje Lubimyczytać, a także o premierze filmu wyróżnionego Grand Prix w Cannes, serialu na podstawie książki Katarzyny Bondy i rekordowych „Chłopach”.

Nadchodzą premiery filmów o Auschwitz i Państwie Kościelnym, „Chłopi” biją rekordy Kadr z filmu "Porwany", źródło: Bestfilm

„Porwany”, czyli skandal, który pogrążył Państwo Kościelne

10 listopada w polskich kinach pojawi się film „Porwany”, prezentowany podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji i trwającego właśnie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Film oparty jest na faktach, które przedstawił między innymi David I. Kertzer w książce „Porwanie Edgarda Mortary. Skandal, który pogrążył Państwo Kościelne” (Wydawnictwo Czarne). Historia ta rozpoczyna się 23 czerwca 1858 roku, gdy do domu żydowskiego kupca Momola Mortary w Bolonii pukają przedstawiciele inkwizycji, żądając wydania im sześcioletniego syna mężczyzny, Edgarda. Powodem miał być chrzest, którego udzieliła dziecku służąca – według prawa Państwa Kościelnego katolik nie mógł być wychowywany przez żydowskich rodziców. Dziecko zostaje uprowadzone, a fakt ten niesie za sobą dalekosiężne skutki dla Włoch i Państwa Kościelnego.

Reżyserem filmu „Porwany”, nad którym Lubimyczytać objęło patronat, jest Marco Bellocchio, wielokrotnie nagradzany twórca włoskiego kina. Scenariusz do filmu, poza Markiem Bellocchim, napisali również: Susanna Nicchiarelli, Edoardo Albinati i Daniela Ceselli. W rolach głównych występują: Paolo Pierobon, Fausto Russo Alesi, Barbara Ronchi, Enea Sala, Leonardo Maltese, Filippo Timi i Fabrizio Gifuni.

Zobaczcie zwiastun „Porwanego”!

Dzieło Janusza Korczaka inspiracją dla współczesnych twórców

Kolejnym filmem pod patronatem Lubimyczytać, który niedługo – a konkretnie 3 listopada 2023 roku – zawita do kin, jest „Kajtek Czarodziej”, nakręcony na motywach „Kajtusia Czarodzieja” Janusza Korczaka (Bukowy Las). Tytułowy bohater (Eryk Biedunkiewicz) to chłopiec o wyjątkowo krnąbrnym usposobieniu, wychowywany przez tatę (Grzegorz Damięcki) i babcię (Maja Komorowska). Pewnego dnia Kajtek odkrywa, że ma magiczne moce, nie omieszka więc wykorzystać ich przeciwko nauczycielom i innym osobom, które nieraz go wkurzały. Sytuacja staje się jeszcze bardziej niebezpieczna, gdy o te moce chłopca zaczynają rywalizować siły dobra i zła. Czy Kajtek będzie potrafił opowiedzieć się po właściwej stronie?

Reżyserką „Kajtka Czarodzieja” jest Magdalena Łazarkiewicz, która razem z Katarzyną Terechowicz napisała również scenariusz do filmu. W filmie, poza trojgiem wcześniej wymienionych aktorów występujących w rolach głównych, zobaczymy: Karolinę Gruszkę, Martina Hoffmanna, Piotra Głowackiego, Mirosława Kropielnickiego, Annę Dzieduszycką i Evę Sakalovą.

Zobaczcie trailer „Kajtka Czarodzieja”!

Serial na podstawie książki Katarzyny Bondy

27 października na Viaplay ukaże się sześcioodcinkowy serial inspirowany „Polskimi morderczyniami” Katarzyny Bondy (Wydawnictwo Muza). Reportaż z 2008 roku stanowi efekt rozmów autorki z kobietami oskarżonymi o zabójstwo. W serialu natomiast historia przedstawiona jest z perspektywy policjantki, Karoliny Keller, która postanawia rozwikłać tajemnicę zaginięcia jej ojca. Jednocześnie ukazane są jej skomplikowane relacje z matką i siostrą oraz wyzwania, z którymi bohaterka mierzy się w pracy z powodu jej płci – nie wszyscy policjanci i detektywi akceptują kobietę policjantkę. Karolina, podążając tropem ojca, odkrywa trudną oraz pełną przemocy fizycznej i psychicznej historię. Reportaż Katarzyny Bondy to studium kobiecej zbrodni – i tego elementu też w serialu nie brakuje.

W rolach głównych w serialu występują: Maja Pankiewicz, Iza Kuna, Eliza Rycembel, Tomasz Schuchardt. Reżyserem serialu jest Kristoffer Rus, a autorem scenariusza – Wiktor Piątkowski.

Zobaczcie trailer tej produkcji!

Nagrodzony w Cannes film na podstawie powieści Martina Amisa

„Strefa interesów” otrzymała Grand Prix oraz Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej podczas tegorocznego Festiwalu w Cannes. Twórcy inspirowali się powieścią Amisa, jednak pisarz bardziej skupił się na przedstawieniu romansu nazistowskiego oficera z żoną komendanta obozu zagłady, w filmie mamy natomiast wyłącznie obrazy z małżeńskiego życia. Życia tuż za murem obozu Auschwitz-Birkenau. W domu otoczonym kwiatami, które uwielbia pielęgnować główna bohaterka, a także wodą, słońcem i największą zbrodnią – ludobójstwem, do którego doszło w XX wieku. O tej rzeczywistości przypominają mieszkańcom domu odgłosy krzyków i wystrzałów, a także kości, które pojawiają się w rzece, co wymusza na zażywających kąpieli długotrwałe

późniejsze mycie…

„Strefę interesów” wyreżyserował Jonathan Glazer, który jest także autorem scenariusza. W rolach głównych występują: Christian Friedel, Sandra Hüller, Medusa Knopf, Daniel Holzberg. Autorem zdjęć do filmu jest Polak, Łukasz Żal, który wcześniej pracował jako operator m.in. przy „Idzie” i „Zimnej wojnie”.

Zobaczcie trailer „Strefy interesów”!

Rekordowi „Chłopi”

13 października do kin trafili „Chłopi” (Wydawnictwo Agora), dzieło Hugh Welchmana i DK Welchman (Doroty Kobieli), twórców „Twojego Vincenta”, polski kandydat do Oscara. W weekend otwarcia obraz zobaczyło ponad 141 tysięcy widzów, co stanowi rekord dla polskiego filmu w tym roku (wcześniej należał on do budzącej wiele emocji „Zielonej granicy”, którą w pierwszym weekendzie wyświetlania zobaczyło 137 tysięcy widzów). Po pierwszym tygodniu wyświetlania „Chłopów” obejrzało już natomiast ponad 300 tysięcy osób. Obecnie trwają jeszcze prace nad anglojęzyczną wersją filmu – swoją piosenkę, pod tytułem „End of Summer”, nagrała już do niego Katie Melua. Piosenkarka i kompozytorka podziękowała twórcom filmu za zaproszenie do współpracy. Jak dodała: „chyba nigdy wcześniej żaden film nie był dla mnie tak emocjonalnym przeżyciem”.

Nad adaptacją „Chłopów” pracowało 100 malarzy w 4 studiach w Polsce, Serbii, Ukrainie i Litwie, podczas prac zużyto 1300 litrów farb olejnych, a twórcy inspirowali się malarstwem Młodej Polski, przede wszystkim dziełami: „Bociany”, „Burza”, „Babie lato” Józefa Chełmońskiego, „Ziemia” Ferdynanda Ruszczyca i „Kobiety zbierające kłosy” Milleta.

Zobaczcie trailer „Chłopów”!

Odwiedźcie nasz profil „Najpierw książka, później film” na Facebooku. Zapraszamy na najświeższe literacko-filmowe plotki!

Pamiętajcie, że na każdą z wyżej wspomnianych książek możecie założyć alert cenowy LC!

Na który z powyższych filmów i seriali czekacie najbardziej?

Widzieliście już „Chłopów”? Jak wrażenia? Planujecie zobaczyć któryś z pozostałych obrazów?


komentarze [13]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
konto usunięte
26.10.2023 20:08
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Achim 25.10.2023 20:07
Czytelnik

"Chłopów" właśnie widziałem i bardzo polecam. Film twórczego tandemu DK Welchman i Hugha Welchmana zachwyca nie tylko pięknem wizualnym,
niczym z malarstwa Chełmońskiego, Ruszczyca czy Wyczółkowskiego, czy
fantastyczną, hipnotyzującą i transową wręcz muzyką Łukasz Rostkowskiego. To
bardzo współczesne odczytanie klasycznej powieści Reymonta. Postacią
kluczową  twórcy...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
wiesia 25.10.2023 22:47
Czytelniczka

Wczoraj obejrzałam "Chłopów", oczarował mnie ten piękny i malarski film. Podpisuję się pod Twoją opinią, mnie najbardziej podobała się Jagna i Antek, świetna jest Stalińska w roli Jagustynki.
Powstał zupełnie inny film, którego nie da się porównać z wcześniejszym Jana Rybkowskiego. 
Tamten, a właściwie to bardziej serial, też mi się podobał.
Jednak od wczoraj wciąż mam...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Aka 26.10.2023 08:16
Czytelniczka

A powiedzcie co to za Marysia Pastuszka (grana przez Julię Wieniawę), nie pamiętam takiej postaci w książce?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Achim 26.10.2023 09:03
Czytelnik

Pojawia się w dwóch scenach, przyśpiewuje pracującym w polu kobietom.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aka 26.10.2023 12:28
Czytelniczka

To się nie nagrała. 😀 A miała jakieś znaczenia dla akcji?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Achim 27.10.2023 23:59
Czytelnik

Żadnego, ale dla ścieżki dźwiękowej, jest na CD

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aka 28.10.2023 00:18
Czytelniczka

 @Achim 
Super recenzja. A którą ekranizację uważasz za lepszą (nie uwzględniając, że jedna jest "malowana")

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Achim 28.10.2023 23:35
Czytelnik

Obie są świetne, teraz czekam na spektakl w Teatrze Ludowym w Krakowie, no i jest świetny musical w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Myślę, że ta najnowsza wersja jest bardzo z duchem czasu, tematyką przemocy, wspólnotowości, emancypacji.  To wszystko w powieści Reymonta przecież jest !

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aka 29.10.2023 00:44
Czytelniczka

Tematyka zawsze aktualna. Można by nakręcić  wersję we współczesnych realiach z współczesnym językiem i też byłaby świetna. Może tylko  historię Kuby    trudno byłoby dopasować, chociaż może zamiast siekiery jakaś niebezpieczna, alternatywna metoda leczenia.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Krzysztof Gromadzki 25.10.2023 19:44
Czytelnik

Książka Davida Kertzera autentycznie mnie zaintrygowała, natomiast powieść Martina Amisa czytałem i mam wobec niej mieszane uczucia. Był potencjał na naprawdę wielką powieść, ale choć nie wyszło źle, to po ostatnim zdaniu czułem niedosyt. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Bartosz 25.10.2023 19:37
Czytelnik

,,Chłopów" chciałbym zobaczyć, ale te godziny seansów w kinach, to zupełnie bez wyobraźni. Jak patrzyłem w dniu premiery to ani jednego seansu z rana... Nie wszyscy mogą po południu czy wieczorem. 

Dodaje, jak tylko czytam czy słyszę "(...)Auschwitz", to rzygam tym. Moim zdaniem nazwa jest nadużywana i wykorzystywana pod skuteczny chwyt marketingowy. Nazwę powinni...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać 25.10.2023 16:30
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post