Kto zabił?

Okładka książki Kto zabił? Artur Górski, praca zbiorowa
Okładka książki Kto zabił?
Artur Górskipraca zbiorowa Wydawnictwo: G+J reportaż
reportaż
G+J
2011-09-21
2011-09-21
mafia śledztwo morderstwo focus śledzczy

Okładka książki Masa o żołnierzach polskiej mafii Artur Górski, Andrzej Gryżewski, Jarosław Sokołowski
Masa o żołnier... Artur Górski, Andrz...
Okładka książki Spowiedź mordercy. Prawdziwa historia meksykańskiego zabójcy Charles Bowden, Molly Molloy
Spowiedź morde... Charles Bowden, Mol...
Okładka książki Masa o bossach polskiej mafii Artur Górski, Jarosław Sokołowski
Masa o bossach... Artur Górski, Jaros...

Tropów jest wiele, prawda tylko jedna
Książka jest ciekawym zbiorem krótkich historii, pisanych przez polskich autorów, głównie dziennikarzy ale i nie tylko, takich jak Artur Górski czy Katarzyna Bonda, Piotr Pytlakowski czy chociażby Dariusz Loranty. Każda z przedstawionych historii, przedstawia inną opowieść która wciąga, potrafi zaciekawić a nawet i przerazić, wszystkie oparte są na faktach. Gdy wymiar sprawiedliwości zamyka sprawę, którą nie udało się rozwikłać sędziom prokuratorom, często właśnie w takich sytuacjach do akcji wkraczają dziennikarze.

Tropów jest wiele, prawda tylko jedna

Aktualnie, przy bardzo rozwiniętych środkach masowego przekazu coraz częściej dochodzą do nas szczegółowe informacje o wojnach gangów lub bestialskich morderstwach. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są motywy zbrodni? Czym kierują się sprawcy i jak wybierają ofiary? Wielu z nich miało długotrwałe procesy, podczas których specjalnie opóźniali terminy rozpraw, a w konsekwencji wyroki o wiele miesięcy.

Wymiar sprawiedliwości nie ma łatwego życia z przestępcami. Często utrudniają śledztwo, nie chcą przyznawać się do popełnionych czynów. W takich wypadkach policja często stosuje metody psychologiczne, które skruszą najbardziej zatwardziałego więźnia. Szerzej jest to opisane w pozycji, którą opisywałam wcześniej, czyli "Kryminalne zagadki. Poznać i zrozumieć człowieka". Mafijne mity i przesądy, lista 10 największych seryjnych morderców, struktury i członkowie polskich mafii - to tylko niektóre z omawianych przez autorów zagadnień. Kilka tematów niestety nie pasowało do tytułu i tego, czego spodziewałam się po tytule, czyli wyjaśnienia kilku zagadkowych morderstw. Zamiast tego dostaliśmy krótkie felietony, m.in o domniemanej agenturze Lecha Wałęsy oraz opowieść o piratach.

Tematyka zbrodni i jej sprawców od jakiegoś czasu bardzo mnie interesuje, nawet pisałam o tym pracę maturalną :). Nic nie jest do końca jasne, powstaje coraz więcej pytań, na które śledczy muszą szukać odpowiedzi.

Podobnie jak w przypadku "Kryminalnych zagadek", tak i "Kto zabił?" to ciekawa publikacja, która ma nam pokazać różne aspekty zbrodni, przypomnieć o tych najsłynniejszych morderstwach, a także o tych, które nie zostały jeszcze rozwiązane.

Zbiór różnych historii kryminalnych z pewnością będzie dobrą lekturą dla pasjonatów. Przedstawione wydarzenia mogłyby być idealną podstawą do prawdziwego, rasowego kryminału. Może ktoś kiedyś się skusi i taki napisze na podstawie tekstu z tej publikacji? :)

Książka "Kto zabił? Tropów jest wiele, prawda tylko jedna", to zbiorek krótkich form literackich pochodzących spod piór polskich autorów, głównie dziennikarzy. Są to teksty mniej lub bardziej dokumentalne, połączone tematyką kryminalną, również mniej lub bardziej.

Lekturę rozpocząłem z impetem w głąb, gdyż kryminalistyka jest jedną z wielu dziedzin, które uznaję za bardzo interesujące. Niestety, zawiodłem się. Książka nie okazała się całkowitą klapą. Aż tak źle nie było. Teksty są dobrze napisane, w końcu autorzy wielu z nich są znanymi i uznanymi dziennikarzami śledczymi. Znajdziemy też w zbiorku sporą dawkę ciekawych informacji. Cóż jednak, skoro dziegciu w tej beczce za dużo, zwłaszcza w porównaniu do ilości miodu.

Kto zabił? Tytuł sugeruje zawartość. Szkoda tylko, że nie do końca, a raczej prawie w ogóle. Rozdziałów poświęconych tytułowemu pytaniu jako głównemu tematowi jest niewiele, są za to również takie, które nie mają z nim niczego wspólnego. Za w ogóle nie związany z motywem przewodnim można uznać m.in. felietonik o piratach. W końcu, wg danych przytoczonych w omawianej książce, w 2009 roku na całym świecie z rąk facetów spod znaku Jolly Rogera zginęło... 8 (słownie: osiem!) osób. Porażająca liczba, choćby w zestawieniu z ilością ofiar na polskich drogach! Tragicznie odległy jest zaś od tytułu tekst traktujący o wykorzystywaniu luk i błędów w polskim Kodeksie Postępowania Karnego, czy ten o Lechu Wałęsie i Bolku (nie wnikam tutaj, czy to jedna, czy dwie osoby).

To ostatnie nasunęło mi pytanie, czy przypadkiem chwytliwy tytuł nie miał przyciągnąć czytelników do tekstu, który pewnie wielu by ominęło, gdyby zaistniał samoistnie, czyli do wspomnianego zapewnienia, że Lech Wałęsa nie był Bolkiem, do tematu absolutnie nie związanego z problematyką zasugerowaną w tytule zbiorku.

Nie chcę wypowiadać się o poziomie merytorycznym omawianej antologii, gdyż całość psuje stwierdzenie, iż teraz policja już nie bije w trakcie przesłuchań. Rozwinięciu tej tezy służą aż dwa z 19 tekstów składających się na książkę! Ciekaw jestem, kto wierzy w takie bajeczki. Kładą się one cieniem na całej książce i budzą pytania o jej wiarygodność. A szkoda, gdyż są też w niej rzeczy ciekawe.

Perełką publikacji jest fakt, iż tezę o tym, że w Polsce, ani w cywilizowanym świecie(!),już nie zdarzają się pobicia w trakcie przesłuchań, potwierdza w tej książce autorytet polskiej kryminalistyki, Brunon Hołyst, z którego wypowiedzi cytat, jako wprost kuriozalny, warto chyba przytoczyć: „Może gdzieś w bananowych republikach zdarzają się jeszcze pobicia, ale na pewno nie u nas”!!! No comment!!!

Niestety nie urodziłem się wczoraj, oglądam czasem TV, czasem czytam, czasem rozmawiam z ludźmi. Tak oderwany od rzeczywistości punkt widzenia, rodzący pytania o rzetelność i niezależność uznanych autorytetów, zniesmacza mnie do głębi. W związku z powyższym absolutnie nie mogę Wam wspomnianej książki polecić. Ostrzegam nawet, że jeśli po nią sięgnięcie, gdyż nie neguję, iż zawiera trochę ciekawych rzeczy, czynicie to na własną odpowiedzialność

Wasz Andrew

• 1. Książki