Trynkiewicz i inni

Wydawnictwo: Media Obok
literatura faktu
beata

Jeżeli, szanowny czytelniku, lubisz czytać opowieści, które dobrze się kończą i wszyscy potem żyją długo i szczęśliwie, nie sięgaj po tę książkę. Opisuję w niej strasznych ludzi, naszych sąsiadów, o których niewiele wiemy. Mieszkali obok, wtapiali się w tło i tak, być może, trwałoby do dzisiaj, gdyby nagle nie zapragnęli zabijać. To opowieść o mordercach, którzy uniknęli stryczka, bo trafili...

To opowieść o mordercach, którzy uniknęli stryczka, bo trafili na lukę w prawie. Kim byli wtedy, kim są dzisiaj-sami o tym mówią. Na ustach wszystkich jest Trynkiewicz, który właśnie wyszedł na wolność, ale ta książka jest nie tylko o nim. Rozmawiam ze swoimi bohaterami, pytam, otrzymuję odpowiedzi i wszystko byłoby całkowicie banalne, gdyby nie przejmująca świadomość, że daję głos w gruncie rzeczy okrutnym zbrodniarzom, którzy mają ręce we krwi.
Ktoś spyta: po co ich słuchać?
Odpowiadam: dlatego że są i dlatego że chcę wiedzieć, jacy są.

źródło opisu: Wydawnictwo Media Obok, 2014

źródło okładki: http://mediarodzina.pl/cat/media-obok

Ewelinka5 | 2018-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2018

Rozmawiał Pan nie tylko z Mariuszem Trynkiewiczem, ale też innymi mordercami. Nie bał się Pan ubrudzić?

Nie. Chciałem z nimi rozmawiać, bo chciałem wiedzieć, co myślą, jak myślą, jaki mają stosunek do kary śmierci, bo było to w tym czasie, kiedy ona formalnie istniała.

Trynkiewicz powiedział, że śmierć byłaby łatwiejszą karą.

On się śmiertelnie bał dożywocia, dlatego cieszył się z tych 25 lat.

Rozmawiał Pan też z recydywistą, który zamordował czteroosobową rodzinę, gwałcicielem i mordercą dwóch dziewczynek, zabójcą policjanta. Który z nich zrobił na Panu, z braku lepszego określenia, największe wrażenie?

Mężczyzna, który zamordował cztery osoby, nie bronił się. Nie mówił, że to przypadek, choć twierdził, że ofiary same to sprowokowały, ponieważ były mu winne 20 zł. Trzy osoby zabił, bo chciał. Dziecka nie miał planu zabijać. Później mówił, że ukrzyżował go jak Jezusa na krześle. Widocznie obraz tego kilkuletniego dziecka stał mu przed oczyma - później korespondował z polską...

Ewelina | 2015-05-07
Przeczytana: 30 kwietnia 2015

Czytałam tą książkę około 2 tygodnie, co chwilę ją odkładając, bo nie byłam w stanie długo czytać o tych bestialskich i strasznych i przede wszystkim prawdziwych przestępstwach.
Każdy rozdział to historia innego mordercy, na początku krótka opowieść o przestępcy, późnej wywiad z nim i na końcu rekonstrukcja zdarzeń z akt sądowych.
A to co mnie uderza to fakt, że każdy z nich tłumaczy się że jest fajny tylko błąd popełnił, a przecież błąd to można popełnić ortograficzny a nie pozbawiając kogoś życia.....
I każdy z nich twierdzi, że kat - osoba wykonująca wyrok sądowy to dopiero przestępca..., szkoda mi, że ludzie nawet w obliczu wyroku nie potrafią się przyznać do popełnionych czynów...

książek: 2090
takisobiejac | 2016-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2016

Zmarnowany potencjał. Sknocony dobry pomysł na książkę.
Autor nakłonił do rozmowy sześciu morderców, m.in. Mariusza Trynkiewicza, Tomasza Ciepielewskiego, Eugeniusza Mazura i Zenona Gliwę. I tu osiągnął sukces, lecz niestety nie przekuł go potem w złoto, bo pytania jakie zadawał osadzonym są mdłe, nieciekawe, sztampowe. Na litość boską, co mnie interesuje, co na temat instytucji kata sądzi morderca? Oczekiwałem tutaj czegoś w stylu rozmów Edwarda Miszczaka z programu "Cela numer". Nic z tych rzeczy. Zamiast tego pojawiła się dziwna chronologia: najpierw rozmowa ze skazanym, potem bardzo krótki opis zbrodni, których się dopuścił. Do tego częste literówki, brak spacji między wyrazami etc.
Niestety, ale panu Pytlakowskiemu wyszło dziełko na miarę artykułów z "Faktu". Schrzanił coś, co schrzanić było trudno. Jemu się udało. Szkoda.

Nogitsuney | 2018-08-02

Oczekiwałam od dziennikarza, który przeprowadzał rozmowy - mocniejszych pytań, bardziej ostrych i prowokujących skazanego.
Wywiady nie są złe ale mogły być lepsze.
Najgoresze jest to, że każdy z skazanych tłumaczy się "to był błąd". Zabicie drugiego człowieka to nie błąd to coś dużo gorszego, brutalniejszego.

Babka-Kiepska | 2014-11-16
Przeczytana: 11 listopada 2014

Drugie wydanie książki "Czekając na Kata" z 1996 roku, wznowione na fali niechlubnej popularności Trynkiewicza. Niestety, chyba przygotowywana w pośpiechu, bo tekst jest pełen rzucających się w oczy literówek. Autor nie wystrzegł się niestety również błędów merytorycznych, uśmiercając do dziś żyjącego jednego z bohaterów. Sam pomysł na książkę jak dla mnie bardzo interesujący. Rozmowy ze skazanymi są jednak za krótkie, sama książka zresztą objętością nie powala. Warte uwagi precyzyjne opisy każdej ze zborni oraz szczegółowe przedstawienie samej ceremonii wykonania kary śmierci w Polsce. Po lekturze czuję lekki niedosyt, ale ogólnie jak najbardziej na plus.

Robert | 2015-11-25

Nie polecam,jak dla mnie za nudna,czegoś jej brakuje.Nie ma w sobie prawdziwego nerwu.Rozmowy przeprowadzone ze skazanymi nie porywają,nuda.Coż,napiszę brutalnie,autor pisze jakby nie miał jaj.

aannaa | 2016-02-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 15 lutego 2016

Książka dość ciekawa. Szkoda tylko, że nie jest bardziej aktualna.

PIŁAT | 2016-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2016

Książka pokazująca jak przebiega proces mordercy, czym morderca kieruje się podczas zabijania. Książka pokazuję jak warto troszczyć się o swoje dzieci i swoich najbliższych, bo nie wiesz nawet że obok Ciebie mogą mieszkać niebezpieczni ludzi.
Irytująca jest na pewno postawa niektórych sądów przedstawionych w tej książce. Ludzi którzy nie do końca rozpatrzeli tok badań danej sprawy. Wiele szczegółów było brane na opak, byle by kogoś skazać, zabić.
Podejrzewam że wiele różnicy jest pomiędzy tamtym okresem a tym. Teraz mamy na pewno wiele lepszych metod aby sprawy przebiegały znacznie płynniej i co najważniejsze BEZBŁĘDNIE.

Pinova | 2015-09-02
Przeczytana: 18 maja 2015

Arcyksiężna | 2017-03-30

Przeczytałam w czasie 1,5h wykładu.