Tajne kulty zła

2010-07-10
2010-07-10
978-83-11-11873-7
Zofia Szachnowska-Olesiejuk
sekty terorryzm samobójstwa morderstwa gwałty

Dobrze się czyta, o niektórych sektach nie miałam pojęcia.

Dobrze się czyta, o niektórych sektach nie miałam pojęcia.

Pozycja bardzo dobra, szczególnie dla osób, które pierwszy raz stykają się z tematem. Przystępnie i ciekawie napisana. Autor nie rozwodzi się niepotrzebnie, a serwuje czytelnikowi dużo faktów.

Temat sekt ich działalności czy liderów to temat rzeka... A co gdyby w jednej książce zawrzeć te najważniejsze te najbardziej brutalne w swej działalności te których liderzy sprawiają że włosy na głowie stają dęba? Czy to możliwe bez splycenia tematu? Okazuje się że jak się najbardziej tak czego dowodem jest książka #rayblack #tajnekultyzła od @wyd_bellona #książka już na wstępie przybliża nam sam temat sekt i różnego rodzaju kultow przybliża samo pojęcie. Całość podzielona na trzy części: 1.Samobojstwa w imieniu sekty przybliża nam charakterystykę kultow których koniec nastąpił w wyniku samobójczej śmierci jej członków. Poznajemy najsłynniejsze sekty w historii jak np. Bramy Niebios czy kult na czele którego stał Jim Jones... Część 2. Zabójstwa w imię sekty to część zdecydowanie najmocniejsza najbrutalniejsza, ukazuje jak ludzie którym wyprano mózg potrafią popełnić największe zbrodnie w jej imieniu, oprócz oslawionej historii Rodziny Charlesa Mansona przybliżona zostaje nam historia Adolfo Constanzo (którą osobiście uważam za najmocniejszą) w sumie mamy tytaj 13 różnych kultow i ich przywódców. Część numer 3. Powód do obaw? To przybliżenie kultow które teraz rosną w siłę i mogą stać się bardzo niebezpieczne jak chociaż kościół scjentologiczny. Krótko podsumowując polecam każdemu kto interesuje się tymi tematami a także warto zwrócić uwagę na tę pozycję jako swego rodzaju ostrzeżenie.
Opinia pochodzi z mojego IG @carolina_czyta_ksiazki

Polecam serdecznie ludziom grający RPG, oraz piszącym. Książka jest oceanem inspiracji jeżeli chodzi o sekty. Nic w tym dziwnego, w końcu oparta jest tylko i wyłącznie na faktach. Pozdrawiam, Marcin Kozieł

Przeciętna pozycja, która porusza temat sekt. Coś czuje, że autor dostał zlecenie na napisanie tej pozycji. Wszystko omówione powierzchownie. Pozycja ani ziębi ani grzeję. Ja ją kupiłem za 10 zł i taka cena jest do przyjęcia. Oby mniej takich pozycji.

Sekty, tyle się o nich mówi i zawsze dziwi mnie jak ludzie łatwo dają się do nich wciągnąć. Książa jak wiele jej podobnych odzwierciedla to jaką słabą jednostką jest człowiek i jak łatwo go przekonać do często czyichś głupich wymysłów.

Może i nie jest to opasłe tomisko przedstawiające wszelkie możliwe kwestie dotyczące sekt, niemniej książkę warto przeczytać. Jest ciekawa i napisana przystępnym językiem. Zasady działania opisywanych sekt są czasami niemożliwe do wyobrażenia. Zachęcam do lektury.

Im więcej wiesz tym lepsze podejmujesz decyzje. Kierując się tą zasadą starałam się dowiedzieć jak najwięcej o sektach z książki „ Tajne kulty zła” Ray’a Blacka. Uczciwie powiem, że ja czytając książkę nie robiłam tego z pozycji laika. Zawsze interesowałam się sektami, oglądałam programy na Discovery itp.
Książka napisana jest prostym językiem, lekkim stylem – choć to może niekoniecznie dobre określenie, biorąc pod uwagę treść czyli np. morderstwa i gwałty. Osobom, które już znały historie, co poniektórych sekt pozwala na logiczne uporządkowanie wydarzeń. Wiadomo przecież, że pamięć ludzka płata figle. Autor stara się zachować profesjonalizm przedstawiając fakty, bez własnej oceny. Piszę „ stara się”, bo czasem zdarza my się przemycić, może nie tyle, co własne zdanie a pytanie, żebyśmy się zastanowili nad tym jak oceniamy przede wszystkim wyznawców sekt.
Po tej lekturze nikt z Was nie będzie ekspertem ds. sekt. Ciężko, bowiem dokładnie opisać 22 ruchy na 190 stronach. Można powiedzieć, że wyszczególnia jedynie najważniejsze kwestie takie, jak: kto, kiedy, dlaczego, po co, z kim, przeciw komu.
Czego brakuje? Według mnie zdjęć i cytatów. Nie są to treści zastrzeżone, bo wystarczy wpisać, w google i wyskoczą nam zdjęcia, dokumenty, relacje z przesłuchań.
Pomimo tej chłodnej formy relacji nie da się uciec od przemyśleń. One szczególnie pojawiają się w przypadku sekt, gdzie pojawia się samobójstwo. Większość z Was ( mam nadzieję) słyszała o Świątyni Ludu, której przewodniczył Jim Jones. Mówi się, że jest to największe masowe samobójstwo, jakie zdarzyło się w dziejach ludzkości. Jednak czy to, aby na pewno samobójstwo? Z liczby poległych tamtego dnia na pewno trzeba odjąć dzieci, w tym niemowlęta. One po prostu były mordowane. Samobójstwo? Zawsze kojarzyło mi się z aktem woli, świadomości – przede wszystkim świadomości. Ludzie będący w sekcie są poddawani stałemu praniu mózgu, są obezwładniani. Przywódca dąży do ujednolicenia grupy, do zasiania w nich niepewności by stale się wzajemnie kontrolowali. Tak nie zachowują się „normalni” ludzie. Czy więc należy w tym przypadku używać terminu „ samobójstwo”? Moim zdaniem nie.
Dzięki zebraniu w jednym miejscu tylu różnych osobowości w postaci przywódców możemy wyodrębnić pewne cechy wspólne, które sekta musi posiadać by móc funkcjonować. Przede wszystkim pieniądze, potem ideologia. Ideologia, która musi oferować coś więcej niż wyznawcy mają obecnie. Musi sprawić, że będą czuć się wybrani do wyższych celów.
Jako, że jestem kobietą ( a przynajmniej wszystko na to wskazuje) uderzyło mnie, że wszyscy przywódcy to mężczyźni. Kobiety tak naprawdę są marionetkami w ich rękach mniej lub bardziej świadomymi. Zdarza się, że wpływają na swoich partnerów jednak to zawsze oni są wszelkimi inicjatorami i tymi, którzy rozkazują.
Gdy skutku działań sekt sięgają takich rozmiarów jak atak na tokijskie metro przez „Aum- Najwyższą Prawdę” ludzie zadają sobie pytanie „ Czy nikt tego wcześniej nie zauważył?”. Oczywiście, ze byli ludzie, którzy zauważyli, jednak byli oni w mniejszości. Przywódcy często posiadali świetne kontakty z władzami, niekiedy nawet zasiadali w różnych instytucjach państwowych, potrafili się maskować różnymi akcjami charytatywnymi. Zdarza się również tak, że służby udają, że nic się nie stało i nie próbują zrozumieć kilkunastu „samobójstw” o dokładnie takich samych okolicznościach, gdzie samobójcy są w określonej grupie wiekowej. Tak, to wszystko w naszej „kochanej” Rosji.
Dlaczego ta książka jest ważna i potrzebna? Bo dotyczy żywych ludzi. Dlatego, że wiele tych sekt działało, a czasem nadal działa na skale masową. Dlatego, że naszym obowiązkiem jest widzieć coś więcej niż czubek własnego nosa. I ostatnie najważniejsze... Zawsze warto wiedzieć więcej.

Książka napisana jest prostym językiem, lekkim stylem – choć to...

• Kolejka
  • Na raz (do ok.200 str.)
  • Literatura faktu
  • Polecam

Dodaj cytat z książki Tajne kulty zła